Przygotuj się na:

ZWĘŻONY MOST ŚWIĘTOKRZYSKI

Do końca października kierowców czekają utrudnienia na moście Świętokrzyskim. Drogowcy rozpoczęli wymianę wyeksploatowanej dylatacji na wschodniej części przeprawy. Prace będą podzielone na etapy, a każdy z nich będzie wiązał się ze zwężeniem jezdni.

TVN Warszawa | Ochota

"Zagrożenie dla życia i zdrowia". Nadzór budowlany zamyka Skrę

TVN Warszawa | Ochota

Autor:
mp
Źródło:
PAP
"Obiekt zagraża życiu i zdrowiu ludzkiemu" TVN24
wideo 2/3
Kompleks Skry przy Wawelskiej został zamknięty

Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego wydał decyzję o całkowitym zamknięciu ośrodka "Skra" przy ulicy Wawelskiej 5 w Warszawie - poinformowała wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska.

Wiceprezydent przypomniała jednocześnie, że proces odzyskiwania przez miasto nieruchomości przy Wawelskiej trwa już niemal 10 lat. - 20 listopada 2015 roku Sąd Najwyższy oddalił skargi kasacyjne wniesione przez Robotniczy Klub Sportowy Skra i w sentencji wyroku wskazał: "ruina obiektów sportowych i rekreacyjnych (...) obiekt, od co najmniej 20 lat nie przeszedł generalnego remontu, nie były prowadzone przeglądy roczne i pięcioletnie, nie była prowadzona księga obiektu" - cytowała Kaznowska.

Wniosek o wydanie nieruchomości

Dodała, że były już deklaracje, że nieruchomość zostanie wydana miastu. - Podejmowaliśmy próby dojścia do porozumienia, podpisania umowy, na bazie której RKS Skra pozostałby na terenie ośrodka, ale już nie jako zarządzający tym ośrodkiem, tylko jako najemca - mówiła o działaniach miasta w sprawie obiektu przy Wawelskiej 5.

Zdaniem wiceprezydent, "te rozmowy trwały dosyć długo, były przeciągane w czasie i nie przyniosły spodziewanego efektu". - Dlatego w ubiegłym roku podjęliśmy decyzję o skierowaniu do sądu wniosku o wydanie nieruchomości - powiedziała Kaznowska. Doprecyzowała, że na 11 grudnia tego roku został wyznaczony termin pierwszej rozprawy z wniosku ratusza.

- Dzisiaj na terenie "Skry", w warunkach dosyć trudnych, funkcjonuje OKS "Skra", a cała reszta to hurtownie, magazyny, wulkanizator, parking, restauracja, nocny klub - wszystko, poza "Skrą" - wyliczała wiceprezydent Warszawy. - Dlatego w dniu przedwczorajszym (wtorek - red.) została wydana decyzja Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego o całkowitym, kompleksowym zamknięciu ośrodka "Skra" przy Wawelskiej - poinformowała Kaznowska.

"Bezpośrednie zagrożenie dla życia i zdrowia"

Dyrektor Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego Andrzej Kłosowski zaznaczył, że obiekty przy Wawelskiej 5 są w bardzo złym stanie technicznym. Dodał, że wielokrotne kontrole to potwierdziły, a wykonana ekspertyza nie pozostawia żadnych złudzeń, co do stanu technicznego tych obiektów. - Większość tych obiektów powoduje bezpośrednie zagrożenie dla życia i zdrowia osób tam przebywających - podkreślił Kłosowski.

Ekspertyza ta była podstawą do wydania przez Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego decyzji wyłączającej z użytkowania wszystkie obiekty stadionu łącznie z infrastrukturą. Decyzja ma rygor natychmiastowej wykonalności z uwagi na "bezpośrednie zagrożenie życia i zdrowia osób tam przebywających".

Dwa etapy odbudowy

Zbigniew Kostka, prezes OKS Skra Warszawa, przypomniał, że od 2012 roku na terenie Skry działają dwa kluby: RKS "Skra", który jest właścicielem obiektu oraz OKS "Skra", który posiada dwie sekcje sportowe. - Łączyło nas to, że mieliśmy umowę na bezpłatne korzystanie z obiektów RKS-u Skra i to było tylko jedyne połączenie - zaznaczył Kostka.

Tomasz Majewski, wiceprezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki, zaprezentował podczas konferencji zwycięski projekt konkursu architektoniczno-urbanistycznego rozstrzygniętego w ubiegłym roku na koncepcję modernizacji kompleksu sportowego nieruchomości przy Wawelskiej 5 i zagospodarowanie terenu Skry.

Proces odbudowy miasto ma realizować w dwóch etapach, dzięki czemu obiekt szybciej zostanie przywrócony mieszkańcom Warszawy i jej sportowcom. "W pierwszym etapie zrealizowane zostaną zespół treningowy, obejmujący stadion lekkoatletyczny (rozgrzewkowy dla stadionu głównego), rzutnie oraz budynek zaplecza, a także strefa sportowo-rekreacyjna. Ta część inwestycji ma wesprzeć nie tylko sportowców w ich codziennych treningach, ale będzie również służyć mieszkańcom w zaspokojeniu ich potrzeb związanych z rekreacyjnym uprawianiem sportu" - zapowiadają urzędnicy w przesłanym dla mediów komunikacie.

Kolejnym etapem, realizowanym w drodze odrębnego postępowania, ma być być przystąpienie do modernizacji stadionu głównego. Ratusz zapowiada, że docelowo na terenach przy Wawelskiej 5 powstanie nowoczesny obiekt lekkoatletyczny kategorii II, na którym będą mogły być rozgrywane mistrzostwa rangi międzynarodowej. 

Źródło: PAP

Autor:mp

Źródło zdjęcia głównego: UM