Najnowsze

Emilia zabytkiem? Miasto Jest Nasze pisze do konserwatora

Najnowsze

MSNMiasto jest Nasze chce wpisanie budynku do rejestru zabytków

Pawilon Emilia powinien zostać wpisany do rejestru zabytków – uważa organizacja Miasto jest Nasze. Jej członkowie skierowali w tej sprawie pismo do wojewódzkiego konserwatora zabytków.

"Jest to ostatni tego typu przykład architektury zachowany w oryginalnym stanie!" – alarmuje Miasto jest Nasze.

28 sierpnia do wojewódzkiego konserwatora zabytków wpłynęło pismo, w którym członkowie organizacji postulują o wpisanie modernistycznego pawilonu przy ulicy Emilii Plater do rejestru zabytków. Przez lata mieścił się tam salon meblowy, od siedmiu lat jest zaś siedzibą Muzeum Sztuki Nowoczesnej.

W miejscu Emilki "banalny wieżowiec"

"Warto zaznaczyć, że Emilia, którą planuje się wyburzyć, dotychczas dobrze funkcjonowała w swojej części Śródmieścia i zapewniała różnorodność funkcji w mieście. Po jej zniknięciu czeka nas kolejny banalny wieżowiec" – przekonują członkowie stowarzyszenia.

Jak twierdzą, Emilka jest jednym z ostatnich modernistycznych reliktów na mapie stolicy. "Inne "zabytki" z tego okresu zostały jak Rotunda przebudowane albo po prostu wyburzone jak Supersam czy Pawilon Chemii" – wyliczają.

"Warszawa się rozwija ale niech dzieje się to z poszanowaniem dziedzictwa kulturowego i historycznego miasta i szacunku dla dokonań architektonicznych polskich architektów" – zaznaczają.

Najpierw salon meblowy, potem muzeum

Szklany, modernistyczny budynek, mieszczący się przy ulicy Emilii Plater 51 wraz z sąsiadującym budynkiem mieszkalnym, został wybudowany w latach 1966-70 według projektu Mariana Kuźniara i Czesława Wegnera. Dwukondygnacyjny pawilon połączony jest przejściami nadziemnymi z budynkiem mieszkalnym. Przez dekady mieścił się tu salon meblowy.

Od 2008 roku budynek jest siedzibą Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Trzy lata temu roku firma Griffin Advisors kupiła od skarbu państwa spółkę Meble Emilia wraz z należącym do niej modernistycznym pawilonem. Teraz w miejscu Emilii ma powstać nowoczesny, 196-metrowy wieżowiec.

Pod koniec lipca władze MSN podkreślały jednak, że mają nadzieję na ocalenie budynku.

W 2014 roku zaprezentowano nowe projekty siedziby Muzeum Sztuki Nowoczesnej:

Projekty Muzeum Sztuki Nowoczesnej
Projekty Muzeum Sztuki Nowoczesnej Dawid Krysztofiński/ tvnwarszawa.pl

jk/ran

Źródło zdjęcia głównego: MSN

Pozostałe wiadomości