Planowali parking tak długo, aż zmieniły się przepisy

Stacja metra Trocka
Stacja metra Trocka
Źródło: tvnwarszawa.pl
Przygotowana kilka lat temu koncepcja parkingu Park and Ride przy stacji metra Trocka leżała w szufladzie tak długo, że zdążyła się zdezaktualizować. Teraz dla stołecznego Zarządu Transportu Miejskiego priorytetem jest budowa miejsc postojowych na Bródnie.

Przetarg na studium wykonalności oraz wykonanie koncepcji architektonicznej dla parkingu Park and Ride przy stacji metra Trocka Zarząd Transportu Miejskiego ogłaszał już w 2017 roku. Rozważano wówczas dwie lokalizacje: w bezpośrednim sąsiedztwie budowanej wtedy jeszcze stacji lub w odległości około 140 metrów od stacji po wschodniej stronie ulicy Korzona. Zamówiona dokumentacja powstała, ale na lata trafiła do szuflady. Na realizację inwestycji nie było środków. W październiku tego roku o parkingu przypomniał radny dzielnicy Targówek Michał Jamiński (Koalicja Obywatelska), który zapytał w interpelacji o to, czy parking w ogóle powstanie, a jeśli tak, to kiedy.

Okazuje się, że przygotowane kilka lat temu studium przestało być aktualne. "Z powodu zmiany w przepisach budowlanych oraz środowiskowych posiadane przez nas dokumenty (m.in. Studium Wykonalności) muszą być zaktualizowane. Przystąpimy do tego nie wcześniej niż w 2023 roku" - napisał w odpowiedzi na interpelację Zarząd Transportu Publicznego.

Urzędnicy zmienili priorytet

Obecnie priorytetem dla urzędników stała się budowa parkingu P+R przy nowowybudowanej stacji Bródno u zbiegu ulic Rembielińskiej i Kondratowicza. Koncepcja – przygotowana dla Zarządu Transportu Miejskiego – zakłada powstanie tam dwóch budynków, połączonych podziemnym łącznikiem, na około 475 miejsc postojowych dla samochodów i 116 miejsc do parkowania dla rowerów. "Zarząd Transportu Miejskiego podpisał umowę na wykonanie Raportu oceny oddziaływania na środowisko dla parkingu P+R Metro Bródno. Do wykonania tego dokumentu zostaliśmy zobligowani przez Biuro Ochrony Środowiska Urzędu m.st. Warszawy" - czytamy w odpowiedzi udzielonej radnemu Jamińskiego.

Jak podkreśla ZTM, głównym założeniem parkingów P+R "jest ich lokalizacja przy dużych węzłach przesiadkowych, na pętlach szybkiej komunikacji publicznej, blisko granicy miasta lub jego strefy śródmiejskiej". "Obecnie planowany parking P+R Metro Trocka przestał spełniać taką rolę na rzecz parkingu przy stacji Bródno. Parking P+R Metro Trocka mógłby pełnić rolę uzupełniającą, w przypadku zapełnienia parkingu przy stacji Bródno. Realizacja parkingu przy stacji Bródno jest obecnie naszym priorytetem." - informuje ZTM.

Parking P+R przy stacji metra Bródno - wizualizacja
Parking P+R przy stacji metra Bródno - wizualizacja
Źródło: ZTM

W odpowiedzi na interpelację urzędnicy wskazują, że ostateczna decyzja środowiskowa dotycząca parkingu przy stacji Bródno ma być podjęta w pierwszym połowie przyszłego roku. "Następnie wystąpimy o zabezpieczenie środków finansowych w budżecie  m.st. Warszawy i o dofinansowanie inwestycji ze środków unijnych. Po zapewnieniu finansowania, rozpiszemy przetarg na projekt i budowę parkingu. Budowa parkingu zajmie szacunkowo kolejne trzy lata" - podaje ZTM.

Trocka popularna wśród pasażerów

Trocka to jedna z najbardziej obleganych stacji na drugiej linii metra po prawej stronie Wisły. W rankingu popularności ustępuje tylko stacji Dworzec Wileński. Z Metra Warszawskiego pozyskaliśmy statystyki z wybranych dni z tego miesiąca. W poniedziałek 14 listopada ze stacji Trocka skorzystało 14 563 pasażerów, 17 listopada (czwartek) - 14 975, a 19 listopada (sobota) - 7864 pasażerów.

Dla porównania oddana do użytku pod koniec września krańcowa stacja Bródno obsłużyła kolejno: 8934, 8036 i 5864 pasażerów.

TVN24 Clean_20220928173506(5152)_aac
Trzy nowe stacje metra otwarte
Źródło: TVN24
Czytaj także: