Wylotówka na Janki za ponad pół miliarda złotych

GDDKiAPlan prac

W kwietniu mogą ruszyć pierwsze prace przy budowie wylotówki na Janki. Drogowcy chcą, aby 11 kilometrowy odcinek trasy ekspresowej był gotowy na przełomie 2015 i 2016 roku.

Drogowcy wybrali najtańszą ofertę na budowę trasy wylotowej. Firma Strabag wyceniła te prace na 565 mln złotych.

Umowa z generalnym wykonawcą ma być podpisana jeszcze w marcu. Natomiast prace mogłyby ruszyć w kwietniu. Od tego czasu wykonawca miałby 32 miesiące na ukończenie wszystkich robót - informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.

Droga ekspresowa S8

Trasa S8 Salomea – Wolica jest jedną z priorytetowych inwestycji rządowego "Programu budowy dróg na lata 2011 – 2015". W miejscowości Janki trasa połączy się z drogami krajowymi nr 7 i 8. Dzięki temu skrócić ma się czas wyjazdu z Warszawy w kierunku Katowic i Krakowa. Ułatwi to życie zwłaszcza mieszkańcom podwarszawskich Janek, Raszyna i Sękocina.

Kładki, mosty, wiadukty

11,5-kilometrowy odcinek trasy ekspresowej (od węzła Opacz do węzła Paszków) będzie posiadał dwie jezdnie po dwa lub trzy pasy ruchu (w zależności od odcinka) oraz pas awaryjny. Wybudowane zostaną również trzy kładki, cztery mosty, 12 wiaduktów, 10 przejść dla zwierząt. Projekt przewiduje także budowę lub przebudowę dróg lokalnych i przecinających drogę ekspresową.

Przebudowana zostanie również droga krajowa nr 7 na odcinku od węzła Janki Małe do skrzyżowania z drogą wojewódzką 721 w rejonie Magdalenki. Na nowym odcinku drogi wybudowane zostaną dwie kładki, wiadukt, urządzenia ochrony środowiska wraz z zielenią oraz urządzenia bezpieczeństwa ruchu.

bf/par

Źródło zdjęcia głównego: GDDKiA

Pozostałe wiadomości