Pierwsze zaplanowane na sobotę zgromadzenie rozpocznie się o godzinie 11. Organizuje je Fundacja Ekologiczna Forum Młodzieży. - Zgłoszono udział pięciu tysięcy uczestników, a jako cel wpisano obchody 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę - poinformowała Magdalena Łań z biura prasowego stołecznego ratusza.
Uczestnicy wydarzenia spotykają się przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego w Alejach Ujazdowskich, skąd przejdą dalej alejami, Piękną do Wiejskiej - przed gmach Sejmu.
Solidarni z niepełnosprawnymi
Drugie zgromadzenie rozpocznie się o 11.30 na Wiejskiej. Spotykają się tam solidarni z niepełnosprawnymi i ich rodzinami protestującymi w Sejmie. "25. dzień protestu to moment w którym musimy być wszyscy razem! Bo to już nie o same postulaty chodzi, a o pogardę władzy wobec obywatelek i obywateli!" - czytamy na stronie wydarzenia na Facebooku. Protest jest organizowany m.in. przez Warszawski Strajk Kobiet, Obywateli RP i Akcję Demokrację. Zebrani spotykają się przed gmachem parlamentu, skąd będą maszerować trasą: Matejki - Aleje Ujazdowskie - pl. Trzech Krzyży - Nowy Świat (pomiędzy pl. Trzech Krzyży i rondem de Gaulle’a).
Parada Schumana
W samo południe z Krakowskiego Przedmieścia wystartuje Parada Schumana. Zebrani spotykają się przy Miodowej (w okolicy kościoła św. Anny). Stąd ruszy przemarsz trasą: Miodowa - Senatorska - Moliera - Królewska - Krakowskie Przedmieście do Miasteczka Schumana. To będzie rozstawione na Krakowskim Przedmieściu, między skwerem Hoovera a kościołem św. Anny.
Organizatorzy Parady i Miasteczka informują, że w tym roku szczególną uwagę chcą poświęcić prawom człowieka, Europejskiemu Roku Dziedzictwa Kulturowego oraz obchodom 100-lecia niepodległej Polski.W Miasteczku będzie można spotkać organizacje zajmujące się szeroko pojętymi prawami człowieka. Między 13 a 14.30 w Pawilonie Debat będzie można porozmawiać ekspertami na takie tematy jak: Czy Polska w Unii Europejskiej jest suwerenna? Czy istnieje kultura europejska, czy tylko narodowa? Czy UE to zagrożenie czy wsparcie dla wolności słowa? Podczas Parady Schumana linie: 107, 111, 116, 178, 180, 222 i 518, w kierunku południowym kursować będą Marszałkowską i Al. Jerozolimskimi. W przeciwnym kierunku objazd wytyczony został ulicami Królewską i Marszałkowską. Ponadto autobusy linii 128 i 175 kończyć będą trasy na placu Grzybowskim, a linii 503 pojadą Anielewicza do pętli Esperanto.
Marsz Wolności
O godzinie 13 rozpocznie się kolejne zgromadzenie - Marsz Wolności organizowany przez Platformę Obywatelską, Nowoczesną i Komitet Obrony Demokracji. Jego uczestnicy zbiorą się przy rondzie de Gaulle’a, skąd przejdą Nowym Światem i Krakowskim Przedmieściem na plac Zamkowy.
Tam zaplanowano koncert z udziałem takich muzyków jak Lech Janerka, Pudelsi czy Kobranocka. To już trzecie tego typu wydarzenie organizowane przez PO, Nowoczesną i KOD. Podobne manifestacje przeszły stołecznymi ulicami w maju 2016 i 2017 roku.
- To jest marsz o wolne wybory, w którym będziemy mówić o praworządności, o podmiotowym, wolnym samorządzie, o tym wszystkim, co ważne i co dziś jest zagrożone przez centralistyczną politykę PiS. Liczymy na dużą frekwencję, na to, że to będzie taki prawdziwy początek kampanii samorządowej - mówił szef Platformy Grzegorz Schetyna.
Żużel na Narodowym
Ostatnie wydarzenie to impreza żużlowa Boll Warsaw FIM Speedway Grand Prix of Poland wystartuje o godzinie 19. Jednak już od 16 wyłączony z ruchu indywidualnego będzie obszar Saskiej Kępy ograniczony ulicami: al. Józefa Poniatowskiego, al. Waszyngtona, Międzynarodowa, al. Stanów Zjednoczonych oraz Wał Miedzeszyński. Dopuszczony będzie przejazd wiaduktem Saskiej i dalej Brazylijską do al. Stanów Zjednoczonych.
Zakaz nie będzie dotyczył osób posiadających identyfikatory wydawane przez urząd dzielnicy Praga Południe), pojazdów ZTM, taksówek oraz pojazdów jednośladowych.
Po zakończeniu imprezy, w przypadku gdy duża grupa kibiców będzie chciała wracać do centrum pieszo, policja może podjąć decyzję o zamknięciu dla ruchu mostu Poniatowskiego i Alej Jerozolimskich między rondem de Gaulle’a a rondem Waszyngtona. W takim przypadku na trasy objazdowe zostaną skierowane tramwaje linii 7, 9, 22, 24 i 25 oraz autobusy linii 102, 111, 117, 146, 147, 158, 166, 507, 517, 521, N22, N42 i N72.
Utrudnienia na ulicach
Ze względu na zgromadzenia od godziny 8 zamknięty zostanie przejazd Nowym Światem, pomiędzy rondem de Gaulle’a a placem Trzech Krzyży. Autobusy linii 116, 127, 171, 180, 222, 503, 517 i 518 jeździć będą Piękną do Marszałkowskiej lub Kruczej. Następnie, po godzinie 11, zamknięty zostanie przejazd Alejami Ujazdowskimi, a po 13.30 przez rondo de Gaulle’a. Autobusy zostaną skierowane na najbliższe przejezdne ulice. Tramwaje linii 7, 22, 25 oraz linia T będą w tym czasie jeździły objazdem przez Trasę W-Z. Linie 9 i 24 pojada do pętli Plac Starynkiewicza, po praskiej zaś stronie odpowiednio na Dworzec Wschodni i Czynszową. Na najważniejszych przystankach tramwajowych wzdłuż Alej Jerozolimskich, od placu Zawiszy do ronda Waszyngtona. "Pasażerom pomagać będą informatorzy" - zapewnia ratusz.
TAK WYGLĄDAŁA PARADA SCHUMANA ROK TEMU
Parada Schumana
Parada Schumana
kw/b
Źródło zdjęcia głównego: TVN24