Warszawskie zoo ogłosiło plebiscyt na imię dla małej alpaki. Propozycje imion dla małego mieszkańca można podawać w komentarzach pod postem warszawskiego zoo, a później odbyło się głosowanie.
🎉 Poznajcie... Rico! 😍 Takie imię wybraliście dla naszej najmłodszej alpaki. 🥰 Oddaliście ponad 2️⃣5️⃣0️⃣0️⃣ głosów,...
Posted by Warszawskie ZOO on Monday, June 23, 2025
"Rośnie pod troskliwym okiem rodziców"
Samczyk przyszedł na świat w niedzielę 4 maja i można go spotkać na wybiegu w zoo. Ma przeurocze, biało-brązowe umaszczenie, a jego rodzicami są Guanita i Tofik. Jest przyrodnim bratem urodzonego również w tym roku Remika.
"Chłopiec jest zdrowy, reszta stada natychmiast go zaakceptowała i teraz rośnie pod troskliwym okiem rodziców i naszych wspaniałych opiekunów" - podkreśliła placówka.
Mają trzy żołądki i trzy powieki
Alpaki należą do rzędu ssaków parzystokopytnych, rodziny wielbłądowatych. Pochodzą z Ameryki Południowej, jednak nie występują w stanie dzikim. Hodowane są w Andach. Alpaki są mniejsze od lam, osiągają 128–151 cm długości, przy wysokości w kłębie 80–100 cm i masie ciała 55–85 kg.
Ciekawostką jest to, że alpaki mają trzy żołądki oraz trzy powieki. Trzecia powieka, tzw. migotka, porusza się w poziomie, od spojówki na zewnątrz oka. Oprócz trzeciej powieki, alpaki mają w obu gałkach ocznych poziome przesłony, na górze i na dole oka. Przypominają one grzebień. Pełnią funkcję ochronną oka przed silnym działaniem wysokogórskiego słońca. Jeśli nasłonecznienie jest bardzo silne, grzebień górny i dolny łączą się ze sobą.
Autorka/Autor: mg/gp
Źródło: tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: Warszawskie zoo