Inwestorem jest Uczelnia Warszawska im. Marii Skłodowskiej-Curie. Szkoła pokazała wizualizacje budynku. W zależności od miejsca ma mieć on od pięciu do sześciu kondygnacji. Najwyższy punkt ma mieć wysokość 25 metrów.
Całość będzie się składać z czterech budynków połączonych łącznikami wykonanych ze szklanej elewacji. W kompleksie ma znajdować się szpital onkologiczny. Cały obiekt ma mieć powierzchnię 10 tysięcy mkw.
- O ile pozwolą na to procedury, planujemy rozpoczęcie budowy w tym roku. Szacunkowy koszt inwestycji to 30 mln złotych – tłumaczy Anna Winogrodzka z Uczelni Warszawskiej im. Marii Skłodowskiej-Curie.
Planowany szpital w przyszłości ma współpracować z Mazowieckiem Szpitalem Onkologicznym w Wieliszewie. Ponadto uczelnia, która dziś kształci m.in. na takich kierunkach, jak budownictwo, ekonomia, geodezja i kartografia czy informatyka, ale też pielęgniarstwo czy zdrowie publiczne, zamierza przy tym poszerzyć swoją ofertę o kierunki studiów medycznych.
Teren za 22 mln złotych
Szpital powstanie przy ulicy Szwedzkiej. To właśnie uczelnia jest właścicielem terenów po dawnej Praskiej Stalowni.
Uczelnia za teren zapłaciła 22 miliony złotych, choć wylicytowała aż 44. Dostała jednak 50-procentową zniżkę, bo zabudowania są wpisane do rejestru zabytków i każdą modernizację trzeba będzie szczegółowo uzgadniać ze służbami konserwatorskimi.
Z tunelami i trasą szybkiego ruchu
Kupione przez szkołę tereny są położone w bardzo atrakcyjnym miejscu, dwa przystanki autobusowe od budowanej stacji metra Dworzec Wileński. Co więcej, po rozbudowaniu II linii metra, kolejna stacja powstanie jeszcze bliżej tych terenów. Są jednak i ograniczenia - na terenie stoi kilkanaście XIX-wiecznych budynków wpisanych do rejestru zabytków, a pod ziemią znajduje się sieć tuneli, które służyły do testowania produkowanej tu broni, które mogą utrudnić zabudowę.
W dodatku część 5,5-hektarowej działki zarezerwowana jest pod budowę Trasy Tysiąclecia, która po estakadzie ma przechodzić ponad al. Solidarności. Od strony ulicy Szwedzkiej plan miejscowy dopuszcza działalność kulturalną, a dalej, w kierunku Tesco - usługową.
Stalownia powstała pod koniec XIX wieku i należała do firmy Lilpop, Rau i Loewenstejn. Produkowała szyny kolejowe, elementy kół i osie, i - jako największy taki zakład w Królestwie Polskim - zaopatrywała 80 proc. kraju. Od początku XX wieku teren zajmowało wojsko. W II RP funkcjonował jako zbrojownia, w której powstało laboratorium i strzelnica.
bf/roody
W 2011 roku doszło do pożaru w jednym z budynków Praskiej Stalowni:
Źródło zdjęcia głównego: Uczelnia Warszawska