Śródmieście

Śródmieście

Z SARP do miejskiego biura architektury. Marlena Happach za Marka Mikosa

To niewątpliwie przełom i pokoleniowa zmiana w stołecznym biurze architektury i planowania przestrzennego. Marka Mikosa zastąpi Marlena Happach - architekta, aktywistka, sędzia w licznych konkursach, prezes warszawskiego okręgu Stowarzyszenia Architektów Polskich."Miło mi poinformować, że miejskim architektem została Marlena Happach, dotychczasowa prezes Oddział Warszawski SARP. Przed nią wiele wyzwań i ciężka praca, ale też dużo radości i satysfakcji z budowania naszej wspaniałej Warszawy. Powodzenia" – ogłosiła w środę rano w jednym s serwisów społecznościowych Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent Warszawy.Miejskim architektem została Marlena Happach, dotychczasowa prezes Oddziału Warszawskiego #SARP. Powodzenia! #Warszawa #ArchitektMiasta— Hanna Gronkiewicz (@hannagw) 5 października 2016Sprawy stołecznej architektury odziedziczy po Marku Mikosie, który dotychczas pełnił obowiązki dyrektora. Teraz będzie zastępcą Happach.Prezes OW SARPHappach to architektka i urbanistka. W 2004 roku uzyskała dyplom na Politechnice Warszawskiej. Rok temu została prezesem warszawskiego oddziału Stowarzyszenia Architektów Polskich. Pełniła rolę sędziego w konkursach dotyczących między innymi pawilonu Zodiak czy na ekspozycję skarbów z Wisły.

"Najbogatsza urzędniczka w Polsce" nie była spadkobiercą, dostała miliony

To historia prawdopodobnie najbogatszej urzędniczki w Polsce, współwłaścicielki między innymi sławnej działki w sercu stolicy. Kobieta w kilka lat - dzięki reprywatyzacji - zarobiła ok. 38 milionów złotych. Tylko zapomniała - jak sama donosi prokuraturze - wpisać tych milionów do oświadczeń majątkowych. Sprawę wyjaśniają śledczy, a urzędniczka w tym czasie procesuje się z ratuszem o kolejną nieruchomość. Materiał Darii Górki z programu "Czarno na Białym" TVN24.

W tych goglach możesz podróżować po Warszawie lat 30.

Podróż w czasie do Warszawy lat 30. ubiegłego wieku. Dzięki wystawie "Wirtualna podróż" każdy będzie mógł przenieść się na przedwojenny plac Piłsudskiego i przyjrzeć dawnej zabudowie jego okolic. Wystawę oglądać można w warszawskim Parku Miniatur.

Żebrowski bileterem we własnym teatrze. Wspiera "czarny protest"

Michał Żebrowski, dyrektor Teatru 6. piętro, zastąpi swoje pracownice biorące udział w "czarnym proteście" i zajmie się obsługą kasy w teatrze. - Tak się składa, że większość załogi to są panie, a ponieważ instytucja teatralna musi działać, to postanowiłem pójść do kasy - powiedział aktor.

Uwaga na ulewy. IMGW wydało ostrzeżenie

IMGW wydało ostrzeżenia I stopnia dla województwa mazowieckiego. W poniedziałek w Warszawie i okolicach przewiduje się intensywne opady deszczu, które mogą być niebezpieczne. Podobny komunikat wydało Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

"Nie pozwolimy zamienić szpitali w izby tortur"

"Żarty się skończyły! Moje ciało, moja sprawa" – pod takim hasłem odbywa się przed Sejmem "Czarny protest" przeciwko całkowitemu zakazowi aborcji w Polsce. Na poniedziałek 3 października zaplanowany jest Ogólnopolski Strajk Kobiet.

Burzą dawne kino Klub

Siedziba dawnego kina Klub przy Trasie Łazienkowskiej znika w oczach. Informację o rozbiórce dostaliśmy w sobotę rano na skrzynkę warszawa@tvn.pl.

Windy w metrze to rupiecie

Marcin Nożewski jest aktywnym człowiekiem. Pracuje zawodowo i dużo jeździ po Warszawie. Tyle, że robi to na wózku. Jego podróże przypominają trochę te ze słynnego monologu: "Ja to, proszę pana, mam bardzo dobre połączenie" z filmu "Co mi zrobisz, jak mnie złapiesz?".

Gliński chce tworzyć z Warszawą Narodowe Muzeum Techniki

Wspólne utworzenie Narodowego Muzeum Techniki – z taką propozycją, po analizie sytuacji, w jakiej znalazło się Muzeum Techniki i Przemysłu NOT – zwrócił się minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński do prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz.

Most po pożarze ostatecznie odbudowany

Piesi odzyskają schody prowadzące na przystanki autobusowe na moście Łazienkowskim. To ostatni akcent odbudowy przeprawy po pożarze, do którego doszło półtora roku temu.

Z mostu zrobili sobie garaż

W arkadach mostu średnicowego przy ul. Kruczkowskiego kierowcy z pobliskich domów urządzili sobie nietypowy garaż. – To jest bardzo niebezpieczne miejsce. Na pewno nieprzeznaczone do parkowania, a w środę rano zastałem tu kilka samochodów – informuje reporter tvnwarszawa.pl.

Dziś Masa Krytyczna jedzie po raz ostatni

W piątek wieczorem Warszawska Masa Krytyczna zatoczy pożegnalną pętlę z pl. Zamkowego na Pragę Południe, Pragę Północ, Żoliborz i z powrotem do Śródmieścia. To ostatni przejazd.

Już po raz szósty porozmawiają o seksie

Bezpieczna zabawa i zdrowie seksualne to tematy, które podejmują organizatorzy gry miejskiej "Let’s talk about sex!". 6. edycja już w ten piątek. Celem jest promowanie zachowań, które minimalizują ryzyko zakażenia HIV.

Ludzie przegrywają z samochodami. Miejskie place nadal straszą

Prezydent Warszawy z dumą zaprezentowała listę miejskich placów, które zmienią się nie do poznania. Mają być piękne, zielone i dostępne dla mieszkańców. Ci jednak zamiast hurraoptymizmu odpowiedzieli pretensjami. Uzasadnionymi. Bo obietnice odmienionych placów składane są od lat. Skutki – a raczej ich brak – widać gołym okiem.