Redukcja emisji gazów cieplarnianych o 40 procent do 2030 roku i neutralność klimatyczna w 2050 roku - to główne cele Warszawy w zakresie polityki klimatycznej i zarazem jeden z głównych filarów strategii rozwoju miasta. Pomóc ma w tym powołany przez Rafała Trzaskowskiego Zespół do spraw klimatu.
Jak zapewniają władze miasta, Warszawa od wielu lat prowadzi konsekwentną politykę klimatyczną, opartą na obniżaniu emisji gazów cieplarnianych, zwiększaniu efektywności energetycznej i adaptacji do zmiany klimatu. Działania te dotyczą wielu obszarów funkcjonowania miasta i wymagają wiedzy z różnych dziedzin, dlatego są realizowane przez różne miejskie podmioty. Ratusz zapewnia, że stolica bierze też udział w coraz większej liczbie proklimatycznych inicjatyw.
"Aby skuteczniej koordynować te działania na poziomie ogólnomiejskim, Prezydent m.st. Warszawy powołał Zespół do spraw klimatu. W jego skład wchodzą przedstawiciele różnych biur Urzędu m.st. Warszawy oraz innych miejskich podmiotów. Charakter i forma zespołu mają też ułatwić wzajemną wymianę informacji i doświadczeń" - informuje ratusz.
Ambitny cel wymaga koordynacji
- W Warszawie od lat działamy intensywnie na rzecz walki z kryzysem klimatycznym. Jako jedno z pierwszych miast w Polsce zapowiedzieliśmy osiągnięcie neutralności klimatycznej najpóźniej do roku 2050. Przyjęliśmy i realizujemy Zieloną Wizję Warszawy, czyli mapę drogową dojścia do tego ambitnego celu - mówi cytowany w komunikacie Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy i przewodniczący Komisji Środowiska, Zmian Klimatu i Energii w Europejskim Komitecie Regionów. - W ramach finansowanego z pieniędzy unijnych Kontraktu Klimatycznego będziemy realizować pionierskie rozwiązania w dwóch dzielnicach: na Ursynowie i Pradze Południe. Dzięki temu do 2030 roku w obu z nich zamierzamy ograniczyć szkodliwe emisje o minimum 80 procent - dodaje.
Warszawa chce wyznaczać trendy w działaniach na rzecz klimatu. Stolica już teraz jest członkiem organizacji międzynarodowych aktywnych na tym polu. Miasto przyjęło również "Strategię adaptacji do zmian klimatu" oraz "Zieloną Wizję Warszawy", czyli mapę drogową dojścia do neutralności klimatycznej i główny dokument wyznaczający kierunki oraz cele polityki klimatycznej stolicy.
"Zielona Wizja poprzez długoterminowe kierunki działań i 27 konkretnych działań krótkoterminowych wskazuje, co musi zrobić miasto, by obniżyć emisję gazów cieplarnianych. Dokument opiera się na 6 głównych obszarach: infrastrukturze energetycznej, budynkach, planowaniu przestrzennym i błękitno-zielonej infrastrukturze, transporcie, odpadach komunalnych, budowie kapitału społecznego i integracji" - wyjaśnia ratusz.
Realizacja tych działań wymaga dobrego planowania, koordynacji na poziomie całego miasta oraz poszukiwania różnych źródeł finansowania inwestycji.
Ekologiczny tabor w komunikacji
Warszawa już teraz podejmuje realne działania, które przekładają się na zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych i adaptację do zmian klimatu. Jednym z nich są kolejne inwestycje w komunikację - rozwija się metro, powstają nowe trasy tramwajowe, coraz bardziej ekologiczny jest tabor.
"Zgodnie z planami do 2030 r. aż o połowę zmniejszy się liczba autobusów o napędzie konwencjonalnym. Dziś po stołecznych ulicach jeżdżą 353 autobusy gazowe, 162 elektryczne i 70 hybrydowych. Bardziej przyjazne dla klimatu są też pociągi Impuls 2, z których od 2022 r. mogą korzystać pasażerowie warszawskiej SKM" - wskazują urzędnicy.
Miasto mocno inwestuje też w odnawialne źródła energii. Na ponad 200 miejskich budynkach działają instalacje fotowoltaiczne. Z podobnych rozwiązań korzystają też warszawscy wodociągowcy, choć główne odnawialne źródło energii dla spółki stanowi biogaz wytwarzany w procesie fermentacji osadów ściekowych. "W ubiegłym roku stołeczny MPWiK z odnawialnych źródeł zaspokoił niemal 1/3 rocznego swojego zapotrzebowania na energię" - wylicza ratusz.
Warszawa udziela również dofinansowania na montaż instalacji OZE (odnawialne źródła energii - red.) przez mieszkańców. "Tylko w ciągu ostatnich 5 lat przyznano ponad 4 tys. takich dotacji. Na miejskie wsparcie mogą liczyć również warszawiacy, którzy chcą zlikwidować nieekologiczne źródło ogrzewania. W ciągu ostatnich kilku lat liczba kopciuchów w mieście spadła o ponad 80 procent" - zapewnia urząd miasta.
Stolica zazielenia też miejską przestrzeń. Tylko w ubiegłym roku miejskie jednostki posadziły około 100 tysięcy drzew. Coraz częściej roślinność zastępuje też betonowe nawierzchnie. Taką metamorfozę w ostatnim czasie przeszedł m.in. Skwer Integrator na Bielanach.
Rolą Zespołu do spraw klimatu będzie koordynowanie tego typu inicjatyw i projektów oraz rekomendowanie prezydentowi kolejnych działań na rzecz zrównoważonego rozwoju i osiągnięcia neutralności klimatycznej.
Autorka/Autor: katke/b
Źródło: tvnwarszawa.pl