Z psem do biblioteki. Żoliborz uruchamia pilotażową akcję

Autor:
katke/ran
Źródło:
tvnwarszawa.pl
ShutterstockNa Żoliborzu z psem można wejść do biblioteki

Na spacer z czworonogiem i przy okazji oddajemy lub wypożyczamy książkę. Władze Żoliborza uruchamiają pilotażową akcję, dzięki której do biblioteki można wejść z psem.

Jak zaznacza urząd dzielnicy, akcja umożliwia oddanie przeczytanej lub odebranie zarezerwowanej poprzez system internetowy lub telefonicznie książki, w towarzystwie czworonoga. Wszystko, by nie zostawiać psa przed budynkiem i nie narażać go na niepotrzebny stres, a także ryzyko kradzieży.

Z myślą o osobach po covid

- Chcemy stać się miejscem bardziej przyjaznym i otwartym na potrzeby naszych mieszkańców. Wiele osób zwraca uwagę, że byłoby im wygodniej podejść do biblioteki przy okazji spaceru z psem i wejść razem do środka. Szczególnie ważne jest to w sytuacji, w której pupil źle znosi zostawanie bez opieki w nieznanym sobie miejscu – mówi cytowany w komunikacie na ten temat Paweł Michalec, burmistrz Żoliborza.

Z kolei dyrektor Biblioteki Publicznej Dzielnicy Żoliborz podkreśla, że akcja jest nieprzypadkowo uruchamiana właśnie teraz. - Niebagatelne znaczenie ma tutaj fakt, że osoby po przebyciu koronawirusa dostrzegają u siebie długotrwale osłabienie i szybsze zmęczenie nawet prostą aktywnością na świeżym powietrzu. Chcielibyśmy, żeby nasi czytelnicy podczas jednego spaceru mogli zrealizować dwie bieżące potrzeby: spacer z psem i wizytę w bibliotece, bez konieczności pokonywania ponownie podobnej trasy - ocenia.

Jednak są pewne ograniczenia. Akcja dotyczy wyłącznie możliwości wejścia z czworonogiem przy okazji zwrotu książek lub przygotowanych już do odbioru tytułów. A czas przebywania w bibliotece - z uwagi na obecność innych czytelników - powinien być maksymalnie krótki. "Nie ma możliwości przemieszczania się z pupilem pomiędzy regałami w celu wyszukiwania książek do wypożyczenia. Pies w bibliotece powinien być na smyczy pod pełną kontrolą właścicielską, a w przypadku psów dużych i/lub mogących wzbudzać strach – także w kagańcu" - zaznaczają władze dzielnicy.

Latem oraz w pozostałe ciepłe dni placówki biblioteczne będą wystawiały miski ze świeżą wodą.

Kolejne ułatwienie dla czytelników

Jak podkreśla żoliborski urząd, to kolejne ułatwienie dla czytelników. W bibliotece działa już usługa książka na telefon. "Jest ona skierowana do osób starszych, chorych lub o ograniczonych możliwościach poruszania się, które nie mogą samodzielnie dotrzeć do biblioteki. Takie osoby mogą zadzwonić do wybranej placówki, z której chcą wypożyczyć książki i prosić o ich dostarczenie do domu. Książki zostaną również odebrane przez bibliotekarza w celu ich zwrócenia" - przypomniano w komunikacie.

Usługa książka na telefon obejmuje książki tradycyjne, audiobooki, literaturę obcojęzyczną, literaturę popularnonaukową oraz filmy i dotyczy wszystkich żoliborskich placówek bibliotecznych.

Akcją o otwarciu się na potrzeby czytelników z czworonożnymi przyjaciółmi, żoliborskie biblioteki powiększyły listę dzielnicowych publicznych miejsc przyjaznych zwierzętom. Mieszkańcy Żoliborza od kilku lat mogą załatwiać swoje sprawy w Urzędzie Dzielnicy na sali obsługi w towarzystwie swojego pupila. Wiosną i latem pod urzędem wystawiana jest miska ze świeżą wodą. Dla osób, które nie chcą zabierać swojego czworonoga do środka, przygotowane jest częściowo zacienione i monitorowane miejsce, w którym można go bezpiecznie zostawić. Podobnie, domowe pupile są mile widziane w Centrum Lokalnym Żoliborz przy ul. Rydygiera 6b oraz w Miejscu Aktywności Lokalnej przy ul. Marii Kazimiery.

Na tvnwarszawa.pl pisaliśmy też o trudnym roku dla zwierząt z Palucha:

Zainteresowanie adopcją zwierząt w czasie pandemii
Zainteresowanie adopcją zwierząt w czasie pandemiiFakty TVN

Autor:katke/ran

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości