Mają przypominać o zagładzie ludności żydowskiej. Odsłonięto dwie tablice pamiątkowe

Autor:
katke/gp
Źródło:
PAP
78. rocznica wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz
78. rocznica wyzwolenia niemieckiego obozu AuschwitzTVN24
wideo 2/3
TVN2478. rocznica wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz

27 stycznia, w Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu, w Warszawie odsłonięto dwie tablice pamiątkowe przypominające o zagładzie ludności żydowskiej z getta warszawskiego. Pierwsza znajduje się na budynku przy ul. Stawki 10, druga - na zabytkowym ogrodzeniu przy ul. Niskiej, w pobliżu miejsca, gdzie do 1943 r. stały budynki 23 i 25.

- Misją Muzeum Getta Warszawskiego jest przywracanie i zachowywanie pamięci o ofiarach nazistowskiego terroru. Dziś, w Międzynarodowym Dniu Pamięci o Ofiarach Holokaustu, odsłoniliśmy przygotowane przez nasze muzeum dwie tablice w miejscach związanych z zagładą ludności żydowskiej. Są one nowymi punktami na warszawskim Szlaku Pamięci - powiedziała rzeczniczka Muzeum Warszawskiego Getta Katarzyna Brzezińska.

Tu oczekiwali deportacji

Pierwsza z tablic jest umieszczona na budynku przy ul. Stawki 10 (w czasie wojny - Stawki 21) Od 1941 r. działał tam tzw. punkt dla uchodźców żydowskich z innych miejscowości. Od maja 1942 r. mieściła się tu komenda oddziału SS nadzorującego w latach 1942-1943 deportacje z getta warszawskiego do obozu zagłady w Treblince oraz do niemieckich obozów na Lubelszczyźnie. Deportowanych Żydów gromadzono na jezdni i chodnikach dzisiejszej ul. Stawki, przy której wytyczono tzw. Umschlagplatz. Tu oczekiwali deportacji z Warszawy. W trakcie akcji deportacyjnej latem 1942 r., a następnie w pierwszej połowie 1943 r. z getta wywieziono ok. 300 tysięcy Żydów, z których większość nie przeżyła wojny.

ZOBACZ: Przed pomnikiem Bohaterów Getta oddali hołd ofiarom Holokaustu.

Druga tablica znajduje się przy zabytkowym ogrodzeniu ul. Niskiej i jest świadkiem historii getta warszawskiego. Znajdowało się ono na tyłach budynku, w którym od maja 1942 roku mieściła się komenda SS. Południowa strona Niskiej znajdowała się w granicach getta od jesieni 1940 r.

Przez ogrodzenie wykonano znane fotografie z okresu powstania w getcie warszawskim (1943), tłumionego przez esesmanów pod dowództwem SS-Brigadeführera Jürgena Stroopa, jako ilustracje raportu dla Reichsführera SS Heinricha Himmlera. - Zdjęcia wykonane podczas pacyfikacji getta są wstrząsającym świadectwem Zagłady - tłumaczy rzeczniczka muzeum.

Przestrzeliny na ogrodzeniu

Widać na nich kamienice przy ulicy Niskiej 23 i 25 zniszczone w czasie powstania. Żydowscy mieszkańcy tych kamienic zginęli w pożarze lub śmiercią samobójczą, wyskakując z górnych pięter kamienic. Na ogrodzeniu zachowały się przestrzeliny pochodzące z czasów drugiej wojny światowej.

Na ogrodzeniu zachowały się przestrzeliny pochodzące z czasów II wojny światowejMuzeum Getta Warszawskiego

PRZECZYTAJ: "Nie bądź obojętny" przesłaniem 80. rocznicy powstania w getcie warszawskim. Uczczą ją niemal setką wydarzeń.

- Obecnie w tym miejscu znajduje się budynek szkolny. To dla nas jest szczególnie ważne, bo głęboko wierzymy, że edukacja jest najlepszym sposobem na zachowanie pamięci o ofiarach Holokaustu. Chcemy przekazywać ją przyszłym pokoleniom, bo świadkowie tych tragicznych wydarzeń albo już odeszli, albo właśnie odchodzą – wyjaśnia Brzezińska.

Muzeum Getta Warszawskiego w Warszawie jest placówką muzealną w budowie. Działa od lutego 2018 r.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:katke/gp

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Muzeum Getta Warszawskiego

Pozostałe wiadomości