Król Danii Fryderyk X w dniach 31 stycznia - 2 lutego składa wizytę w Rzeczpospolitej Polskiej. Jest to jego pierwsza zagraniczna wizyta. W środę w Muzeum Historii Polski na warszawskiej Cytadeli duński monarcha wziął udział w otwarciu Forum Biznesu.
- Dla Muzeum Historii Polski wizyta króla Danii Fryderyka X wiąże się z ogromnym honorem i prestiżem, ponieważ jest to pierwsza głowa innego państwa, która wizytuje nasze muzeum – powiedział dyrektor MHP Robert Kostro. - Jest to również potwierdzenie tego, że ten gmach jest intersujący, a samo muzeum jest ważną instytucją - dodał. Zwrócił także uwagę, że "bardzo wiele osób i instytucji, również zagranicznych przedstawicielstw, jest zainteresowanych współpracą z nami lub wykorzystywaniem tych wspaniałych przestrzeni, które muzeum posiada".
Ambasador zachwycony muzeum
Zaznaczył, że "muzeum jest najnowocześniejszą tego typu placówką w Polsce, mającą także walory ikoniczne". - Kiedy oprowadzałem po muzeum ambasadora Danii pana Ole Tofta, to był on zachwycony. Powiedział, że chciałby, aby podczas wizyty króla – chociaż wtedy, kiedy ta wizyta była przygotowywana, Fryderyk X królem jeszcze nie był – pokazać mu nowoczesną, wspaniałą polską architekturę. Myślę, że właśnie to możemy dzisiaj pokazać – powiedział.
Robert Kostro zaznaczył, że w nadchodzącym czasie w MHP zaplanowano wiele wydarzeń. - W czwartek odbędzie się koncert BBC Earth, która tym koncertem będzie promowała nową serię filmów przyrodniczych. Mieliśmy już wiele imprez zorganizowanych także przez zagraniczne przedstawicielstwa - brytyjskie i węgierskie - ale też przez media. Negocjujemy teraz także umowę z dużym amerykańskim producentem filmowym, który chce umieścić w naszym budynku kilka odcinków jednego z seriali science fiction realizowanych na Apple TV - powiedział. - Liczmy na to, że to będzie naprawdę miejsce, które będzie promowało Polskę i będzie przyciągało organizatorów – dodał.
Duńska premier Mette Frederiksen 14 stycznia ogłosiła królem 55-letniego Fryderyka X po abdykacji jego matki, 83-letniej królowej Małgorzaty II. Uroczystość przekazania tronu odbyła się na Zamku Christiansborg w Kopenhadze.
Wystawa stała w 2026 roku
Gmach MHP składa się z sześciu poziomów – dwóch podziemnych oraz czterech naziemnych – a jego powierzchnia wynosi 44 tys. mkw. W przyszłości sercem MHP będzie wystawa stała, która będzie udostępniona zwiedzającym w 2026 r. Opowie o ponadtysiącletniej historii polskiego narodu oraz państwa; będą ją tworzyć ponad trzy tysiące eksponatów, w tym kilka wielkogabarytowych.
Gmach MHP jest wielofunkcyjny. Oprócz przestrzeni wystawienniczych, konserwatorskich oraz magazynów w gmachu MHP znajdują się sale dydaktyczne i warsztatowe, a także czytelnia i biblioteka oraz biura muzeum. W gmachu muzeum znajduje się również audytorium, mogące pomieścić blisko 580 widzów, tam odbywają się m.in. występy Sinfonii Iuventus, dla której sala muzealna jest główną salą koncertową. Oprócz audytorium budynek jest również wyposażony w salę kinowo-teatralną mogącą pomieścić blisko 140 osób. Łącznie z kilkoma mniejszymi pomieszczeniami tworzą one centrum konferencyjne
Od oficjalnego powitania przez prezydenta Andrzeja Dudę na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego rozpoczęła się w środę trzydniowa wizyta w Polsce króla Danii Fryderyka X. Wśród poruszanych tematów znajdą się m.in. bezpieczeństwo, energetyka i klimat.
Po ceremonii powitania zaplanowano spotkanie w wąskim gronie oraz śniadanie oficjalne w Pałacu Prezydenckim.
Szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Mieszko Pawlak podkreślił, że jest to pierwsza zagraniczna wizyta Fryderyka X. Jak ocenił, to bardzo ważny sygnał, że odbywa się ona w Polsce.
Król Danii weźmie też udział w dyskusji poświęconej przyjaznej dla klimatu produkcji rolnej oraz produkcji biogazu.
Zgodnie z programem wizyty w czwartek król Danii spotka się z wiceprezydentem Warszawy Michałem Olszewskim, weźmie udział w debacie na temat dekarbonizacji oraz złoży wizytę w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego.
Źródło: PAP