"Formalna zagwozdka" opóźniła halę Gwardii, a deweloper snuje śmiałe wizje

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Hala Gwardii czeka na remont
Hala Gwardii czeka na remontMateusz Szmelter, tvnwarszawa.pl
wideo 2/2
Hale Mirowskie

Opóźnia się poszukiwanie nowego gospodarza hali Gwardii. Ratusz przyznaje, że przetarg na prywatnego operatora nie zostanie ogłoszony wcześniej niż pod koniec roku. Chętnych do inwestycji szukał niedawno na targach nieruchomości w Monachium. Tymczasem śmiałą wizję połączenia obu hal i włączenia do projektu pobliskiego bazaru zgłosił jeden z większych warszawskich deweloperów.

Od 2017 roku gospodarzem Gwardii jest firma CBR Events. Hala jest otwarta od piątku do niedzieli, żyje przede wszystkim gastronomią, ale są tam także stoiska handlowe. Regularnie organizowane są wydarzenia kulinarne, kulturalne i sportowe. Umowa z CBR Events została podpisana na trzy lata, od 2020 roku Gwardia miała mieć nowego operatora - z długą, nawet 20-letnią, umową (to pozwoli przerzucić na niego kosztowny remont zabytkowego obiektu).

Formalna zagwozdka wstrzymała przetarg

Odpowiadający za tę inwestycję wiceprezydent Michał Olszewski planował ogłoszenie przetargu na koncesję w formule partnerstwa publiczno-prywatnego do końca wakacji. Dlaczego się nie udało?

- Analizowaliśmy na wszystkie sposoby jedną czysto formalną kwestię. Zakładaliśmy koncesję na halę Gwardii, ale w międzyczasie - po latach walki sądowej - odzyskaliśmy plac pod parking (chodzi o teren między halą Gwardii a Pałacem Lubomirskich - red). Mieliśmy formalną zagwozdkę, czy jeśli analizy były zlecone tylko dla hali, to w trakcie trwania procedury możemy rozszerzyć zakres koncesji na halę oraz parking. Długo trwał spór doktrynalny "szkoły falenickiej i otwockiej" - tłumaczy Olszewski. Jakie są wnioski końcowe? - Niestety, zapis w ustawie jest tak niefortunnie sporządzony, że nie możemy rozszerzyć tej umowy. Dlatego pozostajemy przy przetargu na sama halę - odpowiada.

Ale ta zwłoka sprawiła, że pewne analizy zdążyły się zestarzeć. - Musieliśmy zaktualizować operat, który służy do wyceny wartości koncesji - przyznaje Michał Olszewski. Wiceprezydent myśli już o planie awaryjnym, by budynek znów nie stał pusty. - W ubiegłym tygodniu obecny operator zgłosił się z pytaniem, czy zmieścimy się z podpisaniem nowej umowy do czasu zakończenia obecnej, czyli do maja 2020. Zaoferował przedłużenie umowy, jeśli nam się nie uda – relacjonuje nasz rozmówca. I dodaje, że nie wyklucza, że miasto z tej możliwości skorzysta. - Przetarg na udzielenie koncesji zostanie ogłoszony nie wcześniej niż w połowie tego roku - zapowiada wiceprezydent.

Szklany budynek między halami

Zainteresowanie Gwardią zgłosił już pierwszy podmiot. To firma BBI Development, jeden z większych graczy na warszawskim rynku nieruchomości. Deweloper podpisał list intencyjny ze śródmiejską spółdzielnią Społem, która zarządza bliźniaczą halą Mirowską.

Przypomnijmy: spółdzielcy bez powodzenia startowali w konkursie na halę Gwardii w 2017 roku. - Ze Społem Śródmieście zbudowaliśmy razem Centrum Marszałkowska (chodzi o budynek w miejscu Sezamu - red.). To dobry partner. Spółdzielnię wspieraliśmy także konsultacyjnie i organizacyjnie przy remoncie i konserwacji Hali Mirowskiej. Doszliśmy do wniosku, że warto byłoby pozostać przy tej współpracy - mówi nam Rafał Szczepański, prezes BBI Development.

Spółka zdążyła już przygotować wizualizację. Jej śmiała koncepcja obejmuje zarówno dwie hale, jak i bazar do nich przylegający. Uwagę przykuwa szklany pawilon między halami, naśladujący ich przekrój.

- Mam nadzieję, że miasto będzie chciało pomyśleć na wiele lat do przodu, by osiągnąć trwałe efekty. Te dwie hale są jak dwie połówki jednego jabłka, pasują do siebie i tak trzeba traktować ten projekt: całościowo. Myślenie o całości pozwala optymalnie zagospodarować ten teren, zachęcamy miasto do optymalizacji, inspirujemy do kompleksowego myślenia - tłumaczy Szczepański. - Dwie hale można połączyć szklanym pawilonem o funkcji handlowej, nie ingerowałaby silnie w zabytki - przekonuje do swojej wizji prezes.

Do łącznika sceptycznie nastawiony jest stołeczny konserwator zabytków. - Tak duży szklany obiekt między dwiema zabytkowymi halami zaburzy ich zewnętrzną percepcję. Jestem sobie w stanie wyobrazić niski, parterowy pawilon, a nie budynek, wstawiony na wcisk, który zasłoni eksponowane i dekoracyjne elewacje hal - komentuje Michał Krasucki.

Bazar wtłoczony w pawilon

Realizacja koncepcji dewelopera stawia pod znakiem zapytania funkcjonowanie popularnego bazaru, który na wspomnianej wizualizacji zamienia się w podłużny pawilon z zielonym dachem wzdłuż Hali Mirowskiej oraz skromne kramy przy ścianach obu hal. Ale prezes spółki zapewnia, że jest entuzjastą obecnego bazaru, chodzi mu tylko o stworzenie lepszych warunków do handlu.

- Bazar przy hali to genialne miejsce, żywe i prawdziwe. Codziennie przewijają się tam tysiące osób. To jest prawdziwy handel, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie niezależnie od grubości portfela. Są wykwintne towary, ale też te najprostsze w dobrych cenach - zauważa. Na razie nie wiadomo jakie byłyby proporcje handlu do gastronomii lub innych usług, a także czy każdy budynek miałby konkretną funkcję. Rafał Szczepański twierdzi, że na takie deklaracje za wcześnie. Przekonuje jednak, że nie chce z Hal Mirowskich robić miejsca luksusowego. Takie głosy pojawiły się szybko po publikacji wizualizacji. - Pragnę podkreślić, że nie mamy w planach robienia w tym miejscu, drugich Koszyków, w żadnym razie nie może to być miejsce elitarne, tylko dla bogatych. To chciałem stanowczo zdementować - mówi.

Także wiceprezydent Michał Olszewski, żeby nie przywiązywać się do koncepcji dewelopera, choć był on jednym z 10 partnerów miasta podczas targów Expo Real w Monachium. - To tylko marketing - ucina Olszewski. I dodaje, że jest bardzo zadowolony z działalności bazaru w obecnej postaci, zarówno z poziomu zajętości budek, szerokości oferty i cen. - Ten bazar funkcjonuje najlepiej w mieście. Według naszych badań to najtańsze targowisko w mieście - zauważa.

Koncepcja Hal Mirowskich według deweloperaBBI Development

Jaka przyszłość czeka dziki parking?

Otwarta pozostaje kwestia placu między Hala Gwardii a Pałacem Lubomirskich. Jak przyznaje wiceprezydent, to "trudny temat". Miasto nie chce tam parkingu, w który zdążyli zamienić to klepisko kierowcy. Parkingi podziemne w Warszawie się nie udały i nie ma powodu, by myśleć, że w tej lokalizacji byłoby inaczej. Szczególnie, że jak na taką inwestycję, działka jest mała, co - paradoksalnie - winduje jej koszty. Dochodzą jeszcze ograniczenie konserwatorskie, bo działka znajduje się między dwoma zabytkami. - Nie przesądzamy, jak powinna wyglądać to miejsce, ale skłaniamy się ku wolnej przestrzeni. Dopuszczamy delikatną zabudowę, mały obiekt służący gastronomii, ale zgodną z urbanistycznymi założeniami osi saskiej. Wydzielimy z tego oddzielny projekt – podsumowuje wiceprezydent Olszewski.

Źródło: tvnwarszawa.pl

Autorka/Autor:Piotr Bakalarski

Źródło zdjęcia głównego: BBI Development

Pozostałe wiadomości

Tragiczny wypadek w miejscowości Borzęcin Duży. Kierujący autem osobowym potrącił dwóch nastolatków. Jeden zginął na miejscu. Policja podała, że kierowca był pijany, miał prawie trzy promile.

Potrącenie nastolatków, jeden zginął na miejscu. Kierowca był pijany

Potrącenie nastolatków, jeden zginął na miejscu. Kierowca był pijany

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na weekend oraz pierwsze dni nowego tygodnia zaplanowano kilka remontów. Nowy asfalt zyska skrzyżowanie Powązkowskiej i Krasińskiego, a także ulica Jana Kazimierza czy plac Na Rozdrożu. Na Słomińskiego przy parku Traugutta wymienione zostaną rozjazdy tramwajowe. Zmieniona organizacja ruchu zawita także na nowo wybudowany odcinek ulicy Jana III Sobieskiego.

Prace drogowców na wielu ulicach. Zobacz, gdzie spodziewać się utrudnień

Prace drogowców na wielu ulicach. Zobacz, gdzie spodziewać się utrudnień

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Rusza Rodzinna Strefa Sportu przed Pałacem Kultury, z której mogą już korzystać warszawianki i warszawiacy. Atrakcje będą bezpłatne i dostępne do 29 września, ale na niektóre potrzebna jest wcześniejsza rejestracja.

Korty tenisowe i tor przeszkód przed Pałacem Kultury

Korty tenisowe i tor przeszkód przed Pałacem Kultury

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ciężkie, połamane konary starego drzewa zwisały nad chodnikiem na Pradze Południe. Zagrażały przechodniom i zaparkowanym obok samochodom. Na miejscu interweniowały służby.

Grube konary zwisały tylko na skrawkach kory

Grube konary zwisały tylko na skrawkach kory

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do Zarządu Zieleni Warszawy wpływa sporo zgłoszeń dotyczących konieczności wykoszenia lub wstrzymania koszenia trawników. - Racje dostrzegamy po obu stronach - przyznają miejscy ogrodnicy. Tłumaczą też, dlaczego w niektórych częściach miasta widać kawałki łąki, a w innych krótko przycięte trawniki.

Od lat ograniczają koszenie. Ciągle muszą tłumaczyć dlaczego

Od lat ograniczają koszenie. Ciągle muszą tłumaczyć dlaczego

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Rzecznik Praw Obywatelskich ma wątpliwości co do obowiązującej od początku lipca w Warszawie strefy czystego transportu. Chodzi o interpretację przepisów umożliwiających wjazd do miasta samochodom wszystkich seniorów, którzy mają ukończone 70 lat. RPO zwrócił się do drogowców o wyjaśnienia.

Strefa czystego transportu. Rzecznik Praw Obywatelskich ma wątpliwości

Strefa czystego transportu. Rzecznik Praw Obywatelskich ma wątpliwości

Źródło:
PAP

Policjanci z Płońska oraz inspektorzy ochrony środowiska pojawili się na terenie jednej z tamtejszych firm. W nieużytkowanych budynkach zastali mauzery z nieznaną substancją, zafoliowane kartony i worki ze śmieciami. Trwają badania, czy znalezisko może być niebezpieczne.

15 mauzerów z nieznaną substancją na terenie firmy. Interweniowała policja

15 mauzerów z nieznaną substancją na terenie firmy. Interweniowała policja

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci zatrzymali mężczyznę, którego podejrzewają o napastowanie kobiety na przystanku tramwajowym w Warszawie. Z relacji jej partnera wynikało, że złapał ją za biust i uciekł, kiedy zaczęła krzyczeć. Pokrzywdzona zdążyła zrobić mu zdjęcie, co ułatwiło zadanie policji.

Zgłosiła, że złapał ją za biust na przystanku. Mężczyzna ze zdjęcia zatrzymany

Zgłosiła, że złapał ją za biust na przystanku. Mężczyzna ze zdjęcia zatrzymany

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pod Piasecznem pociąg Intercity śmiertelnie potrącił mężczyznę. Strażacy ewakuowali 350 pasażerów. Wprowadzono wzajemne honorowanie biletów na pociągi wybranych relacji.

Pociąg śmiertelnie potrącił człowieka. 350 pasażerów ewakuowanych

Pociąg śmiertelnie potrącił człowieka. 350 pasażerów ewakuowanych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kilka dni temu 39-letni mieszkaniec podwarszawskiego Piaseczna został trzykrotnie ugodzony nożem. Znaleziono go na ulicy, ranny siedział przed budynkiem banku. Policjanci zatrzymali już dwóch podejrzanych. Usłyszeli prokuratorskie zarzuty.

"Trzykrotnie ugodzony nożem". Ranny mężczyzna siedział przed bankiem

"Trzykrotnie ugodzony nożem". Ranny mężczyzna siedział przed bankiem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek i niedzielę na Stadionie Narodowym w Warszawie zagra zespół Metallica. Stołeczni urzędnicy zapowiadają, że w związku z koncertami mieszkańców Saskiej Kępy czekają utrudnienia. Apelują też do fanów amerykańskiej grupy, by na koncert przyjechać komunikacją miejską. Tak najwygodniej.

Metallica zagra dwa razy. Stołeczny ratusz prosi uczestników: wybierzcie komunikację

Metallica zagra dwa razy. Stołeczny ratusz prosi uczestników: wybierzcie komunikację

Źródło:
PAP

42-latek i 38-latek zostali złapani na gorącym uczynku, kiedy włamali się do szpitalnej kuchni. Jak podała policja, mężczyźni tłumaczyli, że "kradli po to, żeby potem sobie to wszystko móc zjeść". Lista skradzionych produktów obfitowała w drogie morskie ryby. Straty wyceniono na 80 tysięcy złotych.

Ze szpitalnej kuchni znikało jedzenie. Byli pracownicy wpadli na gorącym uczynku

Ze szpitalnej kuchni znikało jedzenie. Byli pracownicy wpadli na gorącym uczynku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Radny Pragi Południe Robert Migas z klubu Lewicy i stowarzyszenia Miasto Jest Nasze, został odwołany z funkcji przewodniczącego Komisji Komunalnej i Spraw Samorządowych na dzień przed posiedzeniem w sprawie Centrum Lokalnego Kamionek. Centrum to niewygodny temat dla dzielnicy, na jego stworzenie wydano sześć milionów złotych, ale pawilony handlowo-usługowe stoją puste.

Szef komisji komunalnej stracił stanowisko, jego następca, zdalnie, odwołał posiedzenie. Poszło o Kamionek?

Szef komisji komunalnej stracił stanowisko, jego następca, zdalnie, odwołał posiedzenie. Poszło o Kamionek?

Źródło:
tvnwarszwa.pl

Centralne Biuro Śledcze Policji rozbiło zorganizowaną grupę przestępczą, rozprowadzającą narkotyki w stolicy. Służby znalazły 16 kilogramów marihuany, ponad 300 tabletek ecstasy i inne zabronione substancje. Zatrzymano 15 osób.

Znaleźli narkotyki i gotówkę. 15 osób zatrzymanych

Znaleźli narkotyki i gotówkę. 15 osób zatrzymanych

Źródło:
PAP

W Ząbkach policjanci zatrzymali pijanego 19-latka. Mężczyzna na torach kolejowych rozbijał butelki. Okazało się, że jest poszukiwany.

19-latek rozbijał butelki na torach kolejowych. Był poszukiwany

19-latek rozbijał butelki na torach kolejowych. Był poszukiwany

Źródło:
tvnwarszawa.pl

18 czerwca br. na Nowym Mieście pojawił się nowy, wybitny mural, który koniecznie musicie zobaczyć. Dlaczego? Bo zmienia się wraz z porą dnia! Niesie ważne przesłanie: motywuje do docenienia siebie, a przede wszystkim do pochwalenia się tym, co nas wyróżnia. Powstał z inicjatywy marki Oranżada Hellena, która w swojej komunikacji podkreśla, że warto spojrzeć na siebie życzliwym okiem. A z badań wynika, że Polacy czasem mają z tym problem.

Nowy warszawski mural #HELLENDŻ, który żyje!

Nowy warszawski mural #HELLENDŻ, który żyje!

Minęły ponad dwa tygodnie od zmiany przepisów, która nakłada na kierowców przewozu osób obowiązek posiadania polskiego prawa jazdy. Jak informuje jedna z większych platform skupiających kierowców, od wejścia w życie przepisów liczba kierowców przewozu osób w stolicy zmniejszyła się o 26 procent. Z kolei Komenda Stołeczna Policji wystawiła w tym czasie 31 mandatów i pięć wniosków o ukaranie do sądu.

Po zmianie przepisów w Warszawie ubyło prawie 30 procent kierowców przewozu osób

Po zmianie przepisów w Warszawie ubyło prawie 30 procent kierowców przewozu osób

Źródło:
tvnwarszawa.pl, tvn24.pl, PAP

Stołeczni radni zagłosowali w czwartek za podniesieniem maksymalnych opłat za przewozy taksówkami w Warszawie. Przyjęta uchwała likwiduje podział na strefy w granicach miasta. Wprowadza też zmiany w oznakowaniu taksówek.

Nowe stawki za przejazdy taksówkami. Nie będzie podziału na strefy

Nowe stawki za przejazdy taksówkami. Nie będzie podziału na strefy

Źródło:
PAP

Rada Warszawy przyjęła w czwartek uchwałę o przystąpieniu do sporządzenia strategii rozwoju Warszawy 2040 plus i planu ogólnego. To ważne dokumenty dla miasta, wytyczające kierunek jego rozwoju. Podzielą Warszawę na strefy planistyczne.

Radni przyjęli ważną uchwałę. Dotyczy przyszłości Warszawy

Radni przyjęli ważną uchwałę. Dotyczy przyszłości Warszawy

Źródło:
PAP

Monitoring, oświetlenie, obecność innych osób na ruchliwym skrzyżowaniu w Warszawie. To wszystko nie przeszkodziło mężczyźnie, który wieczorem podbiegł do kobiety i zaczął ją dotykać. Na komendzie poszkodowana miała usłyszeć od policjantki, że to "zwykły wybryk" i że zgłoszenia może dokonać następnego dnia. Molestowanie w miejscach publicznych zgłaszają nieliczne kobiety, które spotykają się z problemem.

Podbiegł do Magdy i złapał ją za pośladek. Na komendzie usłyszała: proszę przyjść jutro

Podbiegł do Magdy i złapał ją za pośladek. Na komendzie usłyszała: proszę przyjść jutro

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policja z Legionowa zatrzymała łącznie siedem osób, które mogą mieć związek z brutalnym pobiciem 15-letniego chłopca. Wśród zatrzymanych są dwie osoby, które ukończyły 17 lat. Będą odpowiadać jak dorośli.

15-latek pobity w lesie na oczach kilkunastu rówieśników. Policja zatrzymała siedem osób

15-latek pobity w lesie na oczach kilkunastu rówieśników. Policja zatrzymała siedem osób

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Prokuratura odmówiła wszczęcie postępowania w sprawie zburzenia ponad stuletniej willi Ronikierów w podwarszawskich Ząbkach. Burmistrz miasta nie składa jednak broni, złożył odwołanie.

Zburzyli stuletnią willę w Ząbkach. Prokuratura nie doszukała się przestępstwa

Zburzyli stuletnią willę w Ząbkach. Prokuratura nie doszukała się przestępstwa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jest śledztwo prokuratury w sprawie zderzenia ciężarówki z pociągiem w Ołtarzewie. Śledczy ustalili, że urządzenia przejazdu działały właściwie, a dyżurna ruchu zareagowała szybko. W wypadku zginął maszynista Kolei Mazowieckich.

Maszynista zginął po zderzeniu pociągu z ciężarówką. Prokuratura wszczęła śledztwo

Maszynista zginął po zderzeniu pociągu z ciężarówką. Prokuratura wszczęła śledztwo

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl