Najnowsze

Warszawa przyjazna, aktywna i otwarta. "Strategia 2030 to nie są slogany"

Najnowsze

Władze miasta o wizji Warszawy za 15 lat
Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.plWładze miasta o wizji Warszawy za 15 lat

Aktywni mieszkańcy, przyjazne miejsce, otwarta metropolia - te trzy hasła to na razie cały efekt pół roku prac nad strategią rozwoju Warszawy do 2030 roku. Jakie działania będą się za nimi kryły, wciąż nie wiadomo.

Prace nad strategią rozwoju trwają od września ubiegłego roku. Głównym celem jest zdefiniowanie wizji rozwoju miasta. Aby to osiągnąć, przeprowadzono m.in. cykl debat pod hasłem Warszawa 2030, konkursy literackie i plastyczne dla dzieci i młodzieży. W internecie dostępna była też ankieta dla mieszkańców. W środę ratusz zaprezentował pierwsze wnioski. - Aktywni mieszkańcy, przyjazne miejsce i otwarta metropolia. W takim mieście chcemy mieszkać za 15 lat - powiedziała Hanna Gronkiewicz-Waltz na konferencji prasowej.

- Można powiedzieć, że wnioski są oczywiste i że niepotrzebne było organizowanie tych wszystkich działań. Z drugiej strony, musieliśmy poznać opinie mieszkańców na najniższym szczeblu. To są hasła, które płyną właśnie od nich - podkreślał wiceprezydent Michał Olszewski.

- Postawiliśmy na to, żeby nie były to sformułowania slogany, ale żeby nazwać nasze miasto takimi cechami, jakimi chcą je widzieć nasi mieszkańcy - dodał wiceprezydent.

"To wstępna wizja"

W jaki sposób zaprezentowane w środę wnioski mają się do realnych problemów, z którymi warszawiacy borykają się na co dzień? Co z nich wyniknie?

Władze miasta tłumaczą, że trzy wskazane czynniki to wstępna wizja, a nie pełna strategia. - Przez następnych kilka miesięcy będziemy zastanawiać się, co zrobić, aby miasto w takim właśnie kierunku się rozwijało - przekonywał Michał Olszewski.

Konkretne rozwiązania będą zapisywane w oddzielnych programach rozwojowych. Tam mają znaleźć się cele rozwojowe dla miasta i dokładniejsze informacje, kiedy i w jaki sposób będą one realizowane.

Aktywni mieszkańcy i przyjazne miejsce

Hasło "aktywni mieszkańcy" - jak wyjaśniała Hanna Gronkiewicz-Waltz - oznacza warszawiaków, którzy podążają własną drogą i rozwijają swoje zainteresowania. Opisuje tych, którzy realizują osobiste marzenia, zawodowe ambicje, ale też wspólnie angażują się w życie stolicy i czują się za nią odpowiedzialni.

Z kolei "przyjazne miejsce" zostało zdefiniowane przez prezydent stolicy jako miasto, w którym każdy czuje się jak u siebie: wolny i bezpieczny.

Ostatnia składowa strategii, czyli "otwarta metropolia" ma wyrażać otwartość Warszawy na świat. Stolica ma wychodzić śmiało naprzeciw wyzwaniom oraz inspirować innych. Dzięki swojej różnorodności i nastawieniu na współpracę, ma być wyjątkowym środowiskiem do kreowania i rozwijania idei.

"Strategia musi być zrozumiała"

Zdaniem wiceprezydenta stolicy Michała Olszewskiego "zdefiniowanie wizji jest trudne". - Musimy posługiwać się takimi pojęciami, które dotyczą wszystkiego, o czym mówią mieszkańcy opisując miasto za 15 lat. To nie jest łatwe. Ważny jest też język, który musi być zrozumiały dla jak największej grupy mieszkańców - tłumaczył wiceprezydent.

Konferencja prasowa, na której zaprezentowano wizję, odbyła się na XXX piętrze Pałacu Kultury i Nauki. Po jej zakończeniu władze miasta zaprezentowały skrzynkę, w której umieszczono "przesłanie" do mieszkańców stolicy z 2030 roku.

- Będą mogli stwierdzić, czy rzeczywiście Warszawa dalej jest takim miastem, jakim widzieli ją mieszkańcy w 2016 - mówił Michał Olszewski.

Skrzynka zostawiona przez władze WarszawyUM Warszawa

W kwietniu kolejne spotkania

W kwietniu miasto ponownie zaprosi mieszkańców do współpracy, tym razem przy wyznaczaniu celów, które mają pomóc osiągnąć wizję przyjaznego i otwartego miasta, w którym żyją aktywni mieszkańcy. Podczas planowanych spotkań w dzielnicach oraz warsztatów uczestnicy będą dyskutować o tym, co trzeba zmienić lub poprawić w Warszawie przyszłości. Zebrane informacje posłużą do dalszych prac nad strategią rozwoju stolicy.

Łącznie ma zostać zorganizowanych ok. 40 wydarzeń, w tym 18 spotkań w dzielnicach oraz 12 warsztatów przeznaczonych dla poszczególnych grup warszawiaków. Będą mogli w nich wziąć udział m.in. młodzież i seniorzy, rodzicie i dzieci do 18 roku życia, przedstawiciele firm tradycyjnych, inwestycyjnych, czy organizacji pozarządowych.

Ponadto mają się odbywać otwarte debaty dla mieszkańców oraz dyżur osób pracujących nad strategią. Miasto zachęca również do przesyłania swoich propozycji na adres warszawa2030@um.warszawa.pl.

Na koniec konferencji wiceprezydent Michał Olszewski poinformował, że dokument strategii rozwoju Warszawy ma zostać "zamknięty" do 2017 r.

Czytaj więcej o początkach prac nad strategią Warszawy 2030:

Prezydent o strategii rozwoju miasta
Prezydent o strategii rozwoju miastaMateusz Szmelter/tvnwarszawa.pl

PAP/kw/r

Pozostałe wiadomości