Mieszkańcy Pragi przecierali oczy ze zdumienia, widząc nowy wygląd nieczynnego już, ale wciąż bardzo popularnego zewnętrznego wybiegu dla niedźwiedzi brunatnych. W weekend szare skały zostały pomalowane złotą farbą. Okazało się, że wybieg zmienił kolor w ramach projektu "Złota wyspa". Został przemalowany przez uczestników tego projektu.
Strefa ciszy i kontemplacji
- Projekt "Złota wyspa" jest realizowany na terenie dawnego wybiegu niedźwiedzi brunatnych w związku z wystawą pt. "Drugiej wiosny nie będzie. Dzieci i sztuka w XX i XXI wieku" prezentowaną w Zachęcie. Projekt stworzyliśmy na podstawie porozumienia z Zachętą – Narodową Galerią Sztuki oraz Muzeum Warszawy - wyjaśniła Aleksandra Łozowska z działu komunikacji społecznej warszawskiego zoo.
"Złota wyspa" to projekt Pawła Althamera, w ramach którego w środku miasta ma powstać strefa ciszy i kontemplacji. Pomalowanie wybiegu na złoto to element projektu, który trwać będzie do końca września.
Przemalowany wybieg wzbudził wiele kontrowersji. Mieszkańcy podzieli się na dwie grupy: entuzjastów i krytyków pomysłu.
"Super pomysł, żeby wykorzystać inaczej tę przestrzeń!" - pisze internautka. "To wygląda okropnie i tandetnie" - skomentowała jej wpis inna.
"Lepszy taki pomalowany niż zarośnięty. Jestem za takimi artystycznymi działaniami. I tak tam już nic nie dzieje" - komentuje internauta. "Kolejne złote przepalanie publicznej kasy przez artystów" - krytykuje kolejny.
Misie przeniesione po incydencie
Misie, które mieszkały na tym wybiegu, zostały przeniesione w maju 2020 roku na teren zoo. Decyzję podjęto po dramatycznym wydarzeniu, kiedy to pijany 23-latek wskoczył na wybieg, szarpał i podtapiał niedźwiedzia. Po incydencie ogród zoologiczny wydał oświadczenie, z którego wynika, że 37-letnia niedźwiedzica wyszła z ataku bez szwanku, ale była mocno zestresowana.
23-latek usłyszał zarzuty znęcania się nad niedźwiedzicą Sabiną oraz zakłócenia miru. Mężczyzna przyznał się do winy, wyraził skruchę i wolę dobrowolnego poddania się karze zaproponowanej przez prokuratora w wymiarze dwóch lat ograniczenia wolności poprzez wykonywanie prac społecznych, orzeczenia nawiązki w wysokości 5 tysięcy złotych na cel związany z ochroną zwierząt, a także powstrzymywania się od nadużywania alkoholu.
Autorka/Autor: katke
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl