Strefa Tempo 30 w Warszawie. Mieszkańcy mogą zabrać głos

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Warszawa będzie tworzyć strefy tempo 30. Katowice już je mają
Warszawa będzie tworzyć strefy tempo 30. Katowice już je mająTVN24
wideo 2/3
Warszawa będzie tworzyć strefy tempo 30. Katowice już je mająTVN24

Warszawa przygotowuje się wprowadzenia stref Tempo 30. Po zmianach maksymalna prędkość na niektórych ulicach dojazdowych wynosiłaby 30 kilometrów na godzinę. Powstał już projekt z mapą pokazującą obszar zmian. Na dwóch zaplanowanych w listopadzie spotkaniach na żywo i dwóch wirtualnych mieszkańcy będą mogli wyrazić swoje opinie, pierwsze z nich odbędzie się już we wtorek.

Władze Warszawy zamierzają wprowadzić obszary ruchu uspokojonego, w których maksymalna dopuszczalna prędkość wyniesie 30 kilometrów na godzinę. Strefy Tempo 30 mają objąć swym zasięgiem około 60 procent ulic i 90 procent powierzchni stolicy. Zanim to się stanie, projekt ma być skonsultowany z mieszkańcami.

- Zarówno zwolennicy, jak i przeciwnicy powinni podejść do nich bardzo poważnie, bo to bardzo istotny element funkcjonowania miasta - zachęca w komunikacie o konsultacjach Krzysztof Strzałkowski, burmistrz Woli. - Strefy ruchu uspokojonego pomagają dodatkowo znacznie obniżyć liczbę wypadków, a także zachęcają do wybierania alternatywnych środków transportu - dodaje.

Tempo 30 na ulicach pełniących funkcje dojazdowe

Jak przypomina wolski urząd, według wstępnych planów w strefach ruchu uspokojonego znajdzie się większość ulic w Warszawie.

- Zostaną nimi objęte ulice, które pełnią funkcje dojazdowe. Na ulicach rozprowadzających i tranzytowych limity prędkości nie zmienią się - wyjaśnia z kolei Tomasz Kruszyński, radny dzielnicy Wola. I zastrzega, że na Woli strefy Tempo 30 nie obejmą swoim zasięgiem alei Jana Pawła II, alei "Solidarności" i alei Prymasa Tysiąclecia, a także ulic: Anielewicza, Grzybowskiej, Żelaznej, Prostej, Towarowej, Leszno, Kolejowej, Kasprzaka, Wolskiej, Prądzyńskiego, Bema, Młynarskiej, Ostroroga, Tatarskiej, Ordona, Redutowej, Olbrachta, Księcia Janusza, Obozowej, Okopowej i Górczewskiej.  

Proponowane strefy ruchu uspokojonego w Warszawie Urząd miasta

Konsultacje społeczne w sprawie Tempo 30. Jak wziąć udział?

Urzędnicy podkreślają, że przedstawiony projekt zasięgu stref ma charakter wstępny, a władze Warszawy mają go konsultować z mieszkańcami. Konsultacje społeczne trwają do 30 listopada. Można wziąć w nich udział na kilka sposobów: 

15 i 28 listopada na platformie ZOOM odbędą się spotkania online, w trakcie których będzie można zabrać głos na żywo. Aby wziąć w nich udział, należy zarejestrować się, wysyłając e-mail pod adres tempo30@um.warszawa.pl.  

Spotkania będą transmitowane także w serwisie YouTube, gdzie będzie możliwość wysłuchania dyskusji i komentowania jej na czacie.

Do końca listopada można również przesłać swoją opinię na wskazany wyżej adres.

Mieszkańcy mogą odwiedzić także punkt konsultacyjny:   22 listopada (wtorek) w godzinach 16 – 19 (można przyjść w dowolnym momencie) w Centrum Aktywności Międzypokoleniowej przy alei Armii Ludowej 9 (wejście od podwórka),   29 listopada (wtorek) w godzinach 14 – 18 (można przyjść w dowolnym momencie) w klubokawiarni w Centrum Aktywności Międzypokoleniowej Nowolipie przy ulicy Nowolipie 25B.

"Niebawem na mieście ma pojawić się specjalny punkt konsultacyjny, o czym będziemy informować na bieżąco" - czytamy w komunikacie wolskiego ratusza.

Wszystkie informacje, mapy i opisy są dostępne na stronie ratusza.

Autorka/Autor:katke/b

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Urząd Dzielnicy Wola

Pozostałe wiadomości

W niedzielę mieszkańcy Warszawy i okolic otrzymali alerty Rządowego Centrum Bezpieczeństwa o ćwiczeniach służb z użyciem środków pirotechnicznych w poniedziałek i wtorek.

"Mogą występować hałas oraz dym". Mieszkańcy Warszawy i okolic otrzymali alerty RCB

"Mogą występować hałas oraz dym". Mieszkańcy Warszawy i okolic otrzymali alerty RCB

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Warszawska Strefa Kibica na błoniach Stadionu Narodowego ruszyła w niedzielę. Chętnych do obejrzenia pierwszego meczu Polaków na Euro 2024 nie brakowało. Humory nieco zepsuła porażka z Holandią. Będą jednak jeszcze dwa mecze, z Francją i Austrią.

Kibice na błoniach Narodowego wspierali reprezentację

Kibice na błoniach Narodowego wspierali reprezentację

Aktualizacja:
Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Gdzie jest burza? W niedzielę 16.06 nad Polską pojawiają się wyładowania atmosferyczne. Wieczorem grzmi na południowym wschodzie kraju. Śledź aktualną sytuację pogodową na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Grzmoty i błyski w części kraju

Gdzie jest burza? Grzmoty i błyski w części kraju

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

W niedzielę przed południem w miejscowości Opacz Mała (powiat pruszkowski) w nowej hali przeznaczonej pod warsztat samochodowy wybuchł pożar. Płonęły opony i papa. W akcji gaśniczej brało udział 17 zastępów straży pożarnej.

Pożar hali pod Warszawą, 17 zastępów straży pożarnej w akcji

Pożar hali pod Warszawą, 17 zastępów straży pożarnej w akcji

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kierowca volvo trafił do szpitala po tym, jak zjechał z drogi i uderzył w murowaną stodołę. Tak mocno, że przebił jedną ze ścian i wjechał do środka. Okoliczności tego zdarzenia badają policjanci.

Wypadł z drogi, uderzył w stodołę i wjechał do środka

Wypadł z drogi, uderzył w stodołę i wjechał do środka

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Po raz 19. ulicami Warszawy przeszedł Marsz dla Życia Rodziny. Wydarzenie poprzedziła msza święta w kościele św. Aleksandra na placu Trzech Krzyży.

Marsz dla Życia i Rodziny przeszedł Traktem Królewskim

Marsz dla Życia i Rodziny przeszedł Traktem Królewskim

Źródło:
PAP

94-letnia mieszkanka Łukowa wybrała się samotnie w podróż do Warszawy, by spotkać się z koleżanką na Starym Mieście. Na szczęście w pociągu poznała mężczyznę, który jej pomógł, bo na kobietę nikt nie czekał. Zawiadomił strażników, a ci wnuka starszej pani, której - jak się okazało - nie była to pierwsza taka wyprawa. Poprzednio bliscy odbierali ją z Krakowa.

94-latka przyjechała na spotkanie z koleżanką, nikt na nią czekał. Pomógł jej znajomy z pociągu

94-latka przyjechała na spotkanie z koleżanką, nikt na nią czekał. Pomógł jej znajomy z pociągu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dym wydostawał się na zewnątrz, a w mieszkaniu nie było już praktycznie nic widać. Okazało się, że płonął garnek pozostawiony na kuchence. Niczego nieświadomy mężczyzna spał w jednym z pokoi. 

Dym wydobywał się już przez okno, niczego nieświadomy mężczyzna spał

Dym wydobywał się już przez okno, niczego nieświadomy mężczyzna spał

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zarząd Dróg Miejskich rozpoczął przygotowania do wprowadzenia Strefy Czystego Transportu w Warszawie. Będzie ona obowiązywać od 1 lipca. Urzędnicy przyjmują kolejne wnioski o nadanie uprawnień do poruszania się po strefie.

1,5 tysiąca wniosków o nadanie uprawnień do poruszania się po Strefie Czystego Transportu

1,5 tysiąca wniosków o nadanie uprawnień do poruszania się po Strefie Czystego Transportu

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

W niedzielę wieczorem rozpocznie się kolejny etap prac związany z przebudową tunelu w alei Prymasa Tysiąclecia w ramach modernizacji Dworca Zachodniego. Zostanie wprowadzona nowa organizacja ruchu, która będzie obowiązywać do końca wakacji.

Zamkną środkową część tunelu. Kolejne zmiany w ruchu przy Dworcu Zachodnim

Zamkną środkową część tunelu. Kolejne zmiany w ruchu przy Dworcu Zachodnim

Źródło:
PAP

Budowniczowie trasy mają za sobą już prace przygotowawcze. Teraz ruszą pełną parą, budowane będą tory. W nocy z niedzieli na poniedziałek, z 16 na 17 czerwca, zamknięta zostanie ulica Rakowiecka od Puławskiej do Starościńskiej oraz jezdnia ulicy Puławskiej w kierunku Ursynowa, od Goworka do Narbutta. Kierowcy oraz autobusy pojadą objazdami.

Rusza budowa trasy tramwajowej na Rakowieckiej, będą zmiany w ruchu

Rusza budowa trasy tramwajowej na Rakowieckiej, będą zmiany w ruchu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sobotę wieczorem w miejscowości Sikory (powiat legionowski) wyłowiono z rzeki Narew ciało 42-letniego mężczyzny. Ustaleniem dokładnych okoliczności zdarzenia zajmuje się Prokuratura Okręgowa Warszawa Praga.

Z rzeki wyłowiono ciało mężczyzny, rozpoznał go kolega

Z rzeki wyłowiono ciało mężczyzny, rozpoznał go kolega

Źródło:
PAP

W Serbii dostali się do naczepy ciężarówki i tak dotarli do Polski. Stąd próbowali się dostać do Niemiec. Samochód, którym podróżowało pięciu obywatele Indii zatrzymali strażnicy graniczni i policjanci. Wszyscy pasażerowie trafili do strzeżonego ośrodka. Kłopoty ma też kierowca, którym był Polak. Odpowie nie tylko za pomoc w przekraczaniu granic, ale i prowadzenia auta mimo zakazu, za to pod wpływem środków odurzających.

Po kontroli pasażerowie trafili do strzeżonego ośrodka, a kierowca do aresztu

Po kontroli pasażerowie trafili do strzeżonego ośrodka, a kierowca do aresztu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

54-latek został zatrzymany, gdy pijany prowadził auto. Policjanci odebrali mu prawo jazdy, ale się tym nie przejął. Po kilku dniach został zatrzymany ponownie i znowu był pijany. Stanie przed sądem grozi mu do trzech lat więzienia.

"Jedzie przede mną pijany kierowca". Prawo jazdy stracił on już kilka dni wcześniej

"Jedzie przede mną pijany kierowca". Prawo jazdy stracił on już kilka dni wcześniej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Już po raz 17. przyznano Nagrody Literackie m.st. Warszawy. Jury wyróżniło autorki i autorów w pięciu kategoriach. Specjalny tytuł warszawskiej twórczyni, przyznawany za całokształt twórczości, trafił do Joanny Papuzińskiej.

Nagrody literackie Warszawy przyznane

Nagrody literackie Warszawy przyznane

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Uczestnicy i uczestniczki Parady Równości przeszli w kolorowym pochodzie przez centrum Warszawy. Wydarzenie rozpoczęło się w pobliżu Pałacu Kultury i Nauki od krótkiego przywitania prezydenta stolicy Rafała Trzaskowskiego, który objął patronat nad imprezą. Według szacunków ratusza w paradzie przeszło około 20 tysięcy osób.

Parada Równości przeszła przez Warszawę

Parada Równości przeszła przez Warszawę

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP