Zamknięta brama na szkolne boisko i wypadek nastolatka. Urzędnicy: jedno wejście jest zawsze otwarte

Ogrodzenie Liceum Ogólnokształcącego im. Marszałka Józefa Piłsudskiego
Ogrodzenie szkoły na które "nadział się" nastolatek
Źródło: Olek Klekocki/tvnwarszawa.pl
Nastolatek "nadział" się na szkolne ogrodzenie i trafił do szpitala. Czy wybrał skok przez płot, bo wejście na boisko było zamknięte? Dzielnicowi urzędnicy przyznają, że to, przy którym doszło do wypadku rzeczywiście było zamknięte, ale inna brama jest otwarta całą dobę i na boisko można wejść bezpiecznie.

Do wypadku doszło w minioną niedzielę, późnym popołudniem, przy ulicy Kowieńskiej na Pradze Północ. Mieści się tam LXXVI Liceum Ogólnokształcące im. Marszałka Józefa Piłsudskiego.

14-letni chłopiec, przechodząc przez szkolne ogrodzenie, "nadział się" na nie dłonią. Na miejscu interweniowała straż pożarna oraz pogotowie ratunkowe. Konieczne okazało się usunięcie fragmentu ogrodzenia, by móc przetransportować nastolatka do szpitala. Tam przeszedł operację.

14-latek nadział się na ogrodzenie
14-latek nadział się na ogrodzenie
Źródło: WSPR "Meditrans" w Warszawie

Ogrodzenie z licznymi śladami

Okolice szkoły pojechał zobaczyć nasz reporter. - Szkoła jest ogrodzona palisadą, znajdującą się na betonowym murku. Palisada jest powyginana, widać że były próby przechodzenia przez nią. Na terenie znajduje się boisko, wygrodzone wysoką siatką. Jednak po przejściu ogrodzenia głównego da się bez problemu na nie dostać - opisał Olek Klekocki, reporter tvnwarszawa.pl.

Wejść na teren szkoły jest kilka. - Większość z nich jest zamknięta. Od ochroniarza szkoły dowiedziałem się, że furtka prowadząca do głównego wejścia szkoły jest otwarta do godziny 17. Jest też drugie wejście, otwarte dłużej. Na boisko, znajdujące się na terenie szkoły można wejść furtką, znajdującą się tuż przy pałacyku Ksawerego Konopackiego, od strony ulicy Środkowej - dodał reporter.

Wejście od strony ulicy Środkowej
Wejście od strony ulicy Środkowej
Źródło: Olek Klekocki/tvnwarszawa.pl

Godziny oficjalnego otwarcia boiska są wyszczególnione w regulaminie, wiszącym na drzwiach placówki. "Boisko szkolne jest miejscem przeznaczonym do prowadzenia z wychowania fizycznego, zajęć rekreacyjno-sportowych oraz spędzania przerw międzylekcyjnych przez uczniów szkoły od poniedziałku do piątku, od godz. 7.30 do 17.00" - głosi punkt pierwszy regulaminu. "Przed rozpoczęciem zajęć lekcyjnych i po ich zakończeniu Dyrektor szkoły nie ponosi odpowiedzialności za bezpieczeństwo osób znajdujących się na terenie boiska szkolnego" - informuje punkt czwarty.

Nasz reporter rozmawiał również z pobliskimi mieszkankami. - Panie mówiły, że dzieci i młodzież grają na boisku popołudniami - dodał Klekocki.

Urząd: brama główna otwarta całodobowo

O dostępność boiska przy liceum i godziny jego otwarcia zapytaliśmy w urzędzie dzielnicy Praga Północ.

- Nie ma problemu z dostaniem się na jego teren. Od strony Pałacyku Ksawerego Konopackiego znajduje się główna brama, która jest otwarta cały czas, całodobowo. Należy z niej korzystać - zapewnił Mateusz Kędzierski rzecznik prasowy urzędu dzielnicy Praga-Północ.

- Od strony od której młody człowiek w weekend próbował się dostać na teren szkoły jest faktycznie brama. Jednak jest zamknięta łańcuchem i kłódką. Zamknięte są wszystkie bramy z wyjątkiem tej głównej, by zapewnić kontrolę dostępu - wyjaśnił rzecznik dzielnicy. - Teren szkoły jest rozległy. Z informacji od pracowników szkoły wynika, że mimo otwartego głównego wejścia dzieci i młodzież przeskakują ogrodzenie, skracając sobie w ten sposób drogę - dodał.

Skargi sąsiadów

Korzystanie z tego boiska nie jest wolne od sporów. Pobliscy mieszkańcy w 2019 roku zgłaszali problemy, dotyczące hałasu, dobiegającego z boiska. Mały tam być też urządzane imprezy.

- Wtedy pojawiły się ograniczenia w godzinach i został wprowadzony regulamin. Nie pozwala on między innymi dzieciom poniżej 13 roku życia przebywać tam bez opiekuna dorosłego - wyjaśnił Kędzierski. Zapewnił, że urząd stara się pogodzić obie strony: dzieci i młodzież, które chcą korzystać z boiska oraz mieszkańców, którzy chcą odpocząć wieczorami.

Bezpieczniejsze otoczenie szkoły

Dyrekcja LXXVI Liceum Ogólnokształcące im. Marszałka Józefa Piłsudskiego ma podjąć kroki, by zapobiegać podobnym wypadkom w przyszłości.

- Pani dyrektor placówki poinformowała, że w związku wypadkiem wydała polecenie, żeby dodatkowo oznakować teren. Powieszone zostaną tabliczki z zakazem przechodzenia przez ogrodzenie i wskazaniem wejścia na teren szkoły - dodał rzecznik dzielnicy Praga-Północ.

Możliwe, że zmieni się też samo ogrodzenie. Jednak mur ogradzający szkołę otacza też Pałacyk Konopackiego. - Mur jest częścią pałacyku i całość jest pod ochroną konserwatora zabytków. W związku z tym nie można usunąć ostrych zakończeń, które są na górze płotu. Wymagana jest do tego zgoda konserwatora. Pani burmistrz będzie kontaktować się z konserwatorem w tej sprawie, by znaleźć rozwiązanie i zabezpieczyć ogrodzenie - zaznaczył Kędzierski.

Co z dostępnością innych boisk w stolicy?

Dostępność boisk szkolnych w stolicy zależy od dyrektora placówki i jego zarządzenia. Godziny ich otwarcia są więc różne. W jednych placówkach dłuższe, w innych krótsze. Jednym z dłużej otwartych boisk jest to przy Szkole Podstawowej z oddziałami integracyjnymi nr 344 im. powstania Warszawskiego, znajdującej się na Białołęce. Boisko jest otwarte od 8 do 20. Podobnie jest w Szkole Podstawowej nr 231 im. gen. Mariusza Zaruskiego.

Od 8 do 21 jest też otwarte boisko na terenie Szkoły Podstawowej nr 209 im. Hanki Ordonówny na Bielanach. Od 8 do 19 jest otwarte boisko Szkoły Podstawowej nr 69 im. Marii Skłodowskiej-Curie na Mokotowie. Z boiska od 8 do 21.30 można też korzystać w VII Ogrodzie Jordanowskim na Pradze-Północ.

Godziny otwarcia terenów sportowych poszczególnych szkół można sprawdzić na stronie urzędu miasta.

Czytaj także: