Kierowca zatrzymał się, by przepuścić pieszą. Policjanci pojechali dalej

Autor:
kk/ec
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Kierowca zatrzymał się, by przepuścić pieszą. Radiowóz jechał dalej
Kierowca zatrzymał się, by przepuścić pieszą. Radiowóz jechał dalej
TVN24
TVN24Kierowca zatrzymał się, by przepuścić pieszą. Radiowóz jechał dalej

Piesza zbliża się do przejścia. Jeden z kierowców zatrzymuje się, by ustąpić jej pierwszeństwa. Tymczasem z naprzeciwka nadjeżdża radiowóz. Policjanci jednak nie zwalniają i wjeżdżają na pasy, gdy kobieta znajduje się tuż przy krawędzi chodnika. Nagranie pokazujące tę sytuację trafiło do sieci.

Opublikowane zostało w czwartek na twitterowym profilu Bandyta z kamerką, którego autor piętnuje osoby postępujące niezgodnie z przepisami ruchu drogowego. Sytuację nagrał kierowca jadący ulicą Galla Anonima na Bielanach. W pewnym momencie zatrzymał się przed przejściem dla pieszych, ponieważ zbliżała się do niego piesza, idąca chodnikiem po lewej stronie jezdni.

Kierowca ustąpił jej pierwszeństwa, ale kobieta w ostatniej chwili powstrzymała się od wchodzenia na pasy, bo z naprzeciwka nadjechał policyjny radiowóz. Policjanci nie zatrzymali się przed przejściem, choć kobieta była już na skraju chodnika. Na filmie nie widać, by radiowóz miał włączone sygnały świetlne, nie da się także usłyszeć sygnałów dźwiękowych pojazdu uprzywilejowanego.

Dziennikarze TVN24 poprosili w piątek rano Komendę Stołeczną Policji o odniesienie się do treści nagrania. Dotychczas nie otrzymaliśmy odpowiedzi.

OGLĄDAJ PROGRAM "7 ŻYĆ" O BEZPIECZEŃSTWIE NA POLSKICH DROGACH >>>

Nowe przepisy dotyczące przejść obowiązują od półtora roku

Na początku czerwca 2021 roku weszły w życie nowe przepisy, zwiększające ochronę pieszych na przejściach przez jezdnie i ścieżki rowerowe. Mają oni pierwszeństwo przed pojazdami nie tylko, gdy są już na pasach, ale również już podczas wchodzenia na nie. Nowe zasady nie dotyczą wyłącznie przejść przez torowiska. Tu tramwaj nadal ma pierwszeństwo.

Ministerstwo Infrastruktury wyjaśniało, że nowe przepisy nakładają na kierowców obowiązek dokładnej obserwacji nie tylko samego przejścia dla pieszych, ale i jego okolic. Są oni zobowiązani do stworzenia możliwości bezpiecznego przejścia przez jezdnię osobom znajdującym się na przejściu oraz tym, którzy właśnie na nie wchodzą.

Bezpieczniej na przejściach dla pieszychPAP

Autor:kk/ec

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Twitter / Bandyta z kamerką

Pozostałe wiadomości