Miało być półtora tysiąca rocznie, wybudowano 829 w cztery lata. Aktywiści pytają o mieszkania komunalne

Źródło:
tvnwarszawa.pl
"Niestety program jest obecnie słabo realizowany, żeby miło powiedzieć"
"Niestety program jest obecnie słabo realizowany, żeby miło powiedzieć"TVN24
wideo 2/3
"Niestety program jest obecnie słabo realizowany, żeby miło powiedzieć"TVN24

W ciągu prawie czterech lat prezydentury Rafała Trzaskowskiego powstało 829 mieszkań komunalnych i TBS-owych. Tymczasem, jak przypominają Miasto Jest Nasze i partia Razem, miało być budowane półtora tysiąca rocznie. Wytykają także miastu, że wyprzedaje deweloperom grunty, na których samo powinno inwestować.

Konferencja anonsowana tytułem "Nadchodzi porażka warszawskiego systemu mieszkaniowego" odbyła się w środę rano przed stołecznym ratuszem. Jej organizatorami byli aktywiści ze stowarzyszenia Miasto Jest Nasze oraz członkowie partii Razem, którzy wytykają Rafałowi Trzaskowskiego niewywiązanie się z przedwyborczej obietnicy.

Przypomnieli deklaracje przedwyborcze Rafała Trzaskowskiego

Chodzi o program miejskich mieszkań komunalnych i w ramach Towarzystw Budownictwa Społecznego. Przypomnijmy, jako kandydat na prezydenta Warszawy, Rafał Trzaskowski deklarował budowę przez ratusz 1500 mieszkań rocznie "na tańszy wynajem".

Ile zostało z tych obietnic? - Według tego programu do 2030 roku Warszawa powinna zwiększyć swój zasób mieszkaniowy do stu tysięcy mieszkań komunalnych i TBS-owych (teraz jest ich około 85 tysięcy - red.). Niestety program jest obecnie słabo realizowany - stwierdził Kamil Kuzak z partii Razem.

Jak wyliczał, w latach 2018-2021 wydatki na mieszkalnictwo stanowiły tylko dwa procent budżetu inwestycyjnego. - Po prawie czterech latach zostało zrealizowanych jedynie 829 mieszkań. Większość z nich, ponad 400, jest na Targówku (chodzi o blok TBS przy Radzymińskiej - red.). Były one budowane w latach 2018-2021. Jeżeli w tym czasie zostało wybudowanych jedynie 829 mieszkań, to pokazuje, że ratusz nie bierze na poważnie polityki mieszkaniowej - skomentował.

Krytykował, że gdy mieszkań komunalnych budowanych jest jak na lekarstwo, trwa wyprzedaż atrakcyjnych gruntów deweloperom. Wskazał trzy przykłady: Cynamonowej na Ursynowie (chodzi o teren dawnego "Fortepianu", który po ponad 20 latach odzyskała dzielnica), Brzeskiej 16 na Pradze Północ (miała być wykorzystana pod TBS, a jest sprzedawana przez miasto) oraz działkę przy ulicach: Beethovena, Sobieskiego i Witosa, którą miasto wystawiło na sprzedaż.

Domagają się zastopowania wyprzedaży miejskich działek

- Warszawa ma ponad 213 hektarów gruntów pod budownictwo mieszkaniowe, jednak stan prawny większości z nich nie jest znany (...) Nie mamy informacji, czy - w obliczu wyprzedaży gruntów - jest możliwa obecnie realizacja programu mieszkaniowego Warszawa 2030. Dlatego apelujemy do prezydenta Warszawy o audyt wszystkich gruntów, które można wykorzystać pod budownictwo społeczne, w zakresie prawnym, urbanistycznym, technicznym - domagał się Julian Popielarski z MJN. - Sprzeciwiamy się, do momentu przeprowadzenia audytu, wyprzedaży miejskich działek - mówił o wspomnianych wyżej nieruchomościach. - Deweloperzy wybudują na nich mieszkania, na które zwykłych mieszkańców Warszawy nie stać - przestrzegał.

Uczestnicy konferencji przyznali, że problem braku mieszkań i ogromnych cen nie dotyczy tylko Warszawy. - Sytuacja mieszkaniowa Polaków oraz uchodźców, którzy napłynęli do naszego kraju, stale się pogarsza. Według niektórych źródeł, nawet dwie trzecie Polaków nie stać na kredyt hipoteczny, nie mogą sobie kupić własnego mieszkania. Średnia cena mieszkania w Warszawie na grudzień zeszłego roku to ponad 13 tysięcy złotych za metr - zauważyła Marta Marczak z MJN. - Jeżeli warszawiaków na te mieszkania nie stać, to może powinni je wynająć? Z tym, że dostępność mieszkań na wynajem w związku z kryzysem i wojną na Ukrainie spadła w Warszawie o 34 procent - dodała.

Stwierdziła, że czas na zmianę myślenia, na "mieszkalnictwo", a nie "rynek mieszkaniowy". - Czas, żeby samorząd i państwo zaczęło myśleć o tym, gdzie Polacy będą mieszkać - powiedziała.

"Władze Warszawy powinny tę odpowiedzialność przyjąć"

- Nikt już nie kłóci się z tym, że kryzys mieszkaniowy tu jest, ale nikt nie próbuje wziąć za niego odpowiedzialności. (...) Mieszkańcy Warszawy, mieszkańcy Polski, oczekują rozwiązań, a nie przerzucania się odpowiedzialnością, nie słuchania, że winny jest ktoś inny. Dzisiaj to władze Warszawy powinny tę odpowiedzialność przyjąć - stwierdziła posłanka Magdalena Biejat z Razem. - I tak, to prawda, Mieszkanie Plus okazało się fiaskiem z winy nieudolnych rządzących, ale dzisiaj piłka jest po stronie samorządu. I samorząd musi doprowadzić do sytuacji, kiedy mieszkańcy Warszawy będą czuć się bezpiecznie - podsumowała.

Autorka/Autor:kz/b

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Urząd miasta

Pozostałe wiadomości

Opublikowano sprawozdanie roczne Portu Lotniczego Warszawa-Modlin. Zawarto w nim założenia nowych planów inwestycyjnych i finansowych, które zakładają rozbudowę infrastruktury do przepustowości 7-8 milionów pasażerów rocznie w roku 2029 roku. Z lotniska Warszawa Modlin od stycznia do końca maja tego roku skorzystało 1,18 mln pasażerów.

Ambitne plany rozbudowy Modlina

Ambitne plany rozbudowy Modlina

Źródło:
PAP

Z utrudnieniami musieli się liczyć kierowcy, którzy w porannym szczycie wybrali podróż mostem Świętokrzyskim. Jezdnię zablokowali aktywiści i aktywistki z Ostatniego Pokolenia, którzy domagają się większych inwestycji w transport publiczny.

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Źródło:
tvnwarszawa.pl

20 zastępów straży gasiło w nocy z wtorku na środę pożar hali w Nowym Dworze Mazowieckim. Nikt nie ucierpiał, ale straty finansowe są duże.

Płonęła hala w kompleksie magazynowo-biurowym

Płonęła hala w kompleksie magazynowo-biurowym

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Płocka zatrzymali na gorącym uczynku 19-latka, który próbował sprzedać innemu nastolatkowi marihuanę. W mieszkaniu zatrzymanego znaleziono ponad 2,5 kilograma narkotyków, w tym amfetaminę i MDMA.

Chciał sprzedać marihuanę nastolatkowi. Wpadł. W mieszkaniu miał więcej towaru

Chciał sprzedać marihuanę nastolatkowi. Wpadł. W mieszkaniu miał więcej towaru

Źródło:
PAP

Pod Ciechanowem kierujący volvo w obszarze zabudowanym przekroczył dozwoloną prędkość aż o 68 km/h. Okazało się, że własne błędy nic go nie nauczyły. Wcześniej był już karany za przekroczenie prędkości. Teraz zapłaci cztery tysiące złotych mandatu i za kółko nie wsiądzie przez najbliższe trzy miesiące.

Cztery tysiące złotych mandatu za przekroczenie prędkości

Cztery tysiące złotych mandatu za przekroczenie prędkości

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przy ulicy Marywilskiej powstaje tymczasowe targowisko. Pomieści 800 kontenerów i parking na 400 samochodów. Jak przekazała prezes spółki Marywilska 44, zapewni ono miejsce pracy około 60 procentom kupców, którzy stracili swoje sklepy w pożarze hali. Kiedy będzie otwarte?

Tymczasowe targowisko na Marywilskiej ma zostać otwarte jeszcze w wakacje

Tymczasowe targowisko na Marywilskiej ma zostać otwarte jeszcze w wakacje

Źródło:
PAP

- Do gmachu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na rogu Nowogrodzkiej i Brackiej wszedł mężczyzna, który w torbie miał niebezpieczne przedmioty - powiedział Jakub Pacyniak ze śródmiejskiej policji.

Akcja służb w ministerstwie. 44-latek miał w torbie broń hukową, pałkę teleskopową, gaz pieprzowy i kilka noży

Akcja służb w ministerstwie. 44-latek miał w torbie broń hukową, pałkę teleskopową, gaz pieprzowy i kilka noży

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

W miejscowości Michałów-Reginów koło Legionowa odkopano ludzkie szczątki. Prawdopodobnie pochodzą z czasów drugiej wojny światowej i należą do żołnierzy, którzy polegli podczas prowadzonych w tym miejscu walk.

Podczas rozbudowy drogi odkryto ludzkie szczątki

Podczas rozbudowy drogi odkryto ludzkie szczątki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kierowcy podróżujący trasą S8 musieli liczyć się z utrudnieniami, drożny był jeden pas ruchu. Strażacy gasili płonący kamper. Nikt nie ucierpiał.

Kamper stanął w płomieniach

Kamper stanął w płomieniach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ze stawu pod Otwockiem wyłowiono ciało mężczyzny. Zmarły wyszedł w poniedziałek na ryby i nie wrócił do domu.

Wyszedł na ryby, nie wrócił do domu. Jego ciało wyłowiono ze stawu

Wyszedł na ryby, nie wrócił do domu. Jego ciało wyłowiono ze stawu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Otwocka zatrzymali dwóch mężczyzn, którzy mieli wymuszać haracz od kobiet świadczących usługi seksualne. Później do podejrzanych dołączyły jeszcze trzy kobiety. Powód? Chciały wymusić zmianę zeznań u pokrzywdzonych.

"Kobiety przyszły po haracz i wymuszały zmianę zeznań w sprawie zatrzymanych mężczyzn"

"Kobiety przyszły po haracz i wymuszały zmianę zeznań w sprawie zatrzymanych mężczyzn"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

We wtorek rano w Mrozach koło Mińska Mazowieckiego kierowca samochodu osobowego potrącił rowerzystę - mężczyzna z urazem głowy został zabrany do szpitala śmigłowcem Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Potrącenie rowerzysty, rannego mężczyznę zabrał śmigłowiec

Potrącenie rowerzysty, rannego mężczyznę zabrał śmigłowiec

Źródło:
tvnwarszawa.pl

33-latek myśląc, że nadjeżdża taksówkarz, zatrzymał policyjny radiowóz. Funkcjonariusze zahamowali, a mężczyzna usłyszał zarzuty.

Pomylił radiowóz z taksówką, usłyszał zarzut

Pomylił radiowóz z taksówką, usłyszał zarzut

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Lotnisku Chopina zatrzymano 35-letniego obywatela Nigerii, który próbował przemycić ponad kilogram kokainy. Narkotyk znajdował się w 85 kapsułkach, które mężczyzna wcześniej połknął. Grozi mu do 20 lat więzienia.

Na lotnisku zachowywał się nerwowo. W żołądku miał ponad kilogram kokainy

Na lotnisku zachowywał się nerwowo. W żołądku miał ponad kilogram kokainy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci interweniowali na terenie jednej z posesji w gminie Leszno pod Warszawą. 26-latek zaatakował ostrym narzędziem swoją babcię. Ranna kobieta została zabrana do szpitala, a jej wnuk trafił do aresztu.

Wnuk odpowie za próbę zabicia babci

Wnuk odpowie za próbę zabicia babci

Źródło:
tvnwarszawa.pl

42-latka i 35-latek zajmowali się sprzątaniem w jednym z biurowców w centrum stolicy. Jak ustalili policjanci, kobieta i mężczyzna przy okazji legalnie wykonywanej pracy kradli wartościowe przedmioty, wynosili je w workach ze śmieciami. Podejrzani zostali zatrzymani i usłyszeli zarzuty.

Sprzątali w biurowcu, łupy wynosili w workach na śmieci

Sprzątali w biurowcu, łupy wynosili w workach na śmieci

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Muzyka płynąca przez dwie weekendowe noce z Toru Wyścigów Konnych na Służewcu oburzyła okolicznych mieszkańców. Pisali o drżących od hałasu oknach, a nawet meblach. Powracały pytania, dlaczego stołeczny ratusz godzi się na tak głośne imprezy trwające do rana.

Drżały szyby i meble, mieszkańcy nie mogli spać. Oburzenie po rapowym festiwalu na Służewcu

Drżały szyby i meble, mieszkańcy nie mogli spać. Oburzenie po rapowym festiwalu na Służewcu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Miała być nowa wizytówka dzielnicy, jest coraz bardziej wstydliwy problem. Sześć milionów złotych kosztowało stworzenie Centrum Lokalnego Kamionek. Jego istotnym elementem są pawilony handlowe, w których handlować nikt nie chce. Sprawę postanowili skontrolować dzielnicowi radni i radne z klubu Lewica Miasto Jest Nasze.

Wydali miliony, pawilony stoją puste. Rozpoczęła się kontrola

Wydali miliony, pawilony stoją puste. Rozpoczęła się kontrola

Źródło:
tvnwarszawa.pl