Zaatakował ochroniarza przed zakładem Orlenu. Śledczy otrzymali opinię psychiatryczną

Autor:
katke/gp
Źródło:
PAP
Prokurator rejonowa w Płocku o ataku nożownika przed zakładem Orlenu (materiał z 7.06.2022)
Prokurator rejonowa w Płocku o ataku nożownika przed zakładem Orlenu (materiał z 7.06.2022)TVN24
wideo 2/3
TVN24Prokurator rejonowa w Płocku o ataku nożownika przed zakładem Orlenu (materiał z 7.06.2022)

Biegli psychiatrzy orzekli, że 41-letni Tomasz C., który na początku czerwca zaatakował nożem pracownika zakładu produkcyjnego PKN Orlen w Płocku, nie był poczytalny w chwili popełniania czynu. C. wciąż przebywa w areszcie.

- Biegli w wydanej opinii wskazali, że Tomasz C. na skutek choroby psychicznej miał w czasie popełnienia zarzucanego czynu zniesioną zdolność do rozpoznania jego znaczenia i pokierowania swoim postępowaniem - powiedziała w czwartek prokurator rejonowa w Płocku Małgorzata Orkwiszewska.

Ochroniarz ugodzony nożem w klatkę piersiową

Tomasz C., mieszkaniec Płocka, zaatakował 31-letniego pracownika Orlen Ochrony 7 czerwca ok. godz. 5 rano. Do zdarzenia doszło przed bramą numer 2, prowadzącą do głównego zakładu koncernu. Pełniący tam wtedy służbę ochroniarz został kilka razy ugodzony nożem w klatkę piersiową, w plecy i w udo. Napastnika obezwładnili inni pracownicy Orlen Ochrony. Na miejsce wezwano policję.

Zatrzymanemu wówczas Tomaszowi C. podczas przesłuchania, które odbyło się jeszcze tego samego dnia w płockiej prokuraturze, przedstawiono zarzut usiłowania zabójstwa i spowodowania przy użyciu noża ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. W trakcie przesłuchania podejrzany przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu i złożył wyjaśnienia w tej sprawie. Został tymczasowo aresztowany.

W trakcie prowadzonego śledztwa płocka prokuratura rejonowa zwróciła się do biegłych psychiatrów o opinię w sprawie Tomasza C. Wcześniej ustalono m.in., że w przeszłości leczył się on psychiatrycznie.

Jak wyjaśniła w czwartek prokurator rejonowa w Płocku, uzyskana jednoznaczna opinia biegłych oznacza, iż w sprawie Tomasza C. nie będzie konieczna obserwacja psychiatryczna. - Biegłym wystarczyło to badanie, które przeprowadzili, bazując przy tym na dokumentacji medycznej z wcześniejszego leczenia podejrzanego - dodała prokurator Orkwiszewska.

"Motywem uraz związany z utratą pracy w Orlenie"

Szefowa płockiej prokuratury przyznała, że na obecnym etapie śledztwa zarzuty wobec Tomasza C. pozostają bez zmian. - Natomiast być może będzie konieczność ich modyfikacji lub przedstawienia zarzutów dodatkowych, ale dopiero po zgromadzeniu całego materiału dowodowego w sprawie, w tym pozyskaniu wszystkich opinii biegłych, także z zakresu balistyki - zastrzegła prokurator Orkwiszewska.

Po zatrzymaniu i przesłuchaniu Tomasza C. płocka prokuratura informowała, iż z wyjaśnień, które wówczas złożył, wynikało, że "motywem jego działania był uraz związany z utratą pracy w Orlenie". Wcześniej informowano, że w czasie ataku Tomasz C. miał mówić, iż jest żołnierzem służb specjalnych i wykonuje rozkaz.

W samochodzie przedmiot przypominający broń i granaty

W trakcie podjętych po ataku działań śledczych przeszukano m.in. samochód Tomasza C., którym przyjechał przed zakład PKN Orlen, a także jego miejsce zamieszkania. Jak informowali wówczas śledczy, w samochodzie znaleziono przedmiot przypominający broń oraz przedmioty przypominające granaty.

Po ataku 31-letni poszkodowany pracownik Orlen Ochrony w stanie ciężkim trafił do szpitala, gdzie przeszedł operację. Później jego stan zdrowia określano jako stabilny. Po trwającym prawie dwa tygodnie leczeniu został wypisany ze szpitala do domu.

W Płocku znajduje się główny zakład produkcyjny PKN Orlen. Jest to największy kompleks rafineryjno-petrochemiczny w Polsce i jeden z największych w Europie. Zakład jest strategiczny dla bezpieczeństwa energetycznego naszego kraju.

Autor:katke/gp

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: KMP w Płocku

Pozostałe wiadomości