Przygotuj się na:

JAK DOJECHAĆ NA CMENTARZE?

Na cmentarze we Wszystkich Świętych w Warszawie najlepiej dojechać komunikacją miejską. Ratusz przedstawił, jak i kiedy będą kurować linie cmentarne. Równocześnie urzędnicy zachęcają, aby groby najbliższych odwiedzić wcześniej.

TVN Warszawa | Śródmieście

Drzewa w centrum zamiast betonu i asfaltu. Posadzili pierwsze ze 118

TVN Warszawa | Śródmieście

Autor:
katke
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Do końca roku w centrum stolicy zostanie posadzonych 118 drzew
TVN24Do końca roku w centrum stolicy zostanie posadzonych 118 drzew

118 dużych drzew zostanie posadzonych w centrum Warszawy do końca tego roku. W poniedziałek prezydent stolicy Rafał Trzaskowski i jego zastępca Michał Olszewski posadzili kilka pierwszych.

- Do grudnia, w ścisłym centrum miasta, do tej pory szarym i zdominowanym przez beton i asfalt, pojawi się prawie hektar zieleni. To więcej niż powierzchnia boiska piłkarskiego – mówił w poniedziałek prezydent stolicy Rafał Trzaskowski na briefingu prasowym.

38 siedmiometrowych lip srebrzystych

Według zapowiedzi ratusza, po zachodniej stronie ulicy Marszałkowskiej, między rondem Dmowskiego a Świętokrzyską, stanie 38 siedmiometrowych lip srebrzystych. To uzupełnienie przebudowy zachodniej części tej ulicy, w ramach której powstał nowy chodnik, droga rowerowa i miejsca parkingowe. - To ważna chwila. Proszę rozejrzeć się dokoła, zapowiedzi się skończyły, wszędzie wokół coś się dzieje a efekty naszych prac zaczynają już być widoczne – dodał prezydent.

Jak przypomnieli urzędnicy, na południe od miejsca, w którym stanęła lipa, trwa przebudowa okolic ronda Dmowskiego. Pojawią się tam przejścia dla pieszych, prowadzące w poziomie chodnika bezpośrednio na przystanki tramwajowe, przejazdy rowerowe oraz zieleń na samym rondzie i w narożnikach, w tym 58 drzew. Z kolei na północ trwa przebudowa skrzyżowania Marszałkowskiej z Królewską, której elementem jest rozpłytowanie narożników skrzyżowania pod zieleń.

Centrum zyska hektar nowej powierzchni zielonej

Urząd zapewnił, że najbardziej efektowną zmianę przejdzie plac Pięciu Rogów, gdzie staną 22 klony polne o wysokości 8-9 metrów. Cały plac będzie strefą pieszą z dopuszczonym ruchem rowerów, nielicznych autobusów w ciągu ul. Szpitalnej i dojazdów mieszkańców. W sumie w tym roku centrum miasta zyska około hektara nowej powierzchni zielonej, na której stanie 118 drzew, zostaną posadzone krzewy i niska zieleń.

Ale - jak zadeklarował ratusz - to nie koniec zmian w ramach Nowego Centrum Warszawy. - Latem rozstrzygnęliśmy konkurs architektoniczny na zagospodarowanie ulicy Chmielnej. Drugi, dla ulic Zgoda i Złota, właśnie trwa – w pierwszym etapie wpłynęły aż 23 prace. Zmiany czekają też ul. Kruczą, co łącznie będzie naturalnym przedłużeniem zmian na tzw. pl. Pięciu Rogów – poinformował z kolei wiceprezydent Michał Olszewski.

Oprócz tego urzędnicy przypomnieli, że projektowane są też dalsze północne i południowe odcinki Marszałkowskiej. "W taki sposób, by zmienić całą tę ulicę między pl. Bankowym a pl. Konstytucji w wygodną miejską arterię ze szpalerami drzew, z której łatwo skorzystają piesi, rowerzyści, pasażerowie i kierowcy. Podobne zmiany czekają też Al. Jerozolimskie (po planowanym przez kolejarzy od 2024 r. remoncie linii średnicowej)" - czytamy w komunikacie ratusza.

Autor:katke

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: UM Warszawa

Pozostałe wiadomości