Przetarg na studium wykonalności oraz wykonanie koncepcji architektonicznej dla parkingu Park and Ride przy stacji metra Trocka Zarząd Transportu Miejskiego ogłaszał już w 2017 roku. Rozważano wówczas dwie lokalizacje: w bezpośrednim sąsiedztwie budowanej wtedy jeszcze stacji lub w odległości około 140 metrów od stacji po wschodniej stronie ulicy Korzona. Zamówiona dokumentacja powstała, ale na lata trafiła do szuflady. Na realizację inwestycji nie było środków. W październiku tego roku o parkingu przypomniał radny dzielnicy Targówek Michał Jamiński (Koalicja Obywatelska), który zapytał w interpelacji o to, czy parking w ogóle powstanie, a jeśli tak, to kiedy.
Okazuje się, że przygotowane kilka lat temu studium przestało być aktualne. "Z powodu zmiany w przepisach budowlanych oraz środowiskowych posiadane przez nas dokumenty (m.in. Studium Wykonalności) muszą być zaktualizowane. Przystąpimy do tego nie wcześniej niż w 2023 roku" - napisał w odpowiedzi na interpelację Zarząd Transportu Publicznego.
Urzędnicy zmienili priorytet
Obecnie priorytetem dla urzędników stała się budowa parkingu P+R przy nowowybudowanej stacji Bródno u zbiegu ulic Rembielińskiej i Kondratowicza. Koncepcja – przygotowana dla Zarządu Transportu Miejskiego – zakłada powstanie tam dwóch budynków, połączonych podziemnym łącznikiem, na około 475 miejsc postojowych dla samochodów i 116 miejsc do parkowania dla rowerów. "Zarząd Transportu Miejskiego podpisał umowę na wykonanie Raportu oceny oddziaływania na środowisko dla parkingu P+R Metro Bródno. Do wykonania tego dokumentu zostaliśmy zobligowani przez Biuro Ochrony Środowiska Urzędu m.st. Warszawy" - czytamy w odpowiedzi udzielonej radnemu Jamińskiego.
Jak podkreśla ZTM, głównym założeniem parkingów P+R "jest ich lokalizacja przy dużych węzłach przesiadkowych, na pętlach szybkiej komunikacji publicznej, blisko granicy miasta lub jego strefy śródmiejskiej". "Obecnie planowany parking P+R Metro Trocka przestał spełniać taką rolę na rzecz parkingu przy stacji Bródno. Parking P+R Metro Trocka mógłby pełnić rolę uzupełniającą, w przypadku zapełnienia parkingu przy stacji Bródno. Realizacja parkingu przy stacji Bródno jest obecnie naszym priorytetem." - informuje ZTM.
W odpowiedzi na interpelację urzędnicy wskazują, że ostateczna decyzja środowiskowa dotycząca parkingu przy stacji Bródno ma być podjęta w pierwszym połowie przyszłego roku. "Następnie wystąpimy o zabezpieczenie środków finansowych w budżecie m.st. Warszawy i o dofinansowanie inwestycji ze środków unijnych. Po zapewnieniu finansowania, rozpiszemy przetarg na projekt i budowę parkingu. Budowa parkingu zajmie szacunkowo kolejne trzy lata" - podaje ZTM.
Trocka popularna wśród pasażerów
Trocka to jedna z najbardziej obleganych stacji na drugiej linii metra po prawej stronie Wisły. W rankingu popularności ustępuje tylko stacji Dworzec Wileński. Z Metra Warszawskiego pozyskaliśmy statystyki z wybranych dni z tego miesiąca. W poniedziałek 14 listopada ze stacji Trocka skorzystało 14 563 pasażerów, 17 listopada (czwartek) - 14 975, a 19 listopada (sobota) - 7864 pasażerów.
Dla porównania oddana do użytku pod koniec września krańcowa stacja Bródno obsłużyła kolejno: 8934, 8036 i 5864 pasażerów.
Autorka/Autor: dg/b
Źródło: tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: tvnwarszawa.pl