Mieszkali tu generał Stefan Grot-Rowecki i Witold Lutosławski. Wizytówka Żoliborza przejdzie remont

Autor:
dg/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Jedna z najstarszych uliczek na Żoliborzu ma przejść remont

Urząd dzielnicy Żoliborz poinformował o podpisaniu umowy na remont ponad 300-metrowego fragmentu Śmiałej. Ulica zyska nowe nawierzchnie i chodniki. Ma być gotowa w ciągu pół roku.

Ulica Śmiała jest jedną z najstarszych w dzielnicy. Kameralna uliczka ma około kilometra długości, rozpoczyna się na skrzyżowaniu z generała Zajączka, a kończy na placu Słonecznym, w północnej części Starego Żoliborza. Urząd dzielnicy poinformował o podpisaniu umowy na pierwszy etap remontu, który obejmie 316 metrów ulicy na odcinku od generała Zajączka do alei Wojska Polskiego.

Przewidziane umową prace obejmą m.in. rozbiórkę istniejącej nawierzchni z kostki i płyt betonowych wraz z istniejącymi podbudowami oraz krawężników i obrzeży. Potem przyjdzie czas na główne roboty: budowę jezdni, chodników, zjazdów i zatok postojowych.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Zakres remontu ulicy Śmiałej na Żoliborzu

Jak informuje urząd dzielnicy, nowa nawierzchnia zostanie wykonana z betonu asfaltowego, natomiast przy skwerze Ludwika Bergera "Goliata" pojawi się kostka kamienna. Tym samym materiałem wyłożone zostaną także nowe zjazdy. Na ulicy znajdą się także listwowe progi zwalniające. Charakterystyczne pastorały zostaną zdemontowane i odświeżone, latarnie pojawią się też w nowych lokalizacjach.

Jak zaznaczył cytowany w komunikacie burmistrz Żoliborza Paweł Michalec, Śmiała to wizytówka Żoliborza, ale na remont czekała aż 50 lat. - Mając świadomość jak ważny jest starodrzew dla mieszkańców, zadbaliśmy, aby wykonawca dokonał zarówno pielęgnacji 59 rosnących tam drzew, jak i dodatkowo nasadził jeszcze 12 nowych drzew oraz setki różnorodnych krzewów - zadeklarował burmistrz Michalec.

Koszt prac związanych z pierwszym etapem remontu wyniesie ponad 3,7 miliona złotych. Urząd wskazał, że realizacja kolejnego etapu na odcinku od Wojska Polskiego do ulicy Hauke-Bosaka zaplanowana jest na 2023 rok. Obecnie trwają prace na projektem przebudowy.

Tu mieszkali Stefan Grot-Rowecki i Witold Lutosławski

Ulica Śmiała jest nazywana bramą wjazdową na Żoliborz Oficerski. Przy tej ulicy mieszkali między innymi generał Stefan Grot-Rowecki i generał Marian Kukiel. Tutaj mieszkał i tworzył kompozytor Witold Lutosławski. 

Przeczytaj także: Sokratesa miała być gotowa jesienią. Drogowcy podają nowy termin zakończenia przebudowy

Trwa przebudowa ulicy Sokratesa
Trwa przebudowa ulicy SokratesaMateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl

Autor:dg/b

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Urząd Miasta Warszawy

Pozostałe wiadomości