To nie pierwszy wypadek w tym miejscu. Radni wielokrotnie prosili o zmiany na Sokratesa

Źródło:
tvnwarszawa.pl / PAP
"Mieszkańce zgłaszali, żeby ustawiono światła lub progi"
"Mieszkańce zgłaszali, żeby ustawiono światła lub progi"TVN24
wideo 2/6
Mieszkańcy zgłaszali, że przejścia na Sokratesa jest niebezpieczne

Problem bezpieczeństwa na ulicy Sokratesa pojawił się na długo przed tragicznym wypadkiem na przejściu dla pieszych. Apele o wprowadzenie zmian docierały zarówno do władz miasta, jak i drogowców. W ciągu czterech lat bielańscy radni wystosowali w tej sprawie kilkanaście interpelacji, a w lipcu wyrazili jednogłośne stanowisko.

Do tragicznego wypadku doszło w niedzielę około godziny 13. Przez pasy w rejonie Petofiego przechodzili rodzice z dzieckiem z wózku. Rozpędzony kierowa BMW śmiertelnie potrącił ojca. Mężczyzna w ostatniej chwili wypchnął swoich bliskich na chodnik. Sam nie zdążył uciec.

Tragiczne wydarzenia rozegrały się na przejściu dla pieszych z wysepką na środku. BMW jechało ulicą Sokratesa od Wisły w kierunku Bemowa.

Kilkanaście interpelacji

O tym, że na ulicy Sokratesa jest niebezpiecznie mówili w niedzielę jej mieszkańcy. Twierdzili też, że wielokrotnie prosili drogowców i władze miasta o interwencję. Okazuje się, że nie byli oni jedynymi, którzy podejmowali działania w tej sprawie.  

Zmian w tej okolicy domagali się również bielańscy radni. W poprzedniej kadencji skierowali do władz dzielnicy 15 interpelacji w tej sprawie. Apelowali o zwiększenie bezpieczeństwa, utworzenie aktywnych przejść dla pieszych i ich dodatkowe oznakowanie oraz zamontowanie sygnalizacji przy wybranych zebrach. Prosili też o zmiany w rejonie skrzyżowań.

Ich wystąpienia nie przyniosły jednak żadnych wyraźnych zmian. W obecnej kadencji temat powrócił. W lipcu tego roku radni jednomyślnie przyjęli stanowisko w sprawie poprawy bezpieczeństwa w ciągu ulic Conrada, Sokratesa i Przy Agorze. Ich zdaniem kluczową sprawą jest uspokojenie ruchu w tym rejonie.

Jak wskazywali, po nieparzystej stronie ulicy Sokratesa powstała "zwarta pierzeja budynków mieszkalnych", co zmieniło "środek ciężkości ruchu samochodów na Wawrzyszewie". Wzrost liczby mieszkańców przełożył się na zwiększenie natężenia ruchu i częstotliwości wypadków.

"Czy nie możemy być mądrzy przed szkodą?"

Tuż po niedzielnym wypadku, radni z klubu "Razem dla Bielan" wystąpili z kolejną interpelacją. Domagają się w niej natychmiastowych działań, bo żaden z dotychczasowych apeli nie został wysłuchany. Jednocześnie zwracają uwagę na powszechny w Polsce problem, a urzędnicy zabierają się za wprowadzanie zmian dopiero wtedy, gdy ktoś w danym miejscu zginie.

"Dlaczego tak liczne propozycje i petycje od mieszkańców i bielańskiego samorządu do ZDM w sprawie poprawienia bezpieczeństwa ulicy Sokratesa wciąż nie doczekały się realizacji? Czy zawsze ludzka tragedia musi być bodźcem do podjęcia konkretnych działań? Czy nie możemy być mądrzy przed szkodą?" – pytają przedstawiciele klubu Razem dla Bielan.

Ulica Sokratesa w niechlubnym zestawieniu

Dowody na istnienie problemu na ulicy Sokratesa można też znaleźć w raporcie Zarządu Dróg Miejskich dotyczącym bezpieczeństwa drogowego w stolicy. Na mapie wypadków drogowych w 2018 roku na zaledwie kilometrowym odcinku ulicy Sokratesa oznaczono sześć punktów. Każdy symbolizuje wypadek. W ciągu roku doszło tam do potrącenia i jednego wypadku śmiertelnego. Są też cztery zielone kropki, które - według legendy - odpowiadają wypadkom bez udziału pieszych.

Punkty oznaczające wypadki znalazły się też na przedłużeniach ulicy Sokratesa, czyli Conrada i Przy Agorze. Pośród nich są dwa potrącenia, z których jedno było śmiertelne.

Mapa wypadków drogowych 2018ZDM

Informacje zgromadzone przez drogowców pokazują, że obawy mieszkańców i radnych nie są bezpodstawne.  

Cena bezpieczeństwa

Zarząd Dróg Miejskich przyznaje, że ma świadomość niebezpieczeństw czyhających na pieszych na ulicy Sokratesa. I choć drogowcy chcieliby rozpocząć wdrażane zmian, twierdzą, że na przeszkodzie stanął im brak funduszy.

- Dwukrotnie występowaliśmy do Biura Polityki i Transportu o przebudowę Sokratesa. Miasto widzi taką potrzebę, ale pewnych ograniczeń finansowych nie jesteśmy w stanie przeskoczyć - wyjaśnia Karolina Gałecka, rzeczniczka ZDM.

Jak precyzuje, pomiary prędkości prowadzone na Sokratesa w 2018 roku wykazały, że 15 procent kierowców przekracza nie tylko dozwoloną w tym miejscu prędkość 50 kilometrów na godzinę, ale jeszcze więcej - jeżdżą ponad 67 kilometrów. - Rekordzista pędził 117 kilometrów na godzinę - podkreśla.

Dodaje, że koszt kompleksowej przebudowy Sokratesa wyniósłby około 16 milionów złotych, a nawet więcej. - Musimy mieć te środki zapewnione. Póki to nie nastąpi, skupimy się na doraźnych rozwiązaniach - zaznacza.

Tym doraźnym rozwiązaniem będzie realizacja pomysłów z budżetu obywatelskiego.

Piesi giną na pasach

Z danych zebranych przez ZDM wynika, że tylko w 2018 roku w zdarzeniach drogowych na ternie Warszawy poszkodowanych zostało 416 pieszych. 10 osób zginęło na miejscu, kolejne 14 zmarło w szpitalu w ciągu 30 dni od wypadku.  Dwie trzecie ofiar - 16 osób - zginęło na skutek wypadku na przejściu dla pieszych.  

- Zdarzeń z pieszymi jest zdecydowanie za dużo. Nawet jeżeli by była to w skali roku jedna ofiara, to też będzie to za dużo zdarzeń - mówi Sylwester Marczak, rzecznik Komendy Stołecznej Policji.

Do końca roku pozostały jeszcze nieco ponad dwa miesiące, a liczba śmiertelnych ofiar pośród pieszych zbliża się do ubiegłorocznego niechlubnego wyniku. - Dziewiętnaście osób w tym roku zginęło pomimo wielkiej aktywności policjantów, można powiedzieć śmiało, wypowiedzianej wojny wobec piratów drogowych - podkreśla. Jak wskazuje, policjanci z wydziału ruchu drogowego na terenie Warszawy nałożyli ponad 44 tysiące mandatów, podczas gdy w roku 2018 było ich 32 tysiące. Wzrosła również liczba zatrzymanych praw jazdy z ponad 1,5 tysiąca w roku ubiegłym do 4,5 tysiąca w tym roku.

Jak zauważa policjant, kierujący patrzą się na funkcjonariuszy ruchu drogowego przez pryzmat tego, że ich zatrzymują i wlepiają im mandaty karne. - Zapominamy o tym, że to nasze zachowanie: ta prędkość, brawura, często wprost głupota jest główną przyczyną wypadków drogowych - zaznacza.

- Ci kierujący, którzy powodują wypadki, w których giną ludzie, to są te same osoby, które przed zdarzeniem podchodziły do wypadków w sposób: "To nie spotka mnie". A jednak, są sprawcami, odpowiadają za spowodowanie wypadku i odbywają karę pozbawienia wolności tylko dlatego, że poruszali się z nadmierną prędkością - podkreśla Marczak.

Miejsce, w którym doszło do wypadkuGoogle Maps / tvn24.pl

Źródło: tvnwarszawa.pl / PAP

Autorka/Autor:kk/b

Pozostałe wiadomości

Lista zarzutów dla 37-latka, którego zatrzymali policjanci z Białołęki jest długa. Mężczyzna nie dość, że został przyłapany na kradzieży mebli ogrodowych, to pod sklep przyjechał autem, do którego się wcześniej włamał. Poza tym kierował w stanie nietrzeźwości i pomimo orzeczonych sądowych zakazów prowadzenia pojazdów.

Cudzym autem przyjechał ukraść meble z wystawy sklepowej, podał dane swojego brata

Cudzym autem przyjechał ukraść meble z wystawy sklepowej, podał dane swojego brata

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Most pieszo-rowerowy łączący brzegi Wisły wciąż budzi wiele emocji. Przeszły nią już setki tysięcy osób. Drogowcy tłumaczą, dlaczego - mimo otwarcia - na przeprawie wciąż trwają prace wykończeniowe i można tam spotkać robotników.

"Żadna budowla oddana do użytku w ostatnich latach w Warszawie nie budziła takich emocji"

"Żadna budowla oddana do użytku w ostatnich latach w Warszawie nie budziła takich emocji"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pracownik, który na zlecenie administracji jednego z domów na Grochowie prowadził prace na terenie plenerowej siłowni i placu zabaw, zostawił otwartą skrzynkę elektryczną oraz niezabezpieczony dół z ostrymi krawędziami ciętego metalu.

Na placu zabaw zostawił groźną pułapkę

Na placu zabaw zostawił groźną pułapkę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Odpady komunalne zalegają w Otwocku. Firma, która zajmowała się ich wywozem, nagle przestała świadczyć usługi miastu. Urzędnicy podstawiają kontenery i obiecują szybko rozwiązać problem.

Śmieciowy problem w Otwocku. Nikt nie odbiera odpadów, na ulicach postawiono kontenery

Śmieciowy problem w Otwocku. Nikt nie odbiera odpadów, na ulicach postawiono kontenery

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dzielnicowy brał udział w lekcji w szkole podstawowej w Lutocinie pod Żurominem na Mazowszu. W pewnym momencie nauczycielka zaczęła dziwnie się zachowywać. Kobieta straciła zdolność mowy, a następnie zemdlała. Policjant początkowo przypuszczał, że dostała udaru. Symptomy i urządzenie do monitorowania parametrów wskazywały jednak na cukrzycę. Życie kobiety było zagrożone.

Policjant prowadził lekcję, nauczycielka nagle zemdlała

Policjant prowadził lekcję, nauczycielka nagle zemdlała

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Drogowcy chwalą się pierwszymi widocznymi zmianami w Parku Skaryszewskim. Latarnie na betonowych słupach, które niemal nie dawały światła to już przeszłość. Zastąpiły je pastorały warszawskie - nowoczesne konstrukcje w historycznej stylistyce. Trwają przy nich prace wykończeniowe. Postępy widać też przy remoncie nawierzchni głównej alei parkowej.

Betonowych latarni w Parku Skaryszewskim już nie ma, zastąpiły je pastorały

Betonowych latarni w Parku Skaryszewskim już nie ma, zastąpiły je pastorały

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mazowiecki Zarząd Dróg Wojewódzkich poinformował o rozpoczęciu prac naprawczych tunelu w Sulejówku w ciągu drogi 638. - W miejsce uszkodzonego elementu zostaną wstawione dwie nowe belki stalowe. Ruch zostanie przywrócony na początku przyszłego tygodnia - obiecali urzędnicy.

Rozpoczęli naprawę tunelu w Sulejówku. Uszkodził go kierowca tira

Rozpoczęli naprawę tunelu w Sulejówku. Uszkodził go kierowca tira

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Królik błąkał się na jednym z osiedli na warszawskich Bielanach. Znalazł go jeden z mieszkańców, ale nie mógł zatrzymać. Zwierzaka przejął Ekopatrol stołecznej straży miejskiej. Do domu zabrała go jedna ze strażniczek miejskich. Zostanie tam na stałe, chyba że zgłosi się po niego prawowity właściciel.

Zagubiony Bugs "miał w oczach coś takiego", że zauroczył strażniczkę i zamieszkał w jej domu

Zagubiony Bugs "miał w oczach coś takiego", że zauroczył strażniczkę i zamieszkał w jej domu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek, 19 kwietnia, przypada 81. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim - największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej. Tego dnia wolontariusze będą wręczać mieszkańcom Warszawy symboliczne papierowe żonkile, by uczcić pamięć bohaterów tamtych wydarzeń. O 12 zostaną włączone syreny wojewódzkiego systemu ostrzegania i alarmowania.

81 lat temu chwycili za broń, by walczyć o godność

81 lat temu chwycili za broń, by walczyć o godność

Źródło:
tvnwarszawa.pl/PAP

W piątek przypada 81. rocznica powstania w getcie warszawskim. - Aby uczcić pamięć bohaterów, decyzją Wojewody Mazowieckiego Mariusza Frankowskiego, w piątek o godzinie 12:00 zostaną włączone syreny - poinformowały służby wojewody.

W piątek zawyją syreny. Rocznica powstania w getcie

W piątek zawyją syreny. Rocznica powstania w getcie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W tym tygodniu metropolita krakowski arcybiskup Marek Jędraszewski przyjechał z wizytą do Pałacu Prezydenckiego. Parze prezydenckiej wręczył dość niecodzienny prezent: relikwie świętego Floriana i świętej Jadwigi.

Kontrowersyjny duchowny z wizytą w Pałacu Prezydenckim. Przekazał niezwykły prezent

Kontrowersyjny duchowny z wizytą w Pałacu Prezydenckim. Przekazał niezwykły prezent

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zabezpieczono monitoring, przesłuchano pierwszych świadków. Prokuratura prowadzi dochodzenie w sprawie zatrucia w jednej z podwarszawskich szkół. Ucierpiało tam 41 osób.

Zatrucie w podwarszawskiej szkole, kilkadziesiąt osób ucierpiało. Prokuratura o pierwszych ustaleniach śledztwa

Zatrucie w podwarszawskiej szkole, kilkadziesiąt osób ucierpiało. Prokuratura o pierwszych ustaleniach śledztwa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W jednym z dużych sklepów w Piasecznie mężczyzna wziął z półki różne rodzaje cukierków. Przy kasie samoobsługowej słodkości zważył jako... marchewkę. I choć kwota, na którą 32-latek oszukał sklep, jest niewielka, kara za przestępstwo może być znacznie dotkliwsza. Mężczyźnie grozi nawet do ośmiu lat pozbawienia wolności.

Cukierki zważył jako marchewkę. Grozi mu nawet osiem lat więzienia

Cukierki zważył jako marchewkę. Grozi mu nawet osiem lat więzienia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek w 14 stołecznych kinach rozpocznie się Tydzień Warszawskich Kin Studyjnych. W programie są seanse filmowych klasyków, kronik, warsztaty i spotkania z artystami, a także spacer z reżyserem Dariuszem Gajewskim śladami lokacji do filmu "Warszawa".

Na otwarcie "Wilczyca", potem spacer śladami "Warszawy" Gajewskiego

Na otwarcie "Wilczyca", potem spacer śladami "Warszawy" Gajewskiego

Źródło:
PAP

W czwartek w godzinach porannego szczytu aktywiści z grupy Ostatnie Pokolenie zablokowali ulicę Modlińską. Interweniowali policjanci.

Aktywiści znów blokowali ważną arterię

Aktywiści znów blokowali ważną arterię

Źródło:
tvnwarszawa.pl