Tajemnicza konstrukcja na Bulwarach Wiślanych

Autor:
dg/r
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Kapsuła czasu na Bulwarach Wiślanych (materiał z 5.05.2021)
Kapsuła czasu na Bulwarach Wiślanych (materiał z 5.05.2021)
Tomasz Zieliński/tvnwarszawa.pl
Tomasz Zieliński/tvnwarszawa.plKapsuła czasu na Bulwarach Wiślanych

Na Bulwarach Wiślanych, obok warszawskiej Syrenki, stanęła kapsuła czasu. Można wrzucić do niej swoją wizję miasta za 100 lat. Jak zapowiada stołeczny ratusz, artystyczne, plastyczne i multimedialne wyobrażenia zostaną zapieczętowane pod złotą kopułą.

Kapsuła czasu to rzeźba stworzona przez młodego krakowskiego artystę Aleksandra Rokosza, inspirowana hejnalicą Kościoła Mariackiego. Kapsuła czasu ma podstawę zrobioną z miedzi, a górna część obiektu została wykonana z lakierowanego włókna szklanego.

Jak podaje w komunikacie ratusz, we wnętrzu kapsuły znajdą się prace plastyczne i literackie, opisujące życie mieszkańców stolicy za 100 lat. Pierwsze jej otwarcie jest planowane za 10 lat, a następne w równych odstępach czasowych, co 25 lat. Warszawa jest trzecim miastem w Polsce, które gości u siebie kapsułę. Mobilna rzeźba została ustawiona obok Syrenki przy Bulwarach Wiślanych. Będzie tam stała do 31 lipca, a następnie wyruszy do kolejnego miasta.

Jak informuje ratusz, wewnątrz instalacji znajduje się skrzynia o pojemności metra sześciennego, która już w tej chwili przechowuje około czterech tysięcy prac – literackich i plastycznych, przedstawiających wizje świata odległego o cały wiek. Rysunki i opisy tworzyły dzieci i młodzież z całej Polski. Wszyscy chętni warszawiacy mogą wysyłać swoje prace przedstawiające stolicę w 2120 r. na adres Fundacji Ideanova (ul. Syrokomli 3/1, 30-102 Kraków).

Skany prac są umieszczane w internetowej chmurze, a oryginały trafiają do rzeźby. Można też przekazać cyfrową wizję przyszłości, wysyłając ją za pośrednictwem strony internetowej kapsulaczasu.org lub bezpłatnej aplikacji mobilnej.

Autor:dg/r

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Tomasz Zieliński/tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości