Przygotuj się na:

Utrudnienia na Ursynowie

W weekend na Płaskowickiej ciąg dalszy prac związanych z budową Południowej Obwodnicy Warszawy. Z utrudnieniami muszą liczyć się kierowcy i pasażerowie komunikacji miejskiej.

Zdzisław Sipiera nie jest już wojewodą mazowieckim

TVN Warszawa | Najnowsze

Autor:
kk/ran
Źródło:
tvnwarszawa.pl
TVN24Zdzisław Sipiera objął mandat posła

Premier odwołał Zdzisława Sipierę ze stanowiska wojewody mazowieckiego. W jesiennych wyborach parlamentarnych zdobył on mandat posła. Jego obowiązki przejmie tymczasowo wicewojewoda.

Zdzisła Sipiera startował w wyborach do Sejmu z listy w okręgu podwarszawskim. Zajął piąte miejsce, zdobywając 8 131 głosów.

Wojewoda nie może łączyć swojej dotychczasowej funkcji ze sprawowaniem mandatu posła. Dlatego po ogłoszeniu wyników wyborów, miał on dwa tygodnie na złożenie rezygnacji do marszałka Sejmu.

Premier powoła nowego wojewodę

We wtorek Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji poinformowało o jego odwołaniu.

- Z dniem 11 listopada bieżącego roku Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki odwołał ośmioro wojewodów oraz dwoje wicewojewodów, którzy w ostatnich wyborach parlamentarnych uzyskali mandaty poselskie - przekazał wiceminister Paweł Szefernaker, który w MSWiA nadzoruje pracę wojewodów.

Teraz minister spraw wewnętrznych i administracji złoży wniosek do premiera, w którym wskazany zostanie następca Sipiery. Do tego czasu jego zadania będą wykonywane przez wicewojewodę.

Podobne zmiany dotyczą też siedmiu innych województw: podkarpackiego, świętokrzyskiego, dolnośląskiego, wielkopolskiego, lubuskiego, lubelskiego oraz łódzkiego. Do Sejmu dostali się także wicewojewodowie opolski i świętokrzyski.

Pierwsze posiedzenie Sejmu IX kadencji

Na tvn24.pl relacjonujemy pierwsze posiedzenie Sejmu IX kadencji. W samo południe otworzył je marszałek senior Antoni Macierewicz, następnie prezydent Andrzej Duda wygłosił orędzie.

O godzinie 16 ma zostać zainaugurowane posiedzenie Senatu.

Posłami IX kadencji zostało również troje warszawskich radnych - Aleksandra Gajewska z Koalicji Obywatelskiej oraz Sebastian Kaleta i Jacek Ozdoba z Prawa i Sprawiedliwości. Objęcie mandatu posła również oznaczało dla nich rezygnację z Rady Warszawy.

Warszawa odnotowała rekordową frekwencję w wyborach parlamentarnych. Głosy oddało 77,07 procent uprawnionych osób:

Wysoka frekwencja w wyborach

Wysoka frekwencja w wyborachTVN24
wideo 2/4

Źródło: tvnwarszawa.pl

kk/ran