Węższa ulica i dodatkowe przejścia. Mieszkańcy chcieli, wiceprezydenta nie przekonali

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Mieszkańcy chcą nowych przejść na Kruczej
Mieszkańcy chcą nowych przejść na Kruczej
Tomasz Zieliński / tvnwarszawa.pl
Mieszkańcy chcą nowych przejść na KruczejTomasz Zieliński / tvnwarszawa.pl

Mieszkańcy Śródmieścia domagali się dodatkowych przejść dla pieszych i zwężenia ulicy Kruczej. O wprowadzenie takich zmian poprosił w ich imieniu jeden z radnych. Wiceprezydent Robert Soszyński odniósł się do pomysłu sceptycznie, argumentując to m.in obawami o zmniejszenie przepustowości ulicy i zwiększenie zanieczyszczenia powietrza "przez zatrzymujące się i ruszające pojazdy".

Kilka dni po tragicznym wypadku na Sokratesa, prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zapowiedział pakiet zmian mających poprawić bezpieczeństwo pieszych. Ale jeszcze pod koniec września jego zastępca sprzeciwił się wytyczeniu brakujących przejść dla pieszych na Kruczej.

Brakujące przejścia

Z prośbą o uzupełnienie zebr z sygnalizacją na ulicy Kruczej zwrócił się do władz miasta pod koniec sierpnia radny Koalicji Obywatelskiej Piotr Żbikowski. Chodzi o wytyczenie brakujących pasów na skrzyżowaniach ze Wspólną, Hożą i Wilczą.

Obecnie na każdym z tych skrzyżowań piesi mają do dyspozycji po trzy zebry. Mieszkańcy chcieliby wyeliminować sytuacje, gdy przechodzenie na przeciwną stronę ulicy wiąże się z trzykrotnym pokonywaniem jezdni.

Radny proponował też wytyczenie dwóch dodatkowych przejść w połowie dystansu między Hożą a Wilczą (dzieli je około 177 metrów) oraz Wilczą i Piękną (226 metrów odległości).

Jak zaznaczył, mieszkańcy dostrzegają też potrzebę modernizacji Kruczej. "Przy obecnym natężeniu ruchu nie ma potrzeby pozostawiania jezdni z dwoma pasami ruchu w obu kierunkach" - przekonywał Żbikowski. Dodał też, że zwężenie ulicy stworzyłoby okazję do budowy ścieżek rowerowych, dodatkowej zieleni oraz ustawienia małej architektury.

Przejścia a jakość powietrza

Na interpelację radnego odpowiedział wiceprezydent Robert Soszyński, odpowiedzialny w ratuszu m.in. za drogi i remonty. Jego zdaniem, wyznaczenie dodatkowego przejścia u zbiegu Kruczej i Wspólnej "nie jest wskazane ze względów geometrycznych skrzyżowania".

Jak tłumaczył, taka zmiana pociągnęłaby za sobą kolejne (między innymi osygnalizowanie wyjazdu z parkingu przy jednej z posesji, odsunięcie linii zatrzymań od skrzyżowania i zmiana fazy sygnalizacji), które obniżyłyby przepustowość w ciągu całej Kruczej. "Niewykluczone, że konieczne byłoby wydłużenie cykli na całym ciągu tej ulicy, co spowodowałoby wydłużenie czasu oczekiwania na sygnał zezwalający, w tym dla pieszych na istniejących już przejściach" - argumentował Soszyński. I dodał, że taka decyzja wymagałaby opracowania dokumentacji projektowej dla pięciu skrzyżowań z sygnalizacją.

W przypadku kolejnych dwóch skrzyżowań - z Hożą i Wilczą - wiceprezydent nie odrzucił możliwości utworzenia dodatkowych przejść, zastrzegł jednak, że zanim zapadną jakiekolwiek decyzje, konieczne byłoby przeprowadzenie "szczegółowych analiz ruchowych i bezpieczeństwa ruchu drogowego". Ich autorzy musieliby uwzględnić w nich natężenie ruchu pojazdów na obu jezdniach, natężenie ruchu pieszych oraz ich prognozy na przyszłe lata. "W analizie należałoby wziąć pod uwagę wpływ proponowanych zmian na funkcjonowanie koordynacji ruchu w ciągu ulicy Kruczej" - zaznaczył Soszyński.

Pomysł wyznaczenia dwóch przejść na odcinkach między skrzyżowaniami ocenił negatywnie. "Z uwagi na koordynację sygnalizacji świetlnych na ciągu ulicy Kruczej, nie zaleca się wyznaczania na tym ciągu przejść bez sygnalizacji świetlnej, gdyż zakłócą one prawidłową koordynację oraz wpłyną na zwiększenie zanieczyszczenia powietrza przez zatrzymujące się i ruszające pojazdy" - stwierdził wiceprezydent.

Ewentualne zwężenie Kruczej, zdaniem wiceprezydenta, trzeba poprzedzić analizą wpływu takiego rozwiązania na otoczenie. Nie sprecyzował jednak, czy zostanie to kiedykolwiek zbadane. Zapowiedział za to, że będą prowadzone dalsze analizy dotyczące możliwości wytyczenia dodatkowych przejść. "Analizy te będą jednak bardziej miarodajne po przebudowie placu Pięciu Rogów" - dodał.

Krytykują wiceprezydenta

Odpowiedź Soszyńskiego spotkała się z krytyką miejskich aktywistów. Stowarzyszenie Miasto Jest Nasze oceniło, że jest ona "ze wszech miar skandaliczna" i domagało się dymisji wiceprezydenta. Jak argumentowali przedstawiciele MJN, już 10 lat temu przygotowany został raport, w którym stwierdzono konieczność likwidacji ruchu tranzytowego w ciągu ulic Krucza - Szpitalna - Mazowiecka. Jego autorzy ocenili też, że potrzeba uspokojenia ruchu na Kruczej i przebudowania jej w taki sposób, by priorytet mieli tam piesi i rowerzyści.

Sprawa została też skomentowana przez autora bloga "Rowerozofia". Jak ironicznie stwierdził, tłumaczenia wiceprezydenta sprowadzają się do oceny, że to "ruch pieszy jest przyczyną zanieczyszczeń".

"Wiceprezydent odpowiedzialny za transport w mieście stawia na głowie zasady zrównoważonego transportu i zasady bezpieczeństwa ruchu drogowego. W jego opinii winnym jest ten, co emisji nie powoduje, a poszkodowanym - truciciel. Przyczyna problemu staje się jego rozwiązaniem" - ocenił.

Stwierdził też, że "skrócenie i uproszczenie ruchu pieszych zwiększa bezpieczeństwo poprzez minimalizację punktów kolizji". "Łatwiejsza komunikacja piesza to więcej pieszych, a mniej samochodów. Globalnie zanieczyszczenia więc spadną. Wiceprezydent nie zna aktualnych strategii transportowych mówiących, że ruch pieszy należy wspierać, a indywidualny ruch samochodowy ograniczać. Szczególnie w centrum" - dodał bloger.

Pakiet zmian Trzaskowskiego

Tymczasem w poniedziałek prezydent Rafał Trzaskowski ogłosił pakiet zmian, które mają poprawić bezpieczeństwo pieszych w stolicy. W planach jest między innymi objęcie 2/3 stołecznych ulic strefą tempo 30, budowa rond, doświetlanie przejść dla pieszych oraz budowanie na nich sygnalizacji świetlnej. Trzaskowski zapowiedział też, że w najbliższych dniach przedstawi program dotyczący zmian klimatycznych i czystego powietrza. Jak deklarował, będą w nim między innymi zawarte kwestie związane z ograniczaniem ruchu w centrum.

Źródło: tvnwarszawa.pl

Autorka/Autor:kk/b

Źródło zdjęcia głównego: Tomasz Zieliński / tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

Aktywistki i aktywiści związani z organizacją Ostatnie Pokolenie blokowali w piątek rano most Świętokrzyski. "To nie koniec na dzisiaj" - zapowiadają. Walczą w ten sposób o lepszy transport publiczny i zwracają uwagę na katastrofalne zmiany klimatyczne.

Przykleili się do asfaltu i blokowali ruch na moście. Na tym nie zamierzają skończyć

Przykleili się do asfaltu i blokowali ruch na moście. Na tym nie zamierzają skończyć

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Samochód ciężarowy wypadł z drogi w okolicy Białobrzegów (Mazowieckie). Nikomu nic się nie stało, jednak kierowcy muszą się liczyć z utrudnieniami.

"Kierowca stracił panowanie nad pojazdem". Tir uderzył w barierki, stoi w poprzek jezdni

"Kierowca stracił panowanie nad pojazdem". Tir uderzył w barierki, stoi w poprzek jezdni

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tuż przed majówką drogowcy planują frezowanie ulic dookoła placu Teatralnego. Z tego powodu w weekend 27-28 kwietnia Nowy Świat i Krakowskie Przedmieście nie będą deptakiem. Z kolei przez trzy dni ulice Lipowa i Dobra na Powiślu posłużą za scenografię. Ekipa filmowa będzie tam pracowała od soboty do poniedziałku.

W ten weekend Trakt Królewski nie będzie deptakiem

W ten weekend Trakt Królewski nie będzie deptakiem

Źródło:
PAP

Dwa auta zderzyły się w nocy z czwartku na piątek na zjeździe z mostu Poniatowskiego. Jak podaje policja, nikt nie ucierpiał. Jeden z kierowców po stłuczce uciekł.

Nocna kolizja na zjeździe z mostu. Kierowca auta z wypożyczalni uciekł

Nocna kolizja na zjeździe z mostu. Kierowca auta z wypożyczalni uciekł

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Były wiceprezydent Warszawy Jacek Wojciechowicz został prezydentem Raciborza, 55-tysięcznego miasta na Śląsku. - To wyzwanie. Nie traktuję tego jako zwieńczenia swojej kariery zawodowej, liczę, że uda się w życiu trochę jeszcze zrobić - mówi nam samorządowiec. 

Był wiceprezydentem Warszawy, będzie rządził małym miastem na Śląsku

Był wiceprezydentem Warszawy, będzie rządził małym miastem na Śląsku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na czas majówki zmianie ulegnie rozkład jazdy pojazdów komunikacji miejskiej. 1 i 3 maja będzie kursować według świątecznego harmonogramu, a 2 maja podjedzie na przystanki zgodnie z sobotnim rozkładem.

Komunikacja miejska w majówkę. Sprawdź, jak będą kursować tramwaje, autobusy i pociągi

Komunikacja miejska w majówkę. Sprawdź, jak będą kursować tramwaje, autobusy i pociągi

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jechał całą szerokością jezdni, jego auto miało uszkodzone koło i urwany zderzak. Na drodze w Ostrołęce świadkowie zablokowali mu drogę, ale kierowca rzucił się jeszcze do ucieczki. Po zatrzymaniu przez policję okazało się, że mężczyzna był pijany, miał sądowy zakaz prowadzenia i jechał kradzionym samochodem.

Pijany jechał kradzionym i uszkodzonym autem, świadkowie zablokowali mu drogę

Pijany jechał kradzionym i uszkodzonym autem, świadkowie zablokowali mu drogę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek, 26 kwietnia, rowerzyści z Warszawskiej Masy Krytycznej oficjalnie rozpoczną sezon pod hasłem "Wiosna wraca rowerem". W sobotę natomiast na ulice wyjadą motocykliści.

W piątek rowerzyści, w sobotę motocykliści

W piątek rowerzyści, w sobotę motocykliści

Źródło:
tvnwarzawa.pl

W piśmie z 25 kwietnia ministra zdrowia Izabela Leszczyna zwróciła się do Uczelnianej Komisji Wyborczej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego o anulowanie obecnego postępowania w sprawie wyboru rektora, a także do właściwych organów uczelni o wszczęcie nowej procedury, w tym o wybór nowego składu uczelnianej komisji wyborczej oraz nowego kolegium elektorów w celu "zapewnienia pełnego obiektywizmu tego wyboru" - czytamy na stronie WUM. To pokłosie zamieszania wokół dwóch kandydatów: ubiegającej się o funkcję rektora prof. Agnieszki Cudnoch-Jędrzejewskiej i obecnego rektora uczelni prof. Zbigniewa Gacionga.

Ministra zdrowia zabiera głos w sprawie wyboru rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

Ministra zdrowia zabiera głos w sprawie wyboru rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

Źródło:
PAP

W stolicy rozpoczął się przegląd syren alarmowych. W jego trakcie mogą być one uruchamiane. Prace potrwają miesiąc.

Przez miesiąc będą testować syreny alarmowe

Przez miesiąc będą testować syreny alarmowe

Źródło:
PAP

Zgłoszenie świadka i szybka reakcja służb zapobiegły tragedii w Ciechanowie. Policjanci tuż przed przyjazdem pociągu ściągnęli z torów zagubionego i zdezorientowanego 75-latka. Mężczyzna nie potrafił wytłumaczyć, dlaczego się tam znalazł. Senior trafił pod opiekę lekarzy.

Ściągnęli z torów zagubionego 75-latka, po chwili przejechał pociąg

Ściągnęli z torów zagubionego 75-latka, po chwili przejechał pociąg

Źródło:
PAP

Stołeczni drogowcy poinformowali o priorytetach w zakresie remontów jezdni i budowy dróg rowerowych. Wskazali też miejsca, gdzie niebawem pojawi się więcej zieleni, a także podsumowali, co zostało do zrobienia w kwestii oświetlenia ulic.

Frezowanie, więcej zieleni i nowe ścieżki rowerowe. Miejscy drogowcy o planach na najbliższe miesiące

Frezowanie, więcej zieleni i nowe ścieżki rowerowe. Miejscy drogowcy o planach na najbliższe miesiące

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kierowcę autobusu zaniepokoiła starsza kobieta, która siedziała w pojeździe od dłuższego czasu i nic nie wskazywało na to, by zamierzała wysiąść. Wezwał strażników miejskich, którzy się nią zajęli. Okazało się, że 82-latka ma problemy z pamięcią, a jej zaginięcie zgłosiła rodzina.

Jeździła autobusem od pętli do pętli, pamiętała tylko imię i nazwisko

Jeździła autobusem od pętli do pętli, pamiętała tylko imię i nazwisko

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura poinformowała o zatrzymaniu pięciu osób w sprawie kradzieży woluminów z Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie. Powołano międzynarodowy zespół śledczy. Wiadomo, że jednej z zatrzymanych osób przedstawiono już zarzuty.

Pięć osób zatrzymanych w związku z kradzieżą cennych starodruków z Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie

Pięć osób zatrzymanych w związku z kradzieżą cennych starodruków z Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie

Źródło:
PAP

Ksiądz pełniący posługę w jednej z warszawskich parafii został zatrzymany przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Duchowny usłyszał zarzuty, jest podejrzany o oszustwa podatkowe oraz przywłaszczenie pieniędzy pochodzących z darowizn. Straty Skarbu Państwa mogły wynieść ponad pięć milionów złotych.

Ksiądz z warszawskiej parafii zatrzymany przez CBA

Ksiądz z warszawskiej parafii zatrzymany przez CBA

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pierwsza sesja nowej Rady Warszawy z zaprzysiężeniem prezydenta stolicy odbędzie się we wtorek 7 maja o godzinie 14.30 w Pałacu Kultury i Nauki w Sali Warszawskiej na IV piętrze - poinformował komisarz wyborczy.

Jest termin pierwszej sesji nowej Rady Warszawy

Jest termin pierwszej sesji nowej Rady Warszawy

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Policjanci zatrzymali 21-latka, który jak ustalili, podawał się za prokuratora oraz policjanta Centralnego Biura Śledczego. Młody mężczyzna usłyszał zarzut oszustwa.

21-letni "prokurator" zatrzymany

21-letni "prokurator" zatrzymany

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sobotę, 27 kwietnia, tramwajarze wrócą na ulicę Obozową, gdzie wybudują kolejne przystanki. Zmiany wiążą się z utrudnieniami. Będzie zamykana zarówno jezdnia w stronę Śródmieścia, jak i na Bemowo. Kierowcy pojadą objazdami. Zmienią się też trasy komunikacji miejskiej.

Wybudują kolejne przystanki, kierowcy pojadą objazdami

Wybudują kolejne przystanki, kierowcy pojadą objazdami

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prace przy budowie linii tramwajowej na Sielce w ciągu ulicy Spacerowej i Gagarina zbliżają się do końca. Ratusz zapowiada, że pierwsze składy z pasażerami pojadą na przełomie maja i czerwca. Otwarcie Spacerowej dla kierowców obu kierunkach ma nastąpić już w połowie przyszłego miesiąca.

Ostatni etap prac na Gagarina. Kolejne zmiany w ruchu i jazdy testowe tramwaju

Ostatni etap prac na Gagarina. Kolejne zmiany w ruchu i jazdy testowe tramwaju

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Drogowcy na Placu Pięciu Rogów rozstawili kamery i rozpoczęli liczenie. Okazuje się, że miesięcznie przemieszcza się tamtędy ponad milion osób. Tygodniowo ponad 12 tysięcy spacerowiczów ogląda "niebieskie jajo" - interaktywną rzeźbą Joanny Rajkowskiej.

Policzyli ludzi na Placu Pięciu Rogów i sprawdzili zainteresowanie "niebieskim jajem"

Policzyli ludzi na Placu Pięciu Rogów i sprawdzili zainteresowanie "niebieskim jajem"

Źródło:
PAP