Wbijają pale pod nowy most pieszo-rowerowy przez Wisłę

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP
Rafał Trzaskowski o kładce pieszo-rowerowej przez Wisłę
Rafał Trzaskowski o kładce pieszo-rowerowej przez Wisłę Mateusz Szmelter/tvnwarszawa.pl
wideo 2/3
Rafał Trzaskowski o kładce pieszo-rowerowej przez Wisłę Mateusz Szmelter/tvnwarszawa.pl

Spacerując brzegiem Wisły można już zaobserwować oznaki budowy kładki pieszo-rowerowej, która połączy Śródmieście z Pragą. Rozpoczęło się palowanie pierwszej podpory nowej przeprawy. Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zapowiedział, że radni przekazali 18 milionów złotych na zmiany w otoczeniu mostu, między innymi rewitalizację ulicy Okrzei.

Jak przyznał na wstępie środowej konferencji prasowej Rafał Trzaskowski, zmiany w Śródmieściu i rewitalizacja Pragi są dla niego "priorytetami", dlatego zbudowana zostanie kładka pieszo-rowerowa, która pozwoli "zszyć" obie dzielnice. - Zmieni się oczywiście otoczenie i ulica Okrzei, która zostanie zmodernizowana, będzie dużo bardziej zielona. Radni na ostatniej sesji przyznali na to 18 milionów złotych - mówił Trzaskowski.

Szczegółów dotyczących planowanych zmian w ulicy Okrzei na razie nie ma. - Jesteśmy jeszcze przed projektowaniem. Ta ulica i cały kwartał ma plan zagospodarowania przestrzennego. Będzie więcej zieleni. Uporządkowany zostanie ruch indywidualny. Powstaną ścieżki rowerowe i mała architektura - wyliczała Karolina Gałecka, zastępczyni dyrektora Zarządu Dróg Miejskich w Warszawie.

Wcześniej o połączenie budowy kładki z przebudową Okrzei apelowało m.in. Miasto Jest Nasze.

Kładka pieszo-rowerowa przez Wisłę

Nowy most będzie liczył pół kilometra długości. Jego szerokość będzie zmienna - w najwęższym punkcie będzie liczył 6,9 metra, nad nurtem rzeki rozszerzy się do 16,3 metrów. Konstrukcja osiągnie 452 metry długości. Tym samym będzie o 127 metrów dłuższa od londyńskiego Millennium Bridge. Piesi spacerem pokonają przeprawę w ciągu sześciu minut, rowerzyści przejadą ją w dwie minuty.

Na moście nie będzie podziału na strefę pieszą i rowerową, znajdą się na nim także miejsca do odpoczynku. Oświetlenie obiektu zapewnią źródła światła umieszczone w balustradach. Most zostanie objęty monitoringiem.

Wizualizacja mostu pieszo-rowerowegoUrząd Miasta Warszawy

Kładka zostanie osadzona na siedmiu żelbetonowych podporach. - Jedna już niedługo będzie powstawać. Jest przygotowywane zakotwiczenie tejże podpory. Most zostanie zbudowany do 2024 roku - zapowiedział prezydent Warszawy.

Koszt budowy kładki to ponad 120 milionów złotych. - Mam nadzieję, że będziemy go w stanie utrzymać. Ceny stali w związku z tym, co dzieje się obecnie za naszą wschodnią granicą, rosną w zastraszającym tempie. Mamy nadzieję, że to nie położy się cieniem na tej inwestycji i że zostanie ona zakończona w czasie i w tej cenie - podkreślił Trzaskowski.

Wykonawca wyprzedza harmonogram

Jak przekazała Karolina Gałecka, prace przy wbijaniu pali pod nową przeprawę rozpoczęły się wcześniej niż zakładał harmonogram.

- Zimą bardzo intensywnie pracowaliśmy. Wykonawca wykorzystał ten czas na przygotowanie zaplecza. Przed pierwszym dniem wiosny rozpoczęły się już zasadnicze roboty - powiedziała Gałecka, dodając, że posadowienie przyczółków było zaplanowane na czerwiec i lipiec. - Wiemy już, że najprawdopodobniej uda się je zrealizować na początku kwietnia. Wtedy też ruszą roboty po lewej stronie Wisły - zaznaczyła. - Już za dwa, trzy miesiące będzie można zobaczyć efekt prac już na powierzchni - zapowiedziała Gałecka.

Jak dodała, pale pod przeprawę zaczęto wbijać w czwartek. - W tym momencie wbitych jest 60 pali. Jutro zaczną się roboty w nurcie rzeki - poinformowała wicedyrektorka ZDM.

Podkreśliła, że w związku z inwestycją nie będzie specjalnych utrudnień dla pieszych i rowerzystów. - Po stronie praskiej nie ma teraz żadnych utrudnień. Będzie oczywiście taki etap, kiedy będziemy musieli wyłączyć odcinek pieszo-rowerowy Wybrzeża Szczecińskiego, ale on będzie przełożony na drugą stronę, bliżej ulicy Targowej - powiedziała i dodała, że po lewej stronie Wisły nie powinno być żadnych utrudnień.

Wykonawcą inwestycji jest firma Budimex z którą miasto podpisało umowę w listopadzie ubiegłego roku.

Ponadto ratusz poinformował w komunikacie, że przez cały czas budowy działać będzie strona internetowa  mostnaprage.waw.pl, gdzie publikowane są informacje z budowy i ciekawostki. Po obu stronach rzeki zostały też ustawione punkty informacyjne dla mieszkańców. Znajdują się dokładnie tam, gdzie w przyszłości pojawią się wejścia na most.

Autorka/Autor:dg

Źródło: tvnwarszawa.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Szmelter/tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

Od soboty trwają poszukiwania mężczyzny, który zniknął pod wodą na rzece Narew w miejscowości Łacha. Strażacy i Legionowskie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe szukają zaginionego przy użyciu sonarów i dronów.

Mężczyzna zniknął pod wodą. Akcja poszukiwawcza na Narwi

Mężczyzna zniknął pod wodą. Akcja poszukiwawcza na Narwi

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Mławy eskortowali samochód z rodzącą kobietą. Przyszła mama jechała do szpitala w Działdowie, ale jedyna droga w rejonie Mławki była zablokowana z powodu tragicznego wypadku. Liczyła się każda sekunda.

Wiózł rodzącą żonę do szpitala. Droga była zablokowana po tragicznym wypadku

Wiózł rodzącą żonę do szpitala. Droga była zablokowana po tragicznym wypadku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zmarła Ludwika Wujec, opozycjonistka z czasów PRL, fizyczka i nauczycielka, żona legendy Solidarności, byłego posła i doradcy prezydenta Bronisława Komorowskiego Henryka Wujca. O jej śmierci poinformował syn Paweł Wujec. Miała 83 lata.

Ludwika Wujec nie żyje. "Walczyła o demokrację i wolność słowa i to osiągnęła"

Ludwika Wujec nie żyje. "Walczyła o demokrację i wolność słowa i to osiągnęła"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Mieszkańcy mogą już korzystać z pierwszego odcinka Skweru Krasińskiego na Żoliborzu. Pojawiły się nowe alejki i różnorodna zieleń. Jednocześnie trwają prace na drugim odcinku.

Nowe alejki i zieleń. Skwer Krasińskiego po pierwszych zmianach

Nowe alejki i zieleń. Skwer Krasińskiego po pierwszych zmianach

Źródło:
tvnwarszawa.pl
"Może jak jest Niebieska Karta, to powinna być jakaś Zielona albo Żółta Karta dla takich rodzin jak nasza?"

"Może jak jest Niebieska Karta, to powinna być jakaś Zielona albo Żółta Karta dla takich rodzin jak nasza?"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

19-letni kierowca bmw, który przywiózł swojego znajomego do ciechanowskiej komendy, zaparkował na miejscu dla osób niepełnosprawnych i stracił prawo jazdy.

Źle zaparkował przed komendą, stracił prawo jazdy

Źle zaparkował przed komendą, stracił prawo jazdy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zatrzymali go, bo nie zapiął pasów bezpieczeństwa. Okazało się, że w ogóle nie powinien siadać za kierownicę, bo ma dwa aktywne zakazy prowadzenia aut. Grozi mu do pięciu lat więzienia.

Nie zapiął pasów, może trafić do więzienia

Nie zapiął pasów, może trafić do więzienia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjant w czasie wolnym od służby zauważył kierowcę taksówki, który jechał slalomem. Zajechał mu drogę, by powstrzymać go od dalszej jazdy. Kierowca udawał, że źle się czuje. Badanie wykazało jednak, że był pod wpływem narkotyków.

Zajechał mu drogę, by go zatrzymać

Zajechał mu drogę, by go zatrzymać

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Trwają prace remontowe na torach tramwajowych do zajezdni Annopol. W poniedziałek roboty wejdą w kolejny etap, który oznacza utrudnienia dla kierowców. Będą objazdy.

Budują zajezdnię Annopol. Zmiany w kursowaniu komunikacji

Budują zajezdnię Annopol. Zmiany w kursowaniu komunikacji

Źródło:
PAP

Strażnicy miejscy patrolujący rejon Pragi zauważyli dym unoszący się nad terenem dawnej jednostki wojskowej. W tej okolicy często gromadzą się osoby w kryzysie bezdomności. Z zagrożonego terenu wyprowadzono mężczyznę.

Nad dawną jednostką wojskową unosił się dym

Nad dawną jednostką wojskową unosił się dym

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwaj 17-latkowie uciekli z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego, a później ukradli trabanta, który był atrakcją dla gości karczmy i włamali się do kiosku. Wycieczkę zakończyli policjanci.

Uciekli z ośrodka, ukradli "atrakcję dla gości" i ruszyli na wycieczkę

Uciekli z ośrodka, ukradli "atrakcję dla gości" i ruszyli na wycieczkę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zobaczył policjantów i uciekł do boksu z owczarkami kaukaskimi, gdzie próbował się ukryć. Nie udało się, został zatrzymany. Żona mężczyzny zgłosiła, że mąż znęca się nad nią od dłuższego czasu. Teraz grozi mu nawet pięć lat więzienia.

Ukrył się w boksie z owczarkami kaukaskimi

Ukrył się w boksie z owczarkami kaukaskimi

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W podwarszawskim Józefowie przypadkowo odkryto cenny zabytek sprzed tysięcy lat. Podczas prac w ogrodzie mieszkaniec znalazł krzemienną siekierę pochodzącą prawdopodobnie z okresu neolitu.

W ogrodzie znalazł krzemienną siekierkę sprzed tysięcy lat. "Sensacja"

W ogrodzie znalazł krzemienną siekierkę sprzed tysięcy lat. "Sensacja"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Drogowcy ogłosili dwa przetargi na realizację projektów z budżetu obywatelskiego. Zmiany dotyczą między innymi wolskich i bielańskich ulic. Celem zwycięskich projektów ma być poprawa komfortu pieszych i rowerzystów oraz estetyki przestrzeni miejskiej.

Będzie więcej zieleni, ma też być bezpieczniej. Zmiany na kilku ulicach

Będzie więcej zieleni, ma też być bezpieczniej. Zmiany na kilku ulicach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przeciwko mieszkańcowi powiatu mławskiego toczyło się lub wciąż toczy osiem postępowań karnych. Wszystkie dotyczą łamania sądowych zakazów prowadzenia pojazdów. Dlaczego tak notoryczne łamanie prawa jest w Polsce możliwe i co można zrobić, by to zmienić?

Zakaz złamał dziewięć razy, ma kolejne. "To dla drogowego recydywisty nie jest żadna kara"

Zakaz złamał dziewięć razy, ma kolejne. "To dla drogowego recydywisty nie jest żadna kara"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Służby interweniowały pod Piasecznem. Zgłoszenie dotyczyło pożaru grilla gazowego - informuje straż pożarna.

Najpierw zapalił się grill gazowy, później ogień przedostał się na poddasze

Najpierw zapalił się grill gazowy, później ogień przedostał się na poddasze

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przechodnie spacerujący po Śródmieściu zauważyli na chodniku porzucony karton. W środku znajdowały się dokumenty. Okazało się, że ich zawartość była chroniona prawem.

Umowy i akty notarialnie w kartonie na chodniku

Umowy i akty notarialnie w kartonie na chodniku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tragiczny wypadek na krajowej "pięćdziesiątce", gdzie zderzyły się samochód ciężarowy, dostawczy oraz motocykl. Jedna osoba nie żyje, trasa była zablokowana.

Motocyklista uwięziony pod tirem po wypadku. Nie udało się go uratować

Motocyklista uwięziony pod tirem po wypadku. Nie udało się go uratować

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl