"To było jedyne wytchnienie na tym wielkim skrzyżowaniu". Drzewa miały być zachowane, zostały wycięte

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Na rogu Spacerowej i Belwederskiej wycięto drzewa
Na rogu Spacerowej i Belwederskiej wycięto drzewaArtur Węgrzynowicz/tvnwarszawa.pl
wideo 2/4
Na rogu Spacerowej i Belwederskiej wycięto drzewaArtur Węgrzynowicz/tvnwarszawa.pl

W związku z budową linii tramwajowej do Wilanowa na rogu Spacerowej i Belwederskiej wycięto kolejne drzewa. Aktywiści miejscy wskazują, że w pierwotnym projekcie drzewa te miały być zachowane. Przedstawiciel Tramwajów Warszawskich tłumaczy, dlaczego zostały wycięte.

Kilka dni temu na wycinkę drzew na rogu Spacerowej i Belwederskiej zwróciła uwagę dziennikarka OKO.press Agata Kowalska. "Obiecywaliście, że te drzewa ocaleją! (...) Otoczyliście siatką ochronną! Właśnie wycięto je w pień. To było jedyne wytchnienie na tym wielkim skrzyżowaniu - patelni. Zniknie też pas zieleni. Wszystko pod beton. Byle autka nie straciły" - napisała na Twitterze. W swoim wpisie oznaczyła Tramwaje Warszawskie oraz firmę Budimex, która jest generalnym wykonawcą linii tramwajowej do Wilanowa.

Na wycinkę zareagowali też aktywiści ze stowarzyszenia Miasto Jest Nasze. "Po wczorajszych bardzo niepokojących doniesieniach w/s wycinek drzew, sprawdziliśmy dokładnie projekt, który Tramwaje Warszawskie opublikowały kilka miesięcy temu. W projekcie te drzewa miały być zachowane" - napisali w mediach społecznościowych aktywiści. Domagają się reakcji od prezesa Tramwajów Warszawskich Wojciecha Bartelskiego oraz prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego.

Minimum pięć metrów od komory ciepłowniczej

Spółkę Tramwaje Warszawskie zapytaliśmy, dlaczego drzewa zostały wycięte. Maciej Dutkiewicz, rzecznik Tramwajów Warszawskich, podkreślił, że decyzja o ich usunięcia była bardzo trudna. - Szkoda każdego drzewa, dlatego z ostateczną decyzją wstrzymujemy się do końca i badamy inne możliwości - zaznaczył. Wyjaśnił też, że zmiana decyzji w sprawie tych konkretnych drzew wynika z różnic pomiędzy projektem budowlanym a wykonawczym.

- Drzewa były przeznaczone do zachowania na podstawie projektu budowlanego i zostały otoczone strefą ochrony. Przed robotami budowlanymi powstaje projekt wykonawczy. W toku prac nad tym projektem gestor sieci ciepłowniczej wskazał nam, jak ma przebiegać trasa przebudowywanego ciepłociągu i jak ma być ona budowana. Projektant zajmujący się projektem wykonawczym, gdy wyznaczał dokładny przebieg ciepłociągów, powoływał się na normy i wytyczne narzucone przez gestora - poinformował Dutkiewicz.

Czytaj też: Tramwaj do Wilanowa. "Wkraczamy w najtrudniejszy etap budowy"

Jak wyjaśnił, komora ciepłownicza nie może być ulokowana w obszarze pobocza czy dróg rowerowych. - Nie może być też tam, gdzie istnieje również inne uzbrojenie podziemne, np. kanalizacja sanitarna, teletechniczna i sieci elektroenergetyczne. Właściciel sieci ciepłowniczej wymaga, by minimalna odległość drzew i krzewów od cieci ciepłowniczych wynosiła minimum pięć metrów - wskazał Dutkiewicz.

Podkreślił też, że "żadne drzewo na tym narożniku nie zostało wycięte z powodu przesuwania jezdni czy budowy torów". - Przy skrzyżowaniu ulicy Spacerowej z Belwederską znajduje się centralna komora ciepłownicza, do której podłączone są trzy magistrale. Dwie o średnicy jednego metra i jedna o średnicy 70 centymetrów. Są też dwa przyłącza obsługujące lokalne osiedla - dodał.

W związku z wycinką drzew w narożniku ulic Spacerowej i Belwederskiej wykonawca zobowiązał się do nasadzeń kompensacyjnych. - W odpowiedniej odległości od komory ciepłowniczej planujemy zasadzenie pięciu lip - podsumował Dutkiewicz. I dodał, że w pobliżu omawianego narożnika, już w ciągu ulicy Belwederskiej, rosną trzy dęby, które zostaną przesadzone.

Obiecują 1000 nowych drzew

O ostatniej dużej wycince drzew związanej z budową linii tramwajowej do Wilanowa informowaliśmy na początku stycznia. Wtedy pod topór poszło kilkanaście 60-letnich topól. Drzewa rosły przy Sobieskiego w okolicy skrzyżowania z ulicą Idzikowskiego.

Jak informował nas wówczas Dutkiewicz, w ramach nasadzeń kompensacyjnych zaplanowano posadzenie 584 drzewa o minimalnej wysokości pięciu metrów i obwodzie nie mniejszym niż 25 centymetrów. - Generalny wykonawca: Budimex zobowiązał się do posadzenia 400 dodatkowych drzew na terenach prywatnych i należących do wspólnot i spółdzielni. To będzie razem 1000 nowych drzew - wyliczał rzecznik Tramwajów Warszawskich. Dodał, że to tej pory wykonawca posadził już 130 lip i grabów. - Zwiększa się też liczba drzew zakwalifikowanych do przesadzenia. Wzrosła do 48 sztuk - mówił Dutkiewicz.

Autorka/Autor:dg

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Artur Węgrzynowicz/tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

Dyrektorka szkoły na warszawskim Ursynowie, która prowadziła w lekcję pod wpływem alkoholu, została zdegradowana. Postępowanie w sprawie nauczycielki prowadzą też policja oraz rzecznik dyscyplinarny.

Miała dwa promile, prowadziła lekcję. Dyrektorka szkoły straciła posadę

Miała dwa promile, prowadziła lekcję. Dyrektorka szkoły straciła posadę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Uniwersyteckim Centrum Klinicznym Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego wykonano pierwszy na świecie wspomagający przeszczep wątroby. Chorej poszkodowanej w wypadku wszczepiono fragment wątroby od dawcy na 11 dni, podczas których odbudował się jej własny organ. Wówczas ten przeszczepiony można było usunąć.

Pionierska operacja. Przeszczepiono fragment wątroby, by potem go usunąć

Pionierska operacja. Przeszczepiono fragment wątroby, by potem go usunąć

Źródło:
PAP

Jest coraz więcej wypożyczalni sprzętu wodnego i coraz więcej miejsc, gdzie można zrobić patent motorowodny nawet w jeden dzień, ale w tym czasie nie da się zdobyć doświadczenia - tłumaczył prezes Legionowskiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego Krzysztof Jaworski. Dodaje, że przyczynami tragedii na wodzie są często bezmyślność i brak odpowiedzialności. Równocześnie, jak podkreśla, nad wodą rodzice często nie potrafią upilnować dzieci i ciągłe zgłaszanie ich zaginięcia stało się po prostu "plagą" przez co służby są stawiane na nogi wtedy, kiedy nie powinny.

"Bezmyślność" nad wodą i zachowanie rodziców, które stało się "plagą". Ratownik wylicza

"Bezmyślność" nad wodą i zachowanie rodziców, które stało się "plagą". Ratownik wylicza

Źródło:
PAP

W piątek w Borzęcinie Dużym kierowca potrącił dwóch 12-letnich chłopców. Jeden z nich zginął na miejscu. 26-latek kierujący autem był pijany. W sobotę wieczorem sąd zadecydował o aresztowaniu podejrzanego.

Areszt dla kierowcy, który potrącił 12-latków w Borzęcinie Dużym

Areszt dla kierowcy, który potrącił 12-latków w Borzęcinie Dużym

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Grupa kilkunastu osób z inicjatywy Ostatnie Pokolenie zablokowała aleję Wilanowską w Warszawie. Były utrudnienia w ruchu. Po kilkunastu minutach aktywistki i aktywiści zostali usunięci przez policję.

Aktywiści klimatyczni znów w akcji. Zablokowali ważną ulicę

Aktywiści klimatyczni znów w akcji. Zablokowali ważną ulicę

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Strażnicy graniczni interweniowali na pokładzie samolotu, który miał odlecieć z Lotniska Chopina do Wenecji. Powodem był agresywny pasażer, który nie chciał zakończyć rozmowy telefonicznej i nie stosował się do poleceń personelu.

Był agresywny, nie chciał zakończyć rozmowy telefonicznej, strażnicy graniczni wyprowadzili go z samolotu

Był agresywny, nie chciał zakończyć rozmowy telefonicznej, strażnicy graniczni wyprowadzili go z samolotu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Od czwartku mieszkańcy Pragi Południe i Rembertowa mają do dyspozycji wygodne i bezpieczne przejścia przez tory kolejowe. Zabiegali o nie od wielu lat. Przeprawy ułatwią dojście m.in. do rezerwatu przyrody Olszynka Grochowska.

Przez lata przechodzili przez tory w niedozwolonym miejscu. W końcu doczekali się bezpiecznego przejścia

Przez lata przechodzili przez tory w niedozwolonym miejscu. W końcu doczekali się bezpiecznego przejścia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tragiczny wypadek w miejscowości Borzęcin Duży. Kierujący autem osobowym potrącił dwóch nastolatków. Jeden zginął na miejscu. Policja podała, że kierowca był pijany, miał prawie trzy promile.

Jechali rowerami na zbiórkę drużyny pożarniczej, potrącił ich pijany kierowca. Jeden z 12-latków zginął

Jechali rowerami na zbiórkę drużyny pożarniczej, potrącił ich pijany kierowca. Jeden z 12-latków zginął

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Policja z Płocka zatrzymała 35-latka, który próbował ukraść alkohol z jednego z marketów na terenie miasta. Mężczyzna groził nożem ochroniarzowi, pracownikom sklepu, a potem również funkcjonariuszom. Został obezwładniony. Grozi mu do 10 lat więzienia.

Chciał ukraść alkohol. Groził nożem pracownikom sklepu i policjantom

Chciał ukraść alkohol. Groził nożem pracownikom sklepu i policjantom

Źródło:
PAP

Wprowadzaniu stref czystego transportu w polskich miastach powinien towarzyszyć rozwój transportu zbiorowego - uważa rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego Piotr Siergiej. Punktualne, czyste i szybkie autobusy czy pojazdy szynowe spowodują, że chętniej zrezygnujemy z jazdy samochodem.

Strefa Czystego Transportu to "martwy przepis"? Aby działała, "musi rozwijać się komunikacja publiczna"

Strefa Czystego Transportu to "martwy przepis"? Aby działała, "musi rozwijać się komunikacja publiczna"

Źródło:
PAP

Na ławie oskarżonych zasiądzie Tomasz G., który spowodował tragiczny wypadek w Gostyninie. Mężczyzna śmiertelnie potrącił kobietę prowadzącą wózek z 9-miesięcznym dzieckiem. Był pod wpływem alkoholu.

Był pijany, jechał za szybko, potrącił kobietę z dzieckiem. Jest akt oskarżenia

Był pijany, jechał za szybko, potrącił kobietę z dzieckiem. Jest akt oskarżenia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

43 pingwiny z warszawskiego zoo tymczasowo zmieniły lokum. Zajęły część wybiegu po niedźwiedziach polarnych na czas budowy nowego domu.

Warszawskie pingwiny przeprowadziły się na wybieg niedźwiedzi

Warszawskie pingwiny przeprowadziły się na wybieg niedźwiedzi

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zgodnie z nowymi zasadami obowiązującymi w schronisku na Paluchu zainteresowani przyjęciem zwierzaka pod swój dach muszą najpierw zadzwonić do Biura Przyjęć i Adopcji. Zdaniem wolontariuszy to niepotrzebnie wydłuży proces adopcji i w efekcie doprowadzi do spadku ich liczby. Zarzutów wobec zmian wprowadzanych przez dyrekcję placówki jest więcej.

Wolontariusze krytykują zmiany w schronisku, obawiają się spadku liczby adopcji zwierząt

Wolontariusze krytykują zmiany w schronisku, obawiają się spadku liczby adopcji zwierząt

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Ciężkie, połamane konary starego drzewa zwisały nad chodnikiem na Pradze Południe. Zagrażały przechodniom i zaparkowanym obok samochodom. Na miejscu interweniowały służby.

Grube konary zwisały tylko na skrawkach kory

Grube konary zwisały tylko na skrawkach kory

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do Zarządu Zieleni Warszawy wpływa sporo zgłoszeń dotyczących konieczności wykoszenia lub wstrzymania koszenia trawników. - Racje dostrzegamy po obu stronach - przyznają miejscy ogrodnicy. Tłumaczą też, dlaczego w niektórych częściach miasta widać kawałki łąki, a w innych krótko przycięte trawniki.

Od lat ograniczają koszenie. Ciągle muszą tłumaczyć dlaczego

Od lat ograniczają koszenie. Ciągle muszą tłumaczyć dlaczego

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Rzecznik Praw Obywatelskich ma wątpliwości co do obowiązującej od początku lipca w Warszawie strefy czystego transportu. Chodzi o interpretację przepisów umożliwiających wjazd do miasta samochodom wszystkich seniorów, którzy mają ukończone 70 lat. RPO zwrócił się do drogowców o wyjaśnienia.

Strefa czystego transportu. Rzecznik Praw Obywatelskich ma wątpliwości

Strefa czystego transportu. Rzecznik Praw Obywatelskich ma wątpliwości

Źródło:
PAP

Kilka rzeźb warszawskiego artysty Łukasza Krupskiego można oglądać przy kościele św. Aleksandra na placu Trzech Krzyży. Stanęły tam w ramach plenerowej wystawy "Magia spotkania", i zostaną do 10 października.

Plac Trzech Krzyży jak grecka agora. Przed kościołem stanęła plenerowa wystawa rzeźby

Plac Trzech Krzyży jak grecka agora. Przed kościołem stanęła plenerowa wystawa rzeźby

Źródło:
tvnwarszawa.pl