Muzeum Historii Żydów Polskich zaprezentuje dziś po raz pierwszy w pełnej wersji projekt galerii Zagłada. Mają się w niej znaleźć między innymi ocalone z warszawskiego getta pamiątki. Spotkanie rozpocznie się w poniedziałek o godzinie 18.00 w Austriackim Forum Kultury przy ulicy Próżnej 8.
Zbliża się 68. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. Z tej okazji o pracach nad powstającą galerią "Zagłada" opowiedzą jej twórcy - dr Jacek Leociak i prof. Barbara Engelking-Boni, autorzy książek "Spojrzenia na warszawskie getto" i "Jest taki piękny słoneczny dzień".
Na razie tylko na wizualizacjach
- Po raz pierwszy publicznie pokażemy projekt galerii "Zagłada". Zakończyła się faza konceptualna i jak tylko zdobędziemy pieniądze na ekspozycję, zaczniemy produkcję – wyjaśnia Katarzyna Tilszer-Wójcik z Muzeum Historii Żydów Polskich.
Na spotkaniu będzie można obejrzeć wizualizacje, ale również podyskutować z twórcami koncepcji galerii. - Można zadawać pytania dotyczące wystawy, ale również książek dr Leociaka i prof. Engelking. Na miejscu będzie je można też kupić – zapowiada Tilszer-Wójcik.
Tak żyło getto: zobaczysz ocalone pamiątki
W galerii Zagłada zwiedzający poznają rzeczywistość życia w getcie z dzienników i dokumentów przechowywanych w nielegalnym archiwum, które po wojnie wydobyto spod gruzów. Archiwum zostało stworzone i ukryte przez Emanuela Ringelbluma i jego heroicznych współpracowników. Uratowane w bańkach na mleko i skrzynkach do tej pory jest wstrząsającym świadectwem życia w getcie.
myk/mz
Źródło zdjęcia głównego: | Fakty po południu TVN24