Pamięci bohaterów i cywilnych ofiar. Program obchodów 77. rocznicy Powstania Warszawskiego

Źródło:
tvnwarszawa.pl
"W tegorocznych obchodach ważne są zdjęcia"
"W tegorocznych obchodach ważne są zdjęcia"
wideo 2/5
"W tegorocznych obchodach ważne są zdjęcia"

Koncert zespołu Tomasza Organka w Parku Wolności, monodram Ewy Błaszczyk, wyjątkowa wystawa, premiery książek, konkurs fotograficzny, gra miejska, zlot harcerski, wreszcie spotkanie powstańców w Parku Wolności z udziałem prezydentów Polski i Warszawy. Program obchodów 77. rocznicy Powstania Warszawskiego jest wyjątkowy bogaty, a wydarzenia zaplanowane na ponad dwa tygodnie.

- Pandemia tworzy kontekst wszystkich naszych działań. Obchody rocznicy to czas spotkań między pokoleniami, między warszawiakami, część z nich będzie ograniczona, limitowana. Tych, którzy się nie zmieszczą na wydarzenia, prosimy, by byli z nami poprzez transmisje internetowe i telewizję - apelował podczas czwartkowej konferencji prasowej Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.

Pierwszym punktem długiej listy wydarzeń 77. rocznicy powstańczego zrywu będzie tradycyjnie koncert w Parku Wolności. W sobotę, 24 lipca Zespół Ørganek zagra materiał z płyty "Ocali nas miłość", a transmisję przeprowadzi TVN24. Czytaj więcej o płycie i koncercie.

Historia zaklęta w papierowych laleczkach

- Także 24 lipca uruchomimy konkurs "Pamięć w kadrze". To trzecia edycja konkursu na najlepsze zdjęcie wykonane podczas obchodów rocznicy Powstania Warszawskiego. Technika jest dowolna, zdjęcia można robić nawet smartfonem. Do 6 sierpnia czekamy na pojedyncze zdjęcia i reportaże – mówił Ołdakowski. Dzień później odbędzie się fotograficzna gra miejska "Twoja Klisza z Powstania", w tym roku poświęcona powstańczym artystom.

W ramach tegorocznych obchodów odbędą się premiery dwóch książek. Pierwsza (26 lipca) to "Motyl. Ścibor-Rylski. 101 lat Polski, czyli opowieść o generale". - To postać dla nas wyjątkowa. Żegnając się z koleżankami i kolegami - mówił wówczas, że rządzi nim "generał czas" - zwrócił się do młodych ludzi: uczcie się, budujcie kompetencje, to wy będziecie urządzać Polskę - wspominał dyrektor. Druga publikacja - stricte historyczna - "Rozkazy Dowództwa Powstania Warszawskiego", inauguruje nową serię źródłową (3 sierpnia).

Bardzo interesująco zapowiada się wystawa "Hello Helka. Nowelka na papier i wojnę". Składają się na nią papierowe lalki-wycinanki, które w ubiegłym roku trafiły do Muzeum Powstania Warszawskiego. Przyniosła je starsza pani, która jako dziewczynka bawiła się nimi podczas wojny. - Matka artystka rysowała je dla swojej córki, aby wepchnąć ją w świat wyobraźni, żeby nie patrzyła na ten potworny świat, który jest na zewnątrz. Komplet kilkuset tych prac przekazała nam córka tej pani. Pokażemy je, bo w tych laleczkach zaklęta jest historia społeczna okupowanej Warszawy, a także Łodzi - tłumaczył dyrektor Ołdakowski.

Wernisaż wystawy 27 lipca w muzealnej Sali pod Liberatorem. Ekspozycji towarzyszą warsztaty "Papier, nożyce, miasto" dla dzieci. - To będzie tworzenie świata z papieru i recyklingowanej tektury, czyli coś, w co bawili się nasze babcie i nasi dziadkowie – zapowiadał.

Spotkanie z prezydentami i godzina "W"

29 lipca odbędzie się zlot harcerski, a dzień później tradycyjne spotkanie powstańców warszawskich z prezydentami Polski Andrzejem Dudą i Warszawy Rafałem Trzaskowskim. - Po raz pierwszy chcemy zaprezentować efekty akcji "Korzenie pamięci". Rozpoczęliśmy współpracę z potomkami powstańców warszawskich, chcieliśmy, żeby opowiedzieli, z czego się składają, co wynika z tego, że dziadek był powstańcem czy babcia łączniczką - zapowiadał Jan Ołdakowski.

W natłoku rocznicowych zdarzeń najważniejsze będzie oczywiście to najkrótsze i najprostsze. Punktualnie o 17.00 w całym mieście zawyją syreny, a Warszawa zatrzyma się na minutę, oddając hołd bohaterkom i bohaterom zrywu z 1944 roku. Tego dnia przy 250 rozsianych po mieście tablicach upamiętniających tragiczne zdarzenia z okresu okupacji i powstania, dyżurować będą wolontariusze rozdający symboliczne kotwice Polski Walczącej.

Wieczorem warszawiacy zaśpiewają (nie)zakazane piosenki, ale nie - jak w czasach przedpandemicznych - na placu Piłsudskiego, tylko w mniejszym gronie w Parku Wolności przy muzeum. - Mamy nadzieję, że po raz ostatni w tym miejscu, a za rok wrócimy na plac Piłsudskiego - stwierdził dyrektor.

Pamięci cywilnych ofiar

Jak zawsze o północy odbędzie się premiera teatralna w Sali pod Liberatorem. Tym razem będzie to monodram "Nazywam się Tamara Biakow i jestem legendą", wyreżyserowany i wykonany przez Ewę Błaszczyk. Sztuka zostanie zagrana potem jeszcze czterokrotnie: 2, 3, 4 i 5 sierpnia.

W ramach obchodów nie może oczywiście zabraknąć uroczystości poświęconych cywilnym ofiarom Powstania Warszawskiego. Będą one wspominane 5 sierpnia przy pomniku pamięci rzezi Woli i późniejszym marszu, który z rozwidlenia Leszna i alei "Solidarności" wyruszy przed pomnik Polegli Niepokonani. W pobliskim Parku Powstańców Warszawy tradycyjnie będzie można obejrzeć prostą, ale przejmująca wystawę "Zachowajmy ich w pamięci", którą tworzą białe słupy z nazwiskami warszawiaków, którzy stracili życie w 1944 roku.

Na koniec, 5 sierpnia, ulicami stolicy szlakiem powstańczych szpitali przejedzie rowerowa Masa Powstańcza.

Rejestracja na wydarzenia i sprzedaż biletów odbywa się na stronie muzeum. Tam też szczegółowy program obchodów.

Autorka/Autor:Piotr Bakalarski

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Ta wycieczka szkolna rozpoczęła się falstartem. Powodem był autokar, który nie przeszedł kontroli. Policjanci z Piaseczna wykryli, że miał usterki w układzie hamulcowym. Pojazd nie wyjechał w drogę, konsekwencje poniósł kierowca.

Dzieci miały jechać na wycieczkę. Autokar miał uszkodzone hamulce

Dzieci miały jechać na wycieczkę. Autokar miał uszkodzone hamulce

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zatrzymano trzech mężczyzn podejrzanych o oszustwo. Z ustaleń policji wynika, że podawali się za pracowników banku i przy użyciu kodów BLIK wypłacili pieniądze poszkodowanej kobiety. Wpadli przy bankomacie.

Oszustwo "na BLIK-a". Wielokrotnie podchodzili do bankomatu, zostali zatrzymani

Oszustwo "na BLIK-a". Wielokrotnie podchodzili do bankomatu, zostali zatrzymani

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jeden z motocyklistów "zyskał" punkty karne i na szybkiej przejażdżce stracił finansowo. Dozwoloną prędkość przekroczył o 120 kilometrów na godzinę.

Pędził motocyklem 200 kilometrów na godzinę. Słono zapłacił

Pędził motocyklem 200 kilometrów na godzinę. Słono zapłacił

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Samolot lecący z Izmiru do Warszawy lądował awaryjnie na Lotnisku Chopina, na pokładzie było 117 osób. Lądowanie przebiegło bezpiecznie.

Awaryjne lądowanie samolotu z Turcji

Awaryjne lądowanie samolotu z Turcji

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Piesi ulicę Ostrobramską pokonują kładką. Niedługo się to zmieni. Na skrzyżowaniu Ostrobramskiej i Poligonowej zyskają przejście. Zarząd Dróg Miejskich ogłosił przetarg.

Jest przetarg na przebudowę skrzyżowania Ostrobramskiej i Poligonowej

Jest przetarg na przebudowę skrzyżowania Ostrobramskiej i Poligonowej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dziewięć miesięcy po przywróceniu ruchu Puławska u zbiegu z Goworka wciąż jest placem budowy. Dokończenie prac blokuje brak ostatecznej wersji projektu, który pozwoli na wytyczenie ścieżek rowerowych. - Trwa opiniowanie i uzgadnianie kolejnych zmian - słyszymy w Tramwajach Warszawskich.

Tu brakuje ścieżki, tam się urywa chodnik. Puławska to wciąż plac budowy, a ostatecznego projektu brak

Tu brakuje ścieżki, tam się urywa chodnik. Puławska to wciąż plac budowy, a ostatecznego projektu brak

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W poniedziałek funkcjonariusze ABW na warszawskim Gocławiu oraz w Pruszkowie realizowali czynności na zlecenie i pod nadzorem Dolnośląskiego Wydziału Zamiejscowego Prokuratury Krajowej we Wrocławiu - przekazał Jacek Dobrzyński, rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych.

Akcje ABW na Gocławiu i w Pruszkowie

Akcje ABW na Gocławiu i w Pruszkowie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Rzecznik Prokuratury Regionalnej Łodzi poinformował, że śledztwo dotyczące miedzy innymi Michała Domaradzkiego, który był szefem Stołecznego Centrum Bezpieczeństwa zostało umorzone. Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało Domaradzkiego w listopadzie 2022 roku. Chodziło o ujawnienie informacji niejawnych.

Śledztwo wobec byłego komendanta stołecznej policji umorzone

Śledztwo wobec byłego komendanta stołecznej policji umorzone

Źródło:
PAP

Na S7, na środku jezdni zatrzymał się kierowca fiata. Po chwili w jego auto uderzył mercedes. Kierowca fiata tłumaczył, że sięgnął po butelkę, by napić się wody. To jednak nie koniec jego kłopotów, okazało się, że nie miał uprawnień do kierowania.

Zatrzymał się nagle na pasie S7, bo chciał napić się wody

Zatrzymał się nagle na pasie S7, bo chciał napić się wody

Źródło:
PAP

Na stacji paliw w miejscowości Brzeziny koło Łodzi samochód bez kierowcy toczył się wprost na butle z gazem. W środku był tylko pasażer - kilkuletni chłopiec. Pojazd w porę zatrzymał stołeczny strażnik miejski.

Usłyszał przeraźliwy krzyk dziecka i zobaczył, że auto toczy się na butle z gazem

Usłyszał przeraźliwy krzyk dziecka i zobaczył, że auto toczy się na butle z gazem

Źródło:
PAP

Tomasz Tosza, obecnie jeszcze zastępca dyrektora Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów w Jaworznie, będzie pracować w warszawskim ratuszu. Śląskie miasto już kilka lat okrzyknięto najbezpieczniejszym w Polsce, a on uważany jest za autora tego sukcesu.

"Autor sukcesu" "najbezpieczniejszego miasta w Polsce" w stołecznym ratuszu

"Autor sukcesu" "najbezpieczniejszego miasta w Polsce" w stołecznym ratuszu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

We wtorek w okolicach plaży w Serocku wyłowiono ciało. Policja potwierdziła, że to poszukiwany od soboty 19-latek.

Świętował z kolegami zakończenie matur, zniknął pod wodą. Tragiczny finał poszukiwań 19-latka

Świętował z kolegami zakończenie matur, zniknął pod wodą. Tragiczny finał poszukiwań 19-latka

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Otwocka zatrzymali 60-latkę podejrzaną o handel podrobionym towarem ze znakami znanych marek. W magazynie, który prowadziła, znaleźli towar o wartości 600 tysięcy złotych.

Miała butik, towar sprzedawała podczas transmisji w sieci. To były podróbki znanych marek

Miała butik, towar sprzedawała podczas transmisji w sieci. To były podróbki znanych marek

Źródło:
tvnwarszawa.pl

To był bardzo krótki pobyt Dominikanki w Polsce. Na lotnisku jej dokumenty wzbudziły wątpliwości strażnika granicznego. Usłyszała zarzuty i powrotnym samolotem odleciała do Turcji.

Przyleciała z Turcji i od razu musiała tam wrócić

Przyleciała z Turcji i od razu musiała tam wrócić

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W urzędzie próbował wymienić podrobione ukraińskie prawo jazdy na polskie, już oryginalne. Urzędniczka miała wątpliwości i zawiadomiła policję. 42-latkowi grozi kilka lat więzienia.

Kupił prawo jazdy i przyszedł wymienić je na oryginalne

Kupił prawo jazdy i przyszedł wymienić je na oryginalne

Źródło:
tvnwarszawa.pl

40-latek, mając niemal 2,5 promila alkoholu w wydychanym powietrzu, najpierw uderzył swoim autem w dzika, a następnie dachował. Pomogli mu dwaj mieszkańcy gminy Kozienice. Nie pozwolili mu też jednak uciec.

Uderzył w dzika i dachował w rowie. Świadkowie nie pozwolili uciec kierowcy

Uderzył w dzika i dachował w rowie. Świadkowie nie pozwolili uciec kierowcy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Piasecznie policjanci odnaleźli kilka rowerów. Teraz proszą o kontakt właścicieli lub osoby, który coś wiedzą o jednośladach ze zdjęć.

Szukają właścicieli odnalezionych rowerów

Szukają właścicieli odnalezionych rowerów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Drogowcy wyremontują obie jezdnie ulicy Czerniakowskiej, pomiędzy Trasą Siekierkowską a Chełmską. Prace będą prowadzone w długi weekend. Kierowcy pojadą objazdami, podobnie komunikacja miejska.

Pierwsze tak duże frezowanie w tym roku. W środę zamkną fragment Czerniakowskiej

Pierwsze tak duże frezowanie w tym roku. W środę zamkną fragment Czerniakowskiej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W długi weekend zmieni się rozkład jazdy komunikacji miejskiej. W Boże Ciało będzie obowiązywał świąteczny rozkład, a w piątek sobotni. Będą dodatkowe kursy na wybranych liniach, niektóre zostaną zawieszone.

Komunikacja miejska w długi weekend. Skrócone trasy, zawieszone linie

Komunikacja miejska w długi weekend. Skrócone trasy, zawieszone linie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Niezwykle niebezpiecznego krwotoku tętniczego doznała 42-letnia mieszkanka Woli, która przewróciła się w czasie rowerowej wycieczki na Starówkę. Pomocy udzielili jej strażnicy miejscy, których zaalarmował mąż poszkodowanej.

Ranna kobieta, zgięta wpół, opierała się o ogrodzenie ogródka gastronomicznego

Ranna kobieta, zgięta wpół, opierała się o ogrodzenie ogródka gastronomicznego

Źródło:
tvnwarszawa.pl