Weekendowe atrakcje na placu Defilad, czyli Kantor "od kuchni"

Na pl. Defilad odbędzie się cykl imprezArtur Węgrzynowicz / tvnwarzawa.pl

Projekcje, warsztaty i wycieczka rowerowa śladami Tadeusza Kantora odbywać się będą w sobotę i niedzielę na placu Defilad w ramach cyklu "Kantor 2015: Poszukiwania". Impreza jest częścią obchodów 100-lecia urodzin artysty.

Z okazji 100. rocznicy urodzin Tadeusza Kantora - jednego z najważniejszych polskich reżyserów teatralnych, scenografów i malarzy - Dom Spotkań z Historią zorganizował weekendowy cykl imprez, przybliżających publiczności postać artysty, jego życie i twórczość. - Zależy nam na tym, by dotrzeć do osób, które mają świadomość, że Tadeusz Kantor był ważną postacią świata sztuki, nie do końca wiedzą jednak, na czym polegała wielkość tej postaci i jego twórczości. Chcemy opowiedzieć o Kantorze "od kuchni", przedstawić go - jakim był człowiekiem, jak się z nim pracowało; m.in. Tadeusz Rolke, który opowie jak to było robić zdjęcia podczas performansów, jakie Kantor realizował w Warszawie - powiedziała PAP Alicja Smotryś, przedstawicielka organizatora imprezy.

Wycieczka rowerowa

Weekendowy "festiwal kantorowski" rozpocznie się w sobotę, wycieczką rowerową śladami najsłynniejszych kontrkulturowych, "artystycznych" kawiarni okresu PRL-u. Organizatorzy przypominają słowa Tadeusza Kantora: "wszelką rewolucję artystyczną wywołują kawiarnie". Wycieczkę poprowadzi muzyk i reżyser Reda Haddad. - To będzie przedziwne wydarzenie. Jego uczestnicy wyruszą z placu Defilad na rowerach razem z reżyserem Redą Haddadem, pojadą śladami najważniejszych, nieistniejących już kawiarni PRL-owskich. Haddad opowie liczne anegdoty, a towarzyszyć będą mu muzycy, którzy będą przygrywać na saksofonie, trąbce i innych instrumentach. To doświadczenie na pograniczu happeningu - dodała Smotryś. Na placu Defilad i w Barze Studio staną specjalnie przygotowane drewniane ławki, nawiązujące do spektaklu "Umarła klasa", jednego z najsłynniejszych dzieł Kantora. W tej zaimprowizowanej "szkole" na placu Defilad przez cały weekend odbywać się będą zajęcia, poświęcone życiu i twórczości reżysera, pod hasłem "Kantor: nieprzerwane lekcje". Wykład "Żywa umarła klasa" poprowadzi artystka i performerka Angelika Fojtuch. Wśród prelegentów znaleźli się także aktor teatru Kantora i historyk sztuki Lech Stangret - poprowadzi zajęcia "Tadeusz Kantor - pielgrzym przekraczający granice", a także autor filmów dokumentalnych Andrzej Sapija, który wygłosi wykład "Kantor filmowy". Fotograf Tadeusz Rolke opowie o swoich doświadczeniach fotografowania wystaw, happeningów i spektakli Kantora w wykładzie "Autoportret z Kantorem".

Wykłady i warsztaty

Wykłady odbędą się także w niedzielę. Krytyk sztuki i kurator Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie Stach Szabłowski opowie o kantorowskim ambalażu, czyli opakowaniu - Kantor tworzył ambalaże z kopert, parasoli i przedmiotów codziennego użytku. Wygłosi także wykład pt. "Krzesło i jego historia, czyli pomnik niemożliwy". Wystąpi także artysta Rafał Betlejewski z wykładem "Teatr niemożliwy! Happening i co dalej?" oraz teatrolog Dawid Mlekicki, który opowie o swojej podróży do Wielopola Skrzyńskiego, rodzinnego miasta Tadeusza Kantora.

Organizatorzy przygotowali także warsztaty dla dorosłych "Dziecko jest ojcem człowieka". "Jednym z charakterystycznych wątków twórczości Kantora jest motyw lalek, noszonych na plecach aktorów, przedstawiających ich jako dzieci. Przez całe dorosłe życie ludzie zmagają się z doświadczeniami przeżytymi w dzieciństwie. Jak chronić dzieci przed zranieniem?" - pytają organizatorzy w materiałach prasowych. Odbywać się będą także warsztaty plastyczne dla dzieci, pt. "Ta sama wyobraźnia, ta sama ekspresja" oraz międzypokoleniowe warsztaty teatralne "Kantorek przemian". Finałem dwudniowej imprezy będzie pokaz spektaklu "Wielopole, Wielopole" z 1984 r., w reżyserii Andrzeja Sapiji. Wprowadzenie do spektaklu poprowadzi teatrolog Maciej Nowak.

Tak wyglądało sadzenie kwiatów na pl. Defilad:

"Każda zieleń w mieście jest ważna"
"Każda zieleń w mieście jest ważna"Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl

PAP/su

Źródło zdjęcia głównego: Artur Węgrzynowicz / tvnwarzawa.pl

Pozostałe wiadomości

W sieci pojawiły się filmy nagrane podczas odbywającego się w weekend na Torze Wyścigów Konnych Służewiec Clout Festivalu. Widać na nich zachowanie niektórych ochroniarzy, którzy biją uczestników imprezy, wykręcają im ręce, a także ciągną ich po ziemi. Sprawą interesuje się policja, która zapewnia, że dostępne w sieci nagrania zostaną poddane analizie. Wyjaśnienia zapowiadają organizatorzy i firma ochroniarska.

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwuletni chłopiec zginął pod kołami samochodu ciężarowego w okolicach Ostrołęki (Mazowieckie). Do zdarzenia doszło, kiedy kierowca, który przyjechał z paszą dla zwierząt, manewrował na podwórku.

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Do gmachu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na rogu Nowogrodzkiej i Brackiej wszedł mężczyzna, który w torbie miał niebezpieczne przedmioty - powiedział Jakub Pacyniak ze śródmiejskiej policji. 44-latek został zatrzymany. Wstępne ustalenia prokuratora wykazały, że w tym przypadku "nie można mówić o popełnieniu przestępstwa".

Wszedł do ministerstwa z "niebezpiecznymi przedmiotami". Jest decyzja prokuratury

Wszedł do ministerstwa z "niebezpiecznymi przedmiotami". Jest decyzja prokuratury

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Wracając po imprezie do domu "stoczył walkę" z drzewkiem w parku. Nie wiedział, że wszystko nagrały kamery monitoringu. Policjanci skierowali sprawę do sądu, młodemu mężczyźnie grozi kara grzywny do tysiąca złotych.

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- W cztery następujące po sobie weekendy pociągi kursujące po linii obwodowej nie zatrzymają się przy peronie 9. Dworca Zachodniego - poinformował rzecznik PKP PLK Karol Jakubowski.

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Źródło:
PAP

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar po zapoznaniu się z treścią opinii Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie odwołał z pełnionych funkcji prezesa i czworo wiceprezesów Sądu Okręgowego w Warszawie - podano w komunikacie resortu sprawiedliwości.

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Źródło:
tvn24.pl

Do niebezpiecznego zdarzenia doszło we wtorek pod Garwolinem. Na auto, w którym znajdował się kierowca, runęło duże drzewo. Ze skutkami nocnej nawałnicy walczyli też straży z Wyszkowa. Dochodziło tam do podtopień, uszkodzone zostały dachy.

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kryminalni z Targówka zatrzymali 41-letniego mieszkańca dzielnicy, który nie tylko był poszukiwany do odbycia kary pozbawienia wolności, ale też posiadał znaczną ilość narkotyków.

Właśnie miał odjeżdżać autem, został obezwładniony

Właśnie miał odjeżdżać autem, został obezwładniony

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Młocku niedaleko Ciechanowa 46-latka kierująca renault wjechała do rowu. Miała ponad 2 promile alkoholu w organizmie. Tłumaczyła policjantom, że była przekonana, że ktoś ją goni.

Pijana wjechała autem do rowu, bo myślała, że ktoś ją goni

Pijana wjechała autem do rowu, bo myślała, że ktoś ją goni

Źródło:
PAP

Groźnie wyglądająca kolizja w okolicy Dworca Zachodniego. Zderzyły się tam cztery samochody osobowe, na miejsce przyjechały służby.

Kolizja przy Dworcu Zachodnim. Cztery auta rozbite, podróżowało nimi 11 osób

Kolizja przy Dworcu Zachodnim. Cztery auta rozbite, podróżowało nimi 11 osób

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W ogrodzie zoologicznym w Warszawie na świat przyszedł samczyk irbisa śnieżnego, zwanego Duchem Gór. Kociak skończył właśnie sześć tygodni.

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zaniepokojenie kota uratowało egzotycznego gościa - informuje stołeczne straż miejska. Mieszkańcy bloku na Bródnie zauważyli dziwne zachowanie swojego pupila, okazało się, że na ich balkonie pojawił się niespodziewany przybysz - gekon. Na miejsce wezwali ekopatrol.

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Opublikowano sprawozdanie roczne Portu Lotniczego Warszawa-Modlin. Zawarto w nim założenia nowych planów inwestycyjnych i finansowych, które zakładają rozbudowę infrastruktury do przepustowości 7-8 milionów pasażerów rocznie w roku 2029 roku. Z lotniska Warszawa Modlin od stycznia do końca maja tego roku skorzystało 1,18 mln pasażerów.

Ambitne plany rozbudowy Modlina

Ambitne plany rozbudowy Modlina

Źródło:
PAP

Z utrudnieniami musieli się liczyć kierowcy, którzy w porannym szczycie wybrali podróż mostem Świętokrzyskim. Jezdnię zablokowali aktywiści i aktywistki z Ostatniego Pokolenia, którzy domagają się większych inwestycji w transport publiczny.

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Źródło:
tvnwarszawa.pl

20 zastępów straży gasiło w nocy z wtorku na środę pożar hali w Nowym Dworze Mazowieckim. Nikt nie ucierpiał, ale straty finansowe są duże.

Płonęła hala w kompleksie magazynowo-biurowym

Płonęła hala w kompleksie magazynowo-biurowym

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Płocka zatrzymali na gorącym uczynku 19-latka, który próbował sprzedać innemu nastolatkowi marihuanę. W mieszkaniu zatrzymanego znaleziono ponad 2,5 kilograma narkotyków, w tym amfetaminę i MDMA.

Chciał sprzedać marihuanę nastolatkowi. Wpadł. W mieszkaniu miał więcej towaru

Chciał sprzedać marihuanę nastolatkowi. Wpadł. W mieszkaniu miał więcej towaru

Źródło:
PAP

Pod Ciechanowem kierujący volvo w obszarze zabudowanym przekroczył dozwoloną prędkość aż o 68 km/h. Okazało się, że własne błędy nic go nie nauczyły. Wcześniej był już karany za przekroczenie prędkości. Teraz zapłaci cztery tysiące złotych mandatu i za kółko nie wsiądzie przez najbliższe trzy miesiące.

Cztery tysiące złotych mandatu za przekroczenie prędkości

Cztery tysiące złotych mandatu za przekroczenie prędkości

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przy ulicy Marywilskiej powstaje tymczasowe targowisko. Pomieści 800 kontenerów i parking na 400 samochodów. Jak przekazała prezes spółki Marywilska 44, zapewni ono miejsce pracy około 60 procentom kupców, którzy stracili swoje sklepy w pożarze hali. Kiedy będzie otwarte?

Tymczasowe targowisko na Marywilskiej ma zostać otwarte jeszcze w wakacje

Tymczasowe targowisko na Marywilskiej ma zostać otwarte jeszcze w wakacje

Źródło:
PAP

W miejscowości Michałów-Reginów koło Legionowa odkopano ludzkie szczątki. Prawdopodobnie pochodzą z czasów drugiej wojny światowej i należą do żołnierzy, którzy polegli podczas prowadzonych w tym miejscu walk.

Podczas rozbudowy drogi odkryto ludzkie szczątki

Podczas rozbudowy drogi odkryto ludzkie szczątki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kierowcy podróżujący trasą S8 musieli liczyć się z utrudnieniami, drożny był jeden pas ruchu. Strażacy gasili płonący kamper. Nikt nie ucierpiał.

Kamper stanął w płomieniach

Kamper stanął w płomieniach

Źródło:
tvnwarszawa.pl