Śródmieście

Śródmieście

Nie chcą smrodu z restauracji. Robi się z nich antysemitów

- Przez smród z restauracji nie da się tu żyć - skarżą się mieszkańcy luksusowego apartamentowca przy Grzybowskiej. Chcąc pozbyć się uciążliwego sąsiada zorganizowali protest i... narazili się na oskarżenia o antysemityzm, bo restauracja jest żydowska. Sprawę komplikuje jednak to, że wśród protestujących też są Żydzi.

Centrum bez Marszałkowskiej. Zobacz co zbudują

To będzie najbardziej uciążliwy etap budowy II linii metra w centrum miasta. 30 kwietnia zamknięta zostanie ul. Marszałkowska. Samochody i tramwaje wrócą na nią dopiero w połowie września. Metro Warszawskie informuje, co będzie się działo w tym czasie na placu budowy.

Na "patelni" rośnie scena

Warszawiaków, którzy znaleźli się na "patelni" przy stacji metro Centrum zaskoczył widok ogromnego rusztowania. - To będzie scena - zapowiadają organizatorzy. Będzie stała tam przez miesiąc. W środku mają odbywać się koncerty.

Aleje puste o poranku

Po ciężkiej środzie przyszła chwila wytchnienia. Zwężone Aleje Jerozolimskie na wysokości ronda przy Dworcu Centralnym w czwartek rano wyglądają jak w weekend. - W żadną stronę nie tworzą się korki - relacjonował koło 7.00 Tomasz Zieliński, reporter tvnwarszawa.pl. O 8.00 sytuacja też była dobra.

Taka będzie wystawa Muzeum Historii Żydów

Dobiegło końca projektowanie ekspozycji Muzeum Historii Żydów Polskich. Ruszyła też produkcja pierwszych elementów wystawy. Jak zapewnia jej główny projektant, mimo zawirowań personalnych w muzeum za rok cała ekspozycja będzie gotowa.Podróż po tysiącletniej historii polskich Żydów rozpocznie się w "Lesie", czyli przestrzeni poświęconej przybyciu pierwszych żydowskich osadników do kraju Mieszka I. Klimat zbudują przede wszystkim światło i projekcje ścienne. Natomiast galeria "Średniowiecze" zostanie zbudowana na bazie kilku cennych eksponatów np. modlitewniku z 1272 roku z pierwszym zachowanych zdaniem w języku jidysz czy brakteatach – monetach z hebrajskimi literami.- Umieścimy je w specjalnych formach, które przypominać będą te z epoki. Średniowieczny klimat zyskają także ściany, na których stworzymy freski inspirowane oryginalnymi tekstami i ikonografią – tłumaczy w rozmowie z tvnwarszawa.pl Mirosław Nizio, którego firma zaprojektowała i zbuduje ekspozycję.Chasydzki pociąg do cadyka

Krytyka wciąż walczy o lokal. Karnowscy już odpadli

Z czternastu zostały tylko cztery. Władze Śródmieście skreśliły z powodów formalnych dziesięć organizacji, które starały się o lokal przy placu Grzybowskim. Odpadło mi.n. stowarzyszenie braci Karnowskich. Zostały Krytyka Polityczna, Fundacja Shalom, Dobra Karma i Centrum Adama Smitha.

Jerozolimskie stoją. Kierowcy tracą nerwy

Po zwężeniu Al. Jerozolimskich, na wysokości ronda przy Dworcu Centralnym, arteria stanęła w środę w korku. Część kierowców łamała przepisy i skręcała w al. Jana Pawła i ul. Chałubińskiego. To powodowało jeszcze większy chaos i korki.

Legia zmierzy się z Arką

Dziś o 18:30 na Pepsi Arenie piłkarze Legii zmierzą się z drużyną Arki Gdynia w półfinale turnieju o Puchar Polski. Będzie to rewanżowe spotkanie, a gospodarze będą bronili przewagi wypracowanej przed tygodniem na Pomorzu.

W nocy sprzątnęli znicze, rano wyszorowali chodnik

Jeszcze wczoraj wieczorem Krakowskie Przedmieście na wysokości Pałacu Prezydenckiego pełne było płonących zniczy – pozostałości po obchodach 2. rocznicy katastrofy smoleńskiej. Do rana służby porządkowe zebrały wszystkie lampki. Potem uprzątnęły chodnik.

Marsz Pamięci przed Pałacem "Tu jest Polska"

Kilkutysięczny tłum przemaszerował we wtorek wieczorem sprzed katedry św. Jana na Krakowskie Przedmieście. Przed Pałacem Prezydenckim wysłuchali m.in. przemówienia Jarosława Kaczyńskiego. Po godz. 22 zebrani zaczęli się rozchodzić.

Druga rocznica katastrofy. Prezydent i PiS oddzielnie

Msza w Katedrze Polowej z udziałem prezydenta i składanie wieńców na Cmentarzu Wojskowym – tak oficjalnie będą wyglądały obchody drugiej rocznicy katastrofy w Smoleńsku. Alternatywne uroczystości - Marsz Pamięci Krakowski Przedmieściem - zaplanowali politycy Prawa i Sprawiedliwości.

Wiosenna końcówka świąt

Mimo niezbyt wysokiej temperatury, wiosenne słońce sprawiło, że w wielkanocny poniedziałek tłumy warszawiaków wybrały się na spacer. Szczególnie popularne jest tradycyjnie Stare Miasto.

Świętujemy w domach Na ulicach pustki

Marna pogoda skutecznie zniechęciła warszawiaków do świątecznych spacerów. Nawet na Trakcie Królewskim chętnych do spacerowania jest niewielu. Pusto jest też na drogach.

Dwie bramki i mecz na szczycie dla Legii

Legia Warszawa w hicie 25. kolejki T-Mobile Ekstraklasy wygrała z Ruchem Chorzów 2:0, czym znacznie przybliżyła się do mistrzostwa. Na pięć kolejek przed końcem ligi stołeczna drużyna ma cztery punkty przewagi nad drugim w tabeli, zespołem z Chorzowa. Kibice bramki oglądali dopiero po przerwie.

"Skopali mnie w tramwaju. Usłyszałem, że ich prowokuję"

Marszałkowska. Tramwaj pełen pasażerów. Wśród nich czterech chuliganów. Zaczepiają wszystkich dookoła. - Chciałem to przerwać, zwrócić im uwagę - relacjonuje nasz internauta Marcin. Niestety, jego interwencja niewiele dała. Chuligani skopali go i uciekli, a pozostali pasażerowie biernie się temu przyglądali.

Świąteczna tradycja: zakupy na ostatnią chwilę

Biała kiełbasa, jajka, a czasem nawet kawior wasabi, to przysmaki bez których niektórzy nie wyobrażają sobie stołu wielkanocnego. Jednak prawdziwą tradycja świąteczną jest to, że zakupy zostawiamy na ostatnia chwilę.