Ostatnia warszawska Cepelia. Otworzą lokal, żeby pomóc Ukraińcom

Koszyczek Wielkanocny ozdobiony przez Roberta Górskiego
Licytacje w dawnej Cepelii
Źródło: TVN24
Obrazy, zabytkowe meble i rękodzieło, a także koszyczki wielkanocne ozdobione przez twórców ludowych, dziennikarzy, celebrytów oraz wolontariuszy. Od poniedziałku w dawnym budynku Cepelii przy Chmielnej będą odbywać się wystawy i licytacje na rzecz Ukrainy.

Jak zapowiadają organizatorzy, cykl "Po sztukę do Cepelii. Wsparcie Wielkanocne dla Ukrainy" rozpocznie się w lany poniedziałek, 18 kwietnia o godzinie 18. Do 7 maja w budynku przy ulicy Chmielnej 8 będą odbywały się wystawy artystyczne, licytacje dziedzictwa Cepelii i inne wydarzenia na rzecz Ukrainy.

Koszyczek na licytację
Koszyczek na licytację
Źródło: Nikita Tsurankov

Obrazy, meble, rękodzieło

"Oprócz obrazów zobaczyć i zakupić można będzie zabytkowe meble i rękodzieło, a także koszyczki wielkanocne, ozdobione przez twórców ludowych, dziennikarzy, celebrytów oraz wolontariuszy. Prace będą prezentowane również w witrynach różnych lokali przy ulicy Chmielnej. Cały dochód ze sprzedaży zostanie przeznaczony na pomoc Ukrainie" - czytamy w zapowiedzi wydarzenia.

- Cieszymy się, że pomagamy w sposób, który angażuje mieszkańców Śródmieścia, Warszawy, artystów z Ukrainy, Białorusi i Polski. Chcemy, by Chmielna stała się miejscem inspiracji i integracji poprzez połączenie historii i nowoczesności, okazji do pomocy i wypoczynku. Serdecznie zapraszamy na wystawę, koncert i poszukiwanie zabytkowych skarbów Cepelii - zachęca cytowany w komunikacie Kacper Sienicki, jeden z organizatorów wydarzenia, przedstawiciel Kolektywu STUS.

Galeria będzie działać w godzinach 15-20. Ponadto 22 kwietnia przy Chmielnej odbędzie się koncert zespołu Vitus Danza. 24 kwietnia, w Wielkanoc prawosławną, przewidziano świąteczny obiad dla uchodźców, wolontariuszy i gości wydarzenia (w Domu Towarowym Braci Jabłkowskich).

Wystawy i aukcje zakończą się 7 maja. Cały dochód zostanie przeznaczony na zakup staz taktycznych, czyli opasek uciskowych, które zostaną przekazane Ukraińcom.

Koszyczek Wielkanocny ozdobiony przez Roberta Górskiego
Koszyczek Wielkanocny ozdobiony przez Roberta Górskiego
Źródło: Nikita Tsurankov

Ostatnia warszawska Cepelia

Cepelia to Centrala Przemysłu Ludowego i Artystycznego. Powstała w 1949 roku w Warszawie. Organizowała pracę rzemiosła artystyczne i handlowała nim. W październiku 2020 roku zamknięto ostatni sklep sieci w Warszawie, właśnie przy Chmielnej 8. Po instytucji pozostał jednak budynek wraz z "zawartością".

Kolektyw STUS jest oddolną inicjatywą grupy młodych aktywistów. Od pierwszego dnia inwazji Rosji na Ukrainę organizuje zbiórki rzeczowe, wysyła pomoc humanitarną i wojskową, a także organizuje społeczne projekty artystyczne.

Informowaliśmy też o tym, że powstańcy warszawscy wspierają Ukraińców:

Powstańcy Warszawscy dla Ukrainy 1
Powstańcy warszawscy wspierają walczących o niepodległość Ukraińców
Źródło: Muzeum Powstania Warszawskiego / YouTube
Czytaj także: