Śródmieście

Śródmieście

Wyjątkowe zdjęcie zrujnowanej Warszawy. Kim była ta dziewczynka?

Dziewczynka w zbyt obszernej koszuli i za dużych butach stoi na dachu budynku, a przed nią rozciąga się morze ruin. To teren dawnego getta, na gruzach którego wkrótce wyrośnie nowy Muranów. Internauci rozszyfrowali już prawdopodobne miejsce, z którego w 1946 roku wykonano tę fotografię. Teraz próbują zidentyfikować jego bohaterkę.

Remontując kamienicę, odkryli XVII-wieczne polichromie

Pełną parą idą prace remontowe w 11 kamienicach Muzeum Warszawy przy Rynku Starego Miasta. Budowlańcom cały czas towarzyszą konserwatorzy, którzy dokonali już pierwszy odkryć, m.in. XVII- i XVIII-wiecznych polichromii.

Autokary blokują Powiśle. Rozwiązaniem podziemne parkingi?

- Autokary, które parkują wzdłuż Nowego Zjazdu i Dobrej, blokują ruch i stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa pieszych – twierdzi radna Aleksandra Sheybal-Rostek. I pyta, czy jest szansa na budowę podziemnych parkingów dla autobusów z wycieczkami lub na udostępnienie im placu przy Stadionie Narodowym.

Rolkarze zablokowali Al. Ujazdowskie

Od rana do wieczora zablokowany jest dziś fragment Al. Ujazdowskich. A to nie jedyna niedzielna impreza, która wiąże się z utrudnieniami dla kierowców i pasażerów komunikacji miejskiej.

De Gaulle niechlujnie "ozdobiony". Kokarda na brązowej taśmie

Nietypowej "ozdoby" doczekał się pomnik Charlesa de Gaulle'a stojący przy rondzie jego imienia. Do cokołu, na którym stoi rzeźba z postacią byłego prezydenta Francji, ktoś dokleił biało-czerwoną kokardę. Intencje zapewne miał dobre, ale ozdoba nie wygląda zbyt estetycznie. Autor zapomniał bowiem zadbać o detale i kokardę przymocował brązową taśmą klejącą.

Studenci paradowali w centrum

Pomysłowością popisali się studenci, którzy przeszli ulicami Warszawy w sobotniej paradzie. Uczestnicy kolorowego pochodu przebrali się za postacie z filmu "Avatar", rycerzy i... czołg. Rozpoczęli o godz. 15. na Marszałkowskiej, skąd przeszli placem Konstytucji, Waryńskiego do Batorego. Parada to jeden z elementów trwających właśnie juwenaliów.

Nawet 1400 zł za oddanie pracy po terminie. Protest studentów przed UW

"Nie dla zniesienia absolutorium", "Edukacja to nie korporacja" - m.in. pod tymi hasłami odbył się protest studentów UW. Przed bramą swojej uczelni sprzeciwiali się zmianom wprowadzonym 12 maja w nocy w regulaminie studiów. Zgodnie z nimi będą musieli płacić nawet 1400 zł za nieoddanie pracy dyplomowej w wyznaczonym terminie. Jak podkreślali, chcą mieć większy wpływ na życie swojej uczelni. A w sprawach kluczowych domagają się referendów przeprowadzanych wśród studentów.

Sprawdź atrakcje Nocy Muzeów w swojej dzielnicy

237 placówek – muzeów, galerii, pracowni, instytucji państwowych - weźmie w tym roku udział w Nocy Muzeów w Warszawie. Będzie można m.in. zobaczyć elementy scenografii z filmu „Miasto 44”, zwiedzić podziemia Pałacu Kultury i Nauki i wejść do Belwederu. Sprawdź atrakcje w swojej dzielnicy.

Kolizja na moście Poniatowskiego zablokowała pas na 6 godzin

Wczesnym popołudniem na moście Poniatowskiego doszło do zderzenia dwóch samochodów. Jeden pas ruchu w kierunku Pragi był zablokowany przez kilka godzin, bo policja czekała, aż lekarze ustalą, w jakim stanie są poszkodowane. Ostatecznie zdarzenie sklasyfikowano jako kolizję, co oznacza, że żadna z osób nie była ranna.

Ratusz rusza na wojnę z monopolowymi budkami

W Warszawie przybywa sklepów monopolowych. Najnowszy trend to niewielkie budki prowadzące całodobową sprzedaż, zwykle pod agresywnymi, kolorowymi, ledowymi szyldami, widocznymi z odległości kilku przecznic. Mieszkańcy skarżyli się na nie w czasie debat o bezpieczeństwie. Ratusz mówi "dość".

Akcja Komorowskiego w metrze nielegalna, ale kary nie będzie

Prezydent Bronisław Komorowski i jego sztabowcy nielegalnie rozdawali ulotki w warszawskim metrze. Na taką akcję należy mieć zgodę Zarządu Transportu Miejskiego, a sztab o takową nie wystąpił. Jednak żadnych kar nie będzie, bo regulamin tego nie przewiduje.

Prezydent wśród ludzi. Suflerka za plecami

Podczas spaceru po warszawskim Powiślu prezydent rozmawiał z niepełnosprawną. W trudnej dyskusji niezbędna była pomoc pracownicy sztabu, która podpowiadała prezydentowi stojąc za jego plecami. Szybko została zidentyfikowana przez internautów jako Jowita Kacik.

652 razy na czerwonym. Będzie więcej kamer i radarów

652 kierowców w ciągu niecałego miesiąca i to tylko na jednym skrzyżowaniu - to bilans pracy kamer, które u zbiegu Dźwigowej i Globusowej wyłapują przejeżdżających na czerwonym świetle. Straż miejska zapowiada, że kontroli w mieście będzie więcej. Wytypowała już 11 miejsc.