Radni Warszawy przyjęli budżet na przyszły rok. Zabrakło pieniędzy na obwodnicę Śródmieścia

Najnowsze

Autor:
dg/pm
Źródło:
PAP
tvnwarszawa.plRada Warszawy (zdjęcie ilustracyjne)

Najwyższe w historii janosikowe oraz niepokryte przez subwencję wydatki na edukację. To, zdaniem Rafała Trzaskowskiego, czynniki najbardziej obciążające budżet Warszawy w nadchodzącym roku.

Za przyjęciem projektu budżetu głosowało 39 radnych rządzącej w Warszawie Koalicji Obywatelskiej. Przeciw było 18 przedstawicieli Prawa i Sprawiedliwości. Jedna osoba wstrzymała się od głosu.

Zgodnie z projektem, dochody miasta w 2020 roku mają wzrosnąć do 19,3 mld zł. W porównaniu do 2019 roku to wzrost o 1,4 mld zł. Większe będą również wydatki, które wyniosą ponad 21,4 mld zł. Deficyt zatem wyniesie ponad 2,1 mld zł, a łączne zadłużenie miasta na koniec 2020 r. prognozowane jest na kwotę ponad 4,6 mld.

Warszawa odda biedniejszym gminom ponad miliard

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski przedstawiając projekt budżetu przekonywał, że czynnikiem mającym zasadniczy wpływ na możliwości finansowe w 2020 r. są zmiany dotyczące udziału we wpływach z podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT) rozliczających się w stolicy. Według miasta szacowany ubytek dochodów w 2020 r. wyniesie ponad 800 mln zł, a wpływy tylko z PIT osiągną wysokość 6,3 mld zł.

Trzaskowski wskazał, że znacznym obciążeniem będzie również wzrost tak zwanego janosikowego. Na wsparcie biedniejszych gmin Mazowsza Warszawa w przyszłym roku przeznaczy 1,2 mld zł.

Wyższe wydatki na edukację

Mocno wzrosną również wydatki na edukację. Stolica wyda na ten cel o 7,5 procent więcej niż w bieżącym roku. Kwota bezwzględna, którą miasto przeznaczy na szkoły, wyniesie 4,7 mld zł. Rafał Trzaskowski zaznaczył, że rządowa subwencja oświatowa wynosi zaledwie 2,4 mld i nie pokrywa tych kosztów. A to stawia pod znakiem zapytania realizację jednej z jego obietnic wyborczych, czyli dodatkowych 100 zł dla każdego ucznia na zajęcia pozalekcyjne.

Kilkadziesiąt poprawek

Szukając oszczędności miasto wstrzymało m.in. z budowę obwodnicy Śródmieścia.

Wiceprzewodniczący rady Dariusz Figura z PiS zaapelował o to, aby nie odkładać budowy drogi. "Dla nas obwodnica jest tematem fundamentalnym" - powiedział i złożył projekt poprawki do budżetu. Przedłożył również poprawkę do budżetu dotyczącą zakupu butelkomatów pozwalających zwiększyć ilość odzyskiwanych opakowań.

Radni opozycji złożyli łącznie kilkadziesiąt poprawek do uchwały budżetowej. Dotyczyły one m.in. budowy i rozbudowy szkół w tym. min. szkoły podstawowej 257 na Białołęce. Żaden z ich projektów nie został przyjęty. 

Na tvnwarszawa.pl pisaliśmy również o nowych stawkach opłat za wywóz śmieci:

Apel w sprawie kosztów wywozu odpadów

Olszewski o polityce rządu w sprawie odpadówTVN24
wideo 2/4

Źródło: PAP

Autor:dg/pm

Źródło zdjęcia głównego: tvnwarszawa.pl