Przygotuj się na:

FERIE W KOMUNIKACJI

W poniedziałek warszawscy uczniowie rozpoczynają ferie zimowe. Przerwa od nauki potrwa do 13 lutego. Komunikacja miejska będzie w tym okresie kursowała na zmienionych zasadach. Linie szkolne zostaną zawieszone.

TVN Warszawa | Ursynów

Drewniana leśniczówka w Lesie Kabackim doczeka się remontu

TVN Warszawa | Ursynów

Autor:
katke/r
Źródło:
PAP
Leśniczówka w Lesie Kabackim zostanie wyremontowana
Leśniczówka w Lesie Kabackim zostanie wyremontowana Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl
wideo 2/3
Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl Leśniczówka w Lesie Kabackim zostanie wyremontowana

XIX-wieczna, drewniana leśniczówka przy Rydzowej zostanie wyremontowana - zapowiedział stołeczny ratusz. Renowacja potrwa 1,5 roku, a o zachowanie zabytkowego charakteru zadba konserwator zabytków.

Inwestycję sfinansują warszawskie Lasy Miejskie. W poniedziałek podpisano umowę na realizację zadania. Renowacją zajmie się firma Good Wood Szymon Jaraczewski, która podpisała w poniedziałek umowę ze Stołecznym Zarządem Rozbudowy Miasta. Jej koszt wyniesie 1,38 mln złotych.

O zachowanie specyfiki i zabytkowego charakteru, a także uwzględnienie lokalnej tradycji architektonicznej zadba stołeczny konserwator zabytków. Jak podaje ratusz, na odnowionej elewacji budynku przywrócone zostaną detale. Rozebrana zostanie natomiast istniejąca murowana dobudówka. Zakres inwestycji obejmie również roboty izolacyjne, murarskie, ciesielskie i konstrukcyjne. Powstaną też nowe instalacje: sanitarna, elektryczna i teletechniczna.

Leśniczówka do celów edukacyjnych

- Przed nami duża i skomplikowana inwestycja. Liczę, że to zadanie zostanie przeprowadzone bardzo sprawnie. Wyznaczamy sobie na to tylko i aż 18 miesięcy. Chcemy zachować budynek w jak najbardziej wiernej formie - powiedziała w poniedziałek wiceprezydent Renata Kaznowska. - Cieszę się, że budynek będzie wykorzystywany do edukacji dzieci i młodzieży - dodała wiceprezydent.

Po remoncie leśniczówka będzie przygotowana na potrzeby zlokalizowanego tuż obok Centrum Edukacji Przyrodniczo-Leśnej, w tym na prowadzenie działań wystawienniczych. - Bardzo dziękuję pracownikom Lasów Miejskich - Warszawa, którzy nie tylko dbają o gospodarkę leśną, ale też rozwijają część edukacyjną. W roku przed pandemią udało się zorganizować zajęcia dla 20 tys. dzieci. I to rozszerzenie możliwości edukacyjnych jest dla nas najważniejsze - zaznaczyła dyrektor koordynator ds. zielonej Warszawy Magdalena Młochowska.

Zmieni się też otoczenie leśniczówki. Na terenie o powierzchni 2500 mkw. powstaną ścieżki, nowe ogrodzenie i zieleń. - Chciałbym podziękować za znalezienie środków na remont leśniczówki w tym trudnym czasie. Ten budynek to kolejny element naszej infrastruktury edukacyjnej. Niedługo będziemy budować także duży obiekt związany z edukacją ekologiczną w Lesie Młocińskim - podkreślił dyrektor Lasów Miejskich - Warszawa Karol Podgórski.

Obiekt o niesamowitej wartości

- Więcej takich leśniczówek - nie tylko przy Lesie Kabackim, ale też w samej Warszawie - nie ma. Obiekt ma niesamowitą wartość, a przyszła inwestycja sprawi, że wszystkie jego walory zostaną wydobyte. Budynek odzyska swój pierwotny wygląd, jednocześnie spełniając nowe zadania - zaznaczył stołeczny konserwator zabytków Michał Krasucki.

- Przed nami ambitne zadanie. Leśniczówka to budynek o bardzo dużych walorach historycznych, edukacyjnych i ekologicznych. Prace prowadzone będą pod ścisłym nadzorem konserwatora zabytków, a sama inwestycja obejmie zarówno budynek, jak i zagospodarowanie terenu wokół. Plac budowy ma być przekazany już w przyszłym tygodniu - zapowiedział dyrektor Stołecznego Zarządu Rozbudowy Miasta Łukasz Górecki.

Powstała w drugiej połowie XIX wieku

Drewniana leśniczówka przy Rydzowej 1 znajduje się w Lesie Kabackim. Niegdyś tereny te należały do Dóbr Wilanowskich, które w XVII i XVIII wieku były własnością rodu Sobieskich, a następnie Potockich oraz Branickich. Obecnie nadzór nad tym obszarem sprawują Lasy Miejskie - Warszawa. Budynek powstał w II połowie XIX w. Przez blisko 130 lat był zamieszkały przez leśniczych, którzy sprawowali opiekę nad drzewostanem Lasu Kabackiego; w 1987 roku został wpisany do rejestru zabytków.

Wzniesiono go w konstrukcji zrębowej i przykryto odmianą dachu dwuspadowego z dodatkowymi, trójkątnymi połaciami tzw. naczółkami, umieszczonymi w górnej części ścian szczytowych. Historycznie dach kryty był gontem, który w latach 60. wymieniono na eternit.

Ściany zewnętrze budynku oszalowane są poziomymi deskami, z dekoracyjnym opracowaniem węgłów. Wewnętrzne ściany - drewniane i murowane - zostały otynkowane. W budynku zachowało się oryginalne wyposażenie, takie jak drzwi z kutymi zawiasami, klamkami i oryginalnymi mechanizmami, okna, piece grzewcze i piec kuchenny oraz drewniane posadzki. W budynku znajdują się także oryginalne tynki wapienne kładzione na trzcinie.

Powierzchnia użytkowa parteru to około 130 mkw., dostępna powierzchnia poddasza to kolejne 75 mkw.

Autor:katke/r

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: UM Warszawa

Pozostałe wiadomości