Pałac na Wyspie i pomnik Fryderyka Chopina z Łazienek Królewskich doczekały się śnieżno-lodowych replik. By je zobaczyć, trzeba jednak pokonać tysiące kilometrów, bo stały się główną atrakcją Festiwalu Śniegu w japońskim Sapporo.
Rzeźba pałacu została przygotowana w skali 1:1. Oznacza to, że ma ona 26 metrów szerokości, 20 metrów długości i 14 metrów wysokości. Natomiast pomnik Chopina jest nieco mniejszy niż w rzeczywistości.
Muzeum Łazienki Królewskie wyjaśnia, że w budowę zimowych wersji polskich zabytków zaangażowanych było ponad 100 żołnierzy Japońskich Sił Samoobrony. Ich przygotowanie trwało 28 dni. Obie rzeźby tworzą w śnieżnym miasteczku w Sapporo tak zwany Plac Polski. Ich uroczyste odsłonięcie odbyło się 4 lutego 2020 roku podczas inauguracji Festiwalu Śniegu.
100 lat relacji Polski i Japonii
- W tamtym roku obchodziliśmy setną rocznicę nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy Polską i Japonią. Dzięki temu Pałac na Wyspie i pomnik Chopina otrzymały niesamowitą możliwość zostania wyrzeźbionym z lodu – mówiła Emanuela Koper z Muzeum Łazienki Królewskie.
Wyjaśniła też, że w realizację tej inicjatywy zaangażowały się Ambasada RP i Instytut Polski w Tokio oraz Polska Organizacja Turystyczna. Polsko-japońskie ustalenia trwały przez kilka miesięcy.
- Później goście z Japonii przyjechali do nas. Wspólnie zwiedzaliśmy Łazienki, poznawali ich historię. Mieli też nietuzinkowe zajęcia. Na przykład kręcenie z drona wszystkich szczegółów Pałacu na Wyspie oraz pomnika Chopina - dodała.
Japoński Festiwal Śniegu
Festiwal Śniegu w Sapporo odbywa się od 31 stycznia do 11 lutego. Zdaniem organizatorów przyciąga on co roku nawet dwa miliony turystów. W stworzeniu lodowo-śnieżnego miasteczka rozrywki uczestniczy około trzech tysięcy osób. Odwiedzający mogą tam skorzystać ze strefy sportów zimowych, barów i restauracji. Wszystko odbywa się w otoczeniu iluminowanych galerii zimowych rzeźb.
Główną atrakcją każdej z edycji festiwalu jest uroczyste odsłonięcie śnieżnej repliki słynnego obiektu architektonicznego. W poprzednich latach odtwarzano w ten sposób między innymi Zakazane Miasto w Pekinie, Łuk Triumfalny w Paryżu, gmach Muzeum Brytyjskiego w Londynie i Katedrę w Helsinkach.
Polskie zabytki zostały zaprezentowane po raz pierwszy w historii festiwalu.
Źródło: tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: Polska Organizacja Turystyczna / Hokkaido Broadcasting Co