Zniknął kurs SKM w godzinach szczytu. "Realizowane jest połączenie do Łodzi"

Najnowsze

tvnwarszawa.pl ; ztmProblemy z SKM

Z rozkładu jazdy SKM S3 z lotniska Chopina do Legionowa zniknął kurs o 17.20, a to oznacza utrudnienia dla pasażerów. - Problem dotyczy setek osób - napisał na warszawa@tvn.pl pan Marek.

Linia SKM3 kursuje z lotniska Chopina do Legionowa od 6.20 do 22.20 co godzinę. Wyjątkiem jest czas między 16.00 a 18.00. Pociąg o 17.20 zniknął po zmianie rozkładu jazdy. Poinformował nas o tym pan Marek.

"Problem dotyczy setek osób"

"Problem dotyczy zarówno setek osób pracujących na Służewcu biurowym jak i kolejnych setek osób dojeżdżających z lotniska i innych stacji po drodze linii. Po zmianie rozkładu i przywróceniu skm3 na linie dalekobieżna, jest wyrwa w rozkładzie między 16 a 18" – napisał na warszawa@tvn.pl i zwrócił się do nas z prośbą o interwencję.

O komentarz do wakacyjnego rozkładu jazdy poprosiliśmy Zarząd Transportu Miejskiego. Magdalena Potocka z ZTM potwierdziła, że pociąg o 17 zniknął wraz z pojawieniem się wakacyjnego rozkładu jazdy. Wcześniej pociąg dojeżdżał do stacji Warszawa Lotnisko Chopina o godzinie 16.59 i jechał w drogę powrotną o godzinie 17.20.

Dlaczego zniknął?

"PKP Polskie Linie Kolejowe – zarządca infrastruktury – planując wakacyjny rozkład jazdy, skróciły relację pociągu z Wieliszewa do Warszawy Wschodniej. W efekcie pociąg nie dojeżdża do stacji Lotnisko Chopina, a tym samym nie mamy możliwości uruchomienia pociągu odjeżdżającego z lotniska o godzinie 17.20. Zarówno my, jak i Szybka Kolej Miejska protestowaliśmy przeciwko takiemu rozwiązaniu, zwracając uwagę na fakt, że kilkuset pasażerów regularnie korzysta z tego połączenia wracając z pracy (przede wszystkim osoby wsiadające na stacjach Warszawa Służewiec, Warszawa Rakowiec i Warszawa Centralna). Niestety PKP PLK nie wzięły pod uwagę naszej argumentacji. Proszę też zauważyć, że zarządca infrastruktury kolejowej ma prawo do przygotowanie rozkładów jazdy nie uwzględniając wniosków przewoźników. Dodatkowo, podczas konstruowania rozkładów jazdy priorytetowo są traktowane pociągi dalekobieżne. I tak właśnie stało się w tym przypadku – zamiast kursu SKM S3, w tym czasie realizowane jest połączenie TLK do Łodzi" – napisała Magdalena Potocka w mailu do redakcji.

Potocka proponuje też rozwiązanie dla pasażerów, którzy podróżują z lotniska Chopina do Wieliszewa.

"Jedynym rozwiązaniem ułatwiającym pasażerom podróż do Wieliszewa było opóźnienie odjazdu pociągu SKM S3 ze stacji Warszawa Wschodnia. Wstępnie pociąg miał wyruszać w trasę o godzinie 17.53. Przesunęliśmy godzinę odjazdu na 18.04. Dzięki temu osoby wsiadające do pociągów na stacji Warszawa Służewiec i Warszawa Rakowiec mogą skorzystać z pociągu Kolei Mazowieckich (odjazd ze stacji Warszawa Służewiec o godzinie 17.27), którym o godzinie 17.54 dojadą do Warszawy Wschodniej. Tam można przesiąść się do pociągu SKM S3 odjeżdżającego w kierunku Wieliszewa o godzinie 18.04" - pisze Potocka.

lata/ran

Źródło zdjęcia głównego: tvnwarszawa.pl ; ztm