Przygotuj się na:

MARATON WARSZAWSKI

Maraton i Półmaraton Warszawski startują w ostatni weekend września. Po raz pierwszy trasy obu biegów zostaną połączone, a na stołecznych ulicach pojawi się około 10 tysięcy biegaczy. Do rywalizacji staną także uczestnicy Mistrzostw Świata Głuchych w Maratonie. Trasa królewskiego dystansu będzie prowadziła przez Śródmieście, Mokotów, Pragę, Żoliborz i Bielany. W planach są też biegi towarzyszące: Bridgestone Sztafeta Maratońska oraz New Balance Bieg na Piątkę.

Ulice

Montują nowe drogowskazy

Ulice


Niektóre tablice w Warszawie pamiętają lata 70. Przyszedł czas, żeby je wymienić. Są stare i w większości nieaktualne. Na ulicach pojawiają się więc nowe znaki drogowe.

Zarząd Dróg Miejskich, który odpowiada za wymianę tablic twierdzi, że stare są nieaktualne i odzwierciedlają stary układ drogowy miasta, bez uwzględnienia dróg, które powstały w ostatnich latach.

– Tablice nie spełniały już swojego zadania, a więc prawidłowego rozprowadzania ruchu drogowego, który przetacza się przez Warszawę – dowiadujemy się ze strony internetowej ZDM.

Będą się błyszczały przez 10 lat

- Trwałość odblaskowa takiej tablicy nie powinna przekroczyć od 7 do 10 lat. Te, które są montowane teraz wytrzymają od 10 do 12 lat, a nawet i więcej – opowiada Janusz Stanejko, prezes firmy Czmuda, która podjęła się wyprodukowania nowych znaków.

Okazuje się, że stworzenie takiej tablicy to dość skomplikowana robota.

- Mimo tego, że znak drogowy wygląda prosto to wymaga on dość skomplikowanej obróbki blachy i folii odblaskowych – tłumaczy Stanejko. – Znaki robimy w drugiej i trzeciej generacji folii, to znaczy, że są lepiej widoczne. Mamy też antyszroniowe tablice, te są lepiej widoczne podczas deszczu i mgły – dodaje.

Nowe znaki, lepsza jazda

Nowe tablice pojawiły się już w kilkunastu miejscach w Warszawie. Zamontowane zostały m.in. przy rondzie Zgrupowania AK Radosław, przy al. Solidarności, pl. Zawiszy, Trakcie Brzeskim.

- W miejscach, gdzie trwają budowy i informacje na znakach mogą się zmienić stosuje się znaki elektroniczne. Ale te aluminowe, postawione na stałe zapewnią kierowcom lepszą widoczną i informację na kilka następnych lat – podsumowuje Stanejko.

aq/par