Umawiają się do lekarza i nie przychodzą. 235 tysięcy przypadków

Ratusz apeluje, by odwoływać wizyty u specjalistów i nie blokować terminów (zdj. ilustracyjne)
W oczekiwaniu na e-rejestracje
Źródło: TVN24
Ratusz policzył, ilu pacjentów i pacjentek nie pojawiło się w zeszłym roku na umówionych wizytach w miejskich szpitalach i przychodniach. Z danych wynika, że zmarnowało się ponad 235 tysięcy wizyt. - Z tego powodu wydłużają się kolejki do lekarzy - zauważają urzędnicy.

Niestawianie się pacjentów na umówione wizyty lekarskie to zjawisko ogólnopolskie. Problem dotyczy również miejskich podmiotów leczniczych. Chodzi zarówno o wizyty u lekarzy pierwszego kontaktu, jak również o konsultacje specjalistyczne, na które wymagane jest wcześniejsze skierowanie, czy rehabilitację.

Marnuje się średnio 640 konsultacji dziennie

Ratusz podnosi, że czas oczekiwania na wizyty wydłużył się m.in. z powodu pandemii COVID-19, która znacząco pogłębiła zjawisko tzw. długu zdrowotnego. Z powodu odwoływanych w tym czasie konsultacji i planowych zabiegów i operacji, wiele osób nie miało możliwości lub zrezygnowało z leczenia.

- W ubiegłym roku, w dziewięciu miejskich szpitalach i sieci przychodni, nie odbyło się ponad 235 tysięcy wizyt. To oznacza, że średnio każdego dnia pacjenci nie zjawili się na ponad 640 umówionych konsultacjach - skomentowała Renata Kaznowska, wiceprezydentka Warszawy, odpowiedzialna m.in. za zdrowie, cytowana w informacji ratusza.

Akcja informacyjna ratusza "Odwołuj, nie blokuj"
Akcja informacyjna ratusza "Odwołuj, nie blokuj"
Źródło: UM Warszawa

Jest lepiej, ale problem wciąż poważny

- Systematycznie wprowadzamy w naszych podmiotach rozwiązania, które ułatwiają wcześniejsze odwołanie wizyty. W tym celu dzwonimy do pacjentów, wysyłamy esemesy, przypominające o terminie konsultacji, udostępniamy również możliwość całodobowego odwołania wizyty za pośrednictwem portali pacjenta i dedykowanych adresów e-mail. Dzięki temu widzimy, że licznik nieodwołanych wizyt maleje, ale nadal jest to problem - przyznała Kaznowska.

Z danych ratusza wynika, że jeszcze w 2022 roku w miejskich placówkach medycznych nie odbyło się niemal 330 tysięcy wizyt.

Czytaj także: