Dyrektorem Teatru Narodowego w Warszawie będzie reżyser Jan Klata. Ministra kultury i dziedzictwa narodowego Hanna Wróblewska zdecydowała o powierzeniu mu tej funkcji po rozmowach z kandydatami. W nowej roli zadebiutuje wraz z początkiem sezonu teatralnego we wrześniu.
Komunikat w tej sprawie został opublikowany w poniedziałek po południu na stronie resortu. "Ministra Hanna Wróblewska, po rozmowach z kandydatami, powierzyła funkcję dyrektora Teatru Narodowego w Warszawie Janowi Klacie" - podano.
Jak zaznaczono, dyrektor obejmie funkcję z początkiem nowego sezonu teatralnego we wrześniu tego roku.
"Formuła zamknięta konkursu na dyrektora Teatru Narodowego w Warszawie została wypracowana w porozumieniu z przedstawicielami środowiska i dyrekcją teatru" - poinformowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Kim jest Jan Klata?
Jan Klata urodził się w 1973 roku w Warszawie. W wieku 12 lat napisał pierwszą sztukę "Słoń zielony", która została opublikowana w miesięczniku "Dialog" i wystawiona przez Teatr im. Stanisława Ignacego Witkiewicza w Zakopanem. W latach 1989-93 uczęszczał do Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Batorego w Warszawie.
Studiował na Wydziale Reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Zelwerowicza w Warszawie i na Wydziale Reżyserii Dramatu Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie. Był asystentem Jerzego Grzegorzewskiego przy "La Boheme" według Stanisława Wyspiańskiego (1995), Jerzego Jarockiego przy spektaklu "Grzebanie" (1996) oraz Krystiana Lupy przy "Płatonowie wiśniowym i oliwkowym" według Antona Czechowa (1996).
Po studiach zajmował się nie tylko teatrem. Był między innymi copywriterem, dziennikarzem muzycznym, reżyserem talk-show w TV Plus.
Kilkadziesiąt spektakli i nagród
Jan Klata w trakcie swojej kariery artystycznej wyreżyserował 60 spektakli na deskach teatrów we Wrocławiu, w Gdańsku, Bydgoszczy, Krakowie i Warszawie oraz w Grazu, Dusseldorfie, Bochum, Berlinie, Pradze i Moskwie. W latach 2013–2017 był dyrektorem Narodowego Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie.
Jego debiutem reżyserskim był "Rewizor" Nikołaja Gogola (Teatr im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu, 2003). Pozycję reżysera potwierdziła natomiast oryginalna inscenizacja "Hamleta" Williama Shakespeare’a, zatytułowana "H." (Teatr Wybrzeże w Gdańsku, 2004). Wśród spektakli wyreżyserowanych przez Jana Klatę największe uznanie zyskały: "Mechaniczna pomarańcza" według powieści Anthony’ego Burgessa (Wrocławski Teatr Współczesny, 2005), "Transfer!" (Wrocławski Teatr Współczesny, 2006), "Szewcy u bram" według Stanisława Ignacego Witkiewicza (TR Warszawa, 2007), "Sprawa Dantona" Stanisławy Przybyszewskiej (Teatr Polski we Wrocławiu, 2008) czy adaptacja "Trylogii" Henryka Sienkiewicza (Narodowy Stary Teatr w Krakowie, 2009).
Za inscenizację "Króla Leara" Williama Shakespeare’a (2013) Jan Klata został laureatem prestiżowej nagrody Złotego Yoricka przyznawanej najlepszej polskiej interpretacji szekspirowskich dzieł. To także laureat Paszportu Polityki i Nagrody im. Konrada Swinarskiego - przyznawanej przez redakcję miesięcznika "Teatr" - dla najlepszego reżysera sezonu. Poza tym zdobył ponad 40 nagród i wyróżnień na festiwalach w Polsce.
W listopadzie 2018 roku Klata otrzymał jedno z ważniejszych europejskich wyróżnień - statuetkę Nowe Rzeczywistości Teatralne w ramach XVII Europejskiej Nagrody Teatralnej (nagroda została wręczona 17 listopada 2018 r. w Teatrze Aleksandryjskim w Petersburgu). Artysta został drugim - po Krzysztofie Warlikowskim - polskim laureatem tej nagrody.
ZOBACZ TAKŻE: Białe muzeum czeka na czarny teatr. Ratusz postanowił budować etapami
Autorka/Autor: kk
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: PAP/Adam Warżawa