Przygotuj się na:

FERIE W KOMUNIKACJI

W czasie ferii zimowych autobusy i tramwaje będą jeździć według zmienionych rozkładów jazdy.

Bezkolizyjne przejazdy w Rembertowie i Wesołej. Podpisali ostatnią umowę

TVN Warszawa

targeoPlanowane tunele i wiadukt

W Wesołej - tunel, a w Rembertowie - tunel i wiadukt nad torami - władze miasta pochwaliły się podpisaniem umów na projekty wszystkich trzech inwestycji. Mają być gotowe za 18 miesięcy.

"Dziś Zarząd Miejskich Inwestycji Drogowych podpisał trzecią, ostatnią umowę przejazdową na projekt tunelu pod torami w Wesołej" - poinformowali w czwartek urzędnicy ratusza. Tunel ma przebiegać między ulicą 1 Praskiego Pułku a Okuniewską. Projektantem jest TPF Sp. z o.o., a umowa opiewa na kwotę blisko 1,8 miliona złotych.

Wcześniej podpisano dwie inne umowy. Pierwszą na tunel pod torami kolejowymi w Rembertowie - między Marsa a generała Chruściela "Montera". Tu projektantem jest Schüßler-Plan Ingenieurgesellschaft mbH, który dostarczy dokumenty za 1,5 miliona złotych. I drugą na wiadukt nad torami, również w Rembertowie, gdzie projekt wykona TRAKT Sp. z o.o. Sp. k., za blisko 800 tysięcy złotych.

Projekty i wszystkie potrzebne do rozpoczęcia inwestycji decyzje administracyjne mają być gotowe za 18 miesięcy, czyli w połowie 2019 roku.

Dwa etapy inwestycji

Trzy bezkolizyjne przejazdy przez tory to efekt porozumienia, jakie władze Warszawy podpisały z PKP Polskimi Liniami Kolejowymi (w listopadzie 2016 roku).

"W pierwszym etapie przedsięwzięcia opracowana zostanie dokumentacja projektowa, pozyskane stosowne decyzje administracyjne (w tym decyzja o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej) i potrzebne grunty. Prowadzeniem inwestycji zajmie się Zarząd Miejskich Inwestycji Drogowych, Polskie Linie Kolejowe będą na tym etapie opiniowały elementy inwestycji z zakresu infrastruktury i ruchu kolejowego" - czytamy w komunikacie urzędu miasta.

Drugim etapem ma być budowa w terenie i wszelkie formalności związane z rozliczeniem inwestycji. Po wybudowaniu, opieka nad obiektami będzie leżała po stronie miasta.

Wyczekiwane od lat

O bezkolizyjne przejazdy w Rembertowie tamtejsi mieszkańcy apelowali od lat. - Dokładnie od 2015 roku, kiedy po raz pierwszy zorganizowaliśmy happening w tej sprawie. Zdenerwowani mieszkańcy sami kopali wtedy ten symboliczny tunel w pobliżu stacji PKP. Zbieraliśmy też podpisy pod petycją do Hanny Gronkiewicz-Waltz i pod uchwałą obywatelską - przypomina w rozmowie z tvnwarszawa.pl Robert Twardowski ze stowarzyszenia Rembertów Bezpośrednio. Z jednej strony cieszy się z podpisanych umów. Z drugiej jednak nie ukrywa, że zdaniem społeczników cała "urzędnicza machina" posuwa się bardzo powoli. - W listopadzie 2016 roku miasto i PKP podpisały umowę o współpracy, a dopiero ponad rok później mamy umowę na projekt. Mieliśmy nadzieję, że w 2019 roku będziemy mieć gotowy tunel, a tymczasem okazuje się, że w 2019 ta budowa dopiero będzie miała szansę ruszyć, jeśli wszystko dobrze pójdzie - przyznaje społecznik.

ZOBACZ ARCHIWALNE MATERIAŁY O POTRZEBIE BUDOWY TUNELU W REMBERTOWIE:

Pikieta przed siedzibą PKP PLK
wideo 2/3

kw/b