Trzaskowski obiecuje zmiany na Białołęce i tanie mieszkania

[object Object]
Rafał Trzaskowski o propozycjach dla BiałołękiTVN24
wideo 2/3

Kandydat PO i Nowoczesnej na prezydenta Warszawy Rafał Trzaskowski zainaugurował w czwartek program "Wspieramy Rodziny". Mówił również o programie dla Białołęki. Między innymi o planowanym rozwoju komunikacji i budowie szkół.

- Dwa dni spędziliśmy tutaj, na Białołęce. Spotykaliśmy się z mieszkańcami na ulicach, niektórzy z nich byli tak mili i zaprosili nas do siebie do domu. Właśnie spotkałem się ze wspaniałymi seniorami - mówił kandydat w czwartek po południu. W programie Trzaskowskiego dla Białołęki znalazły się trzy postulaty: rozwój komunikacji miejskiej - w tym nowe linie tramwajowe, metro i dodatkowe autobusy, stworzenie nowych szkół i przedszkoli, utworzenie parków i miejsc rozrywki. Jak mówił poseł PO, na Białołęce w kwestii komunikacji "jest dużo do zrobienia". - Tu akurat, na Tarchominie mamy jedną nową linię tramwajową, ale chcemy wybudować trzy nowe: wzdłuż ulicy Modlińskiej, nową linię na Zieloną Białołękę i linię na wschodnią Białołękę wzdłuż trasy Mostu Północnego. To są trzy nowe linie tramwajowe, zaczniemy od tej linii na Zielona Białołękę - zapowiedział Trzaskowski. Kandydat na prezydenta stolicy ma również w planach budowę nowej linii metra - "z ostatniej stacji na Młocinach przez tereny, które są przy cmentarzu Północnym, pod Wisłą, aż tutaj, na Tarchomin, na ulicę Mehoffera, gdzie będzie ostatnia stacja". Trzaskowski zaproponował również stworzenie nowych szkół i przedszkoli. - To niesłychanie istotne, bo dzielnica rozwija się bardzo dynamicznie i tej infrastruktury tutaj brakuje. Będą nowe szkoły na Tarchominie, m.in. będzie nowe liceum - zapowiedział. Trzaskowski planuje też stworzenie więcej parków i miejsc rekreacji, wykorzystując naturalne atuty dzielnicy.

"Pomagać rodzinom"

Wcześniej kandydat był na Pradze Północ, gdzie mówił o planach mieszkaniowych.

- Niesłychanie istotne jest to, żeby inwestować w człowieka. Skupić się również na tym, żeby wyrównywać szanse. W Warszawie jest to sprawa niesłychanie istotna, żeby pomagać rodzinom - podkreślił Trzaskowski na konferencji prasowej zorganizowanej przy zajezdni autobusowej Stalowa na Pradze Północ. Jak dodał, jedną z najważniejszych dla rodzin kwestii są potrzeby mieszkaniowe i "znalezienie swojego miejsca w Warszawie", o których m.in. mówi akcja "Twój Dom Warszawa" w ramach programu "Wspieramy Rodziny".

Mieszkania na wynajem

- Najważniejsza sprawa to tanie mieszkania na wynajem. Chcemy, żeby Warszawa, samo miasto budowało 1500 mieszkań rocznie na tańszy wynajem - zadeklarował polityk. Jak zauważył, "koszt wynajęcia 1m kw. będzie wynosił ok. 25 zł czyli o połowę mniej niż na rynku". - W praktyce do mieszkania o średniej wielkości 50 mkw. miasto będzie dopłacało około 1000 złotych - zaznaczył. Podkreślił też, że zajezdnia autobusowa, przy której odbywała się konferencja będzie przeniesiona na Białołękę. - Dokładnie w tym miejscu powstaną mieszkania na wynajem - zapowiedział Trzaskowski. Dodał też, że "wsparcie dla mieszkańców będzie udzielane za pomocą kredytów i samego wkładu zainteresowanych, dzięki czemu inwestycja "będzie sama się finansować".

- Druga propozycja dla tych najbardziej potrzebujących to mieszkania socjalne i komunalne. To niesłychanie istotne, żeby zwiększać ich zasób i deklaruję ze ten zasób zostanie zwiększony do 100 tys. mieszkań - powiedział Trzaskowski. Jak dodał, "jeżeli ktoś będzie czekał powyżej roku na mieszkanie socjalne lub komunalne w tym momencie miasto pospieszy z pomocą i będzie się starało załatwić lokal - nawet jeżeli trzeba będzie go wynająć na rynku".

Główne zdjęcie: PAP

PAP/ran

Pozostałe wiadomości

Prokuratura Okręgowa w Płocku, która w marcu 2022 r. przedstawiła Radosławowi K. zarzuty zabójstwa trzech chłopców w wieku 8, 12 i 17 lat (Piotra, Adriana i Oskara), skierowała do sądu wniosek o umorzenie śledztwa i umieszczenie mężczyzny w zakładzie psychiatrycznym. Biegli uznali, że K. jest niepoczytalny.

Podejrzany o zabicie trzech chłopców nie stanie przed sądem

Podejrzany o zabicie trzech chłopców nie stanie przed sądem

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

- Sąd ma świadomość, że tak naprawdę największą karą dla oskarżonego będzie dalsze życie ze świadomością, że do śmierci jego syna doszło tylko i wyłącznie z jego winy. Ta nieformalna kara, w przeciwieństwie do tej oficjalnej kary pozbawienia wolności, nie ulegnie zatarciu - tak wyrok dla 32-latka, który po pijanemu spowodował wypadek, w którym zginął czteroletni Miłosz, uzasadniał sędzia Łukasz Kaczmarzewski.

Ojciec był pijany, Miłosz nie żyje. Wyrok sądu i "największa kara, która nigdy nie zostanie zatarta"

Ojciec był pijany, Miłosz nie żyje. Wyrok sądu i "największa kara, która nigdy nie zostanie zatarta"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na lotnisku w Radomiu "zażartował" o bombie w bagażu i musiał zmienić urlopowe plany. Kapitan samolotu zdecydował bowiem, że 22-latek nie poleci na Cypr. Został też ukarany 500-złotowym mandatem.

Przeprosił i wyraził skruchę, ale na Cypr i tak nie poleciał

Przeprosił i wyraził skruchę, ale na Cypr i tak nie poleciał

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ogłoszony w lutym konkurs na dyrektora Teatru Dramatycznego nie został rozstrzygnięty. Ratusz poinformował, że żaden z kandydatów ubiegających się o to stanowisko nie uzyskał bezwzględnej większości głosów.

Teatr Dramatyczny w Warszawie wciąż bez dyrektora

Teatr Dramatyczny w Warszawie wciąż bez dyrektora

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Zakończył się protest rolników i związkowców, którzy przemaszerowali warszawskimi ulicami, by wyrazić sprzeciw przeciwko zapisom Zielonego Ładu. Po godzinie 14 uczestnicy dotarli przed Sejm. Godzinę później przedstawicieli protestujących przyjął w Sejmie marszałek Szymon Hołownia. Jak mówił, spotkanie odbyło się w spokojnej atmosferze. Po 16 organizatorzy zakończyli protest. Według szacunków Stołecznego Centrum Bezpieczeństwa wzięło w nim udział około 30-35 tysięcy osób. Organizatorzy nie podali liczby uczestników.

Rolnicy i związkowcy przeszli ulicami stolicy. Stołeczny ratusz: 30-35 tysięcy osób

Rolnicy i związkowcy przeszli ulicami stolicy. Stołeczny ratusz: 30-35 tysięcy osób

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

"Precz z Zielonym Ładem" - krzyczeli rolnicy w Warszawie, ale na szubienicy powiesili nie Zielony Ład, tylko kukłę Donalda Tuska. Może zapomnieli, że to unijny komisarz z Prawa i Sprawiedliwości do Zielonego Ładu namawiał i podkreślał, że to program rolny PiS-u? Na miesiąc przed wyborami do Parlamentu Europejskiego na ulicach Warszawy można było usłyszeć, że Unia to "eurokołchoz".

Kukła Donalda Tuska na szubienicy podczas protestu w Warszawie. Demonstranci mówili o "eurokołchozie"

Kukła Donalda Tuska na szubienicy podczas protestu w Warszawie. Demonstranci mówili o "eurokołchozie"

Źródło:
Fakty TVN

W kolejną miesięcznicę katastrofy smoleńskiej delegacja PiS z prezesem partii Jarosławem Kaczyńskim złożyła wieńce pod pomnikami prezydenta Lecha Kaczyńskiego i Ofiar Tragedii Smoleńskiej 2010 roku. Towarzyszyły temu okrzyki aktywistów i słowne utarczki.

Okrzyki i słowne utarczki w miesięcznicę katastrofy smoleńskiej

Okrzyki i słowne utarczki w miesięcznicę katastrofy smoleńskiej

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Kacza rodzina udała się na spacer przez centrum Warszawy. Stadko złożone z matki i dwunastu małych kaczuszek zdecydowało się na przekroczenie jednej z najszerszych i najbardziej ruchliwych ulic stolicy.

Kacza rodzina na spacerze w centrum. Wstrzymali dla nich ruch, nikt nie protestował

Kacza rodzina na spacerze w centrum. Wstrzymali dla nich ruch, nikt nie protestował

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwa niedźwiedzie polarne z warszawskiego zoo, bracia Gregor i Aleut wkrótce wyruszą w podróż z warszawskiej Pragi do nowego domu w czeskiej Pradze. Można je odwiedzać przed wyjazdem jeszcze tylko przez kilka najbliższych dni.

Gregor i Aleut opuszczają Warszawę, zamieszkają w Pradze

Gregor i Aleut opuszczają Warszawę, zamieszkają w Pradze

Źródło:
PAP

Drogowcy sprzedają samochody, które zostały odholowane ze stołecznych ulic i przez pół roku nie zostały odebrane przez właścicieli. Zgodnie z ustawą przeszły na własność miasta. Tym razem jest to 41 samochodów. W dotychczasowych sześciu przetargach sprzedano 189 pojazdów za ponad 1,4 miliona złotych.

Właściciele porzucili je na ulicach. Auta zostaną sprzedane

Właściciele porzucili je na ulicach. Auta zostaną sprzedane

Źródło:
PAP

To zdarzenie mogło skończyć się tragicznie. Kierująca autem osobowym wjechała na przejazd kolejowy w Płocku, kiedy sygnalizator wskazywał już czerwone światło, a zapory zaczęły się opuszczać. Maszynista nadjeżdżającego pociągu musiał awaryjnie hamować. 41-letnia kierująca została ukarana mandatem.

Wjechała na przejazd przy czerwonym świetle, gdy opadały rogatki. Maszynista zahamował w ostatniej chwili

Wjechała na przejazd przy czerwonym świetle, gdy opadały rogatki. Maszynista zahamował w ostatniej chwili

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Od soboty 11 maja do piątku 24 maja będą prowadzone prace przy przystankach Magistracka i Deotymy na ulicy Obozowej w stronę Bemowa. W weekend nie będą tam jeździły tramwaje, zmienią się też trasy autobusów linii nocnych – poinformował Zarząd Transportu Miejskiego.

Prace przy przystankach na Obozowej, nie będą jeździły tramwaje

Prace przy przystankach na Obozowej, nie będą jeździły tramwaje

Źródło:
PAP

W weekend drogowcy będą frezować nawierzchnię prawego pasa alei Wilanowskiej. Prace obejmą odcinek od ronda Unii Europejskiej do alei Lotników. Kierowcy będą mieli do dyspozycji po jednym pasie w każdym kierunku.

Aleja Wilanowska zyska nową nawierzchnię. Utrudnienia

Aleja Wilanowska zyska nową nawierzchnię. Utrudnienia

Źródło:
Infoulice Warszawa

Kolejne duże zmiany w organizacji ruchu na Mokotowie w związku z budową linii tramwajowej do Wilanowa. W nocy z niedzieli na poniedziałek otwarte zostaną dwie jezdnie ulicy Spacerowej. Dwa dni później zamknięty zostanie wjazd w Dolną.

Otworzą Spacerową, zamkną Dolną. Autobusy zmienią trasy

Otworzą Spacerową, zamkną Dolną. Autobusy zmienią trasy

Źródło:
PAP

Były już pierwsze testy, a wkrótce nową trasą na Sielce pojadą tramwaje z pasażerami. Jeszcze tylko kolejne przejazdy testowe, szkolenia i regulacje. Miasto podaje wstępny termin. Nową trasą będzie kursowała tramwajowa linia 11, łącząc Sielce z Bemowem.

Tramwaje wkrótce pojadą nową trasą na Sielce. Jest wstępny termin

Tramwaje wkrótce pojadą nową trasą na Sielce. Jest wstępny termin

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Policjant wystrzelił z pistoletu ostrą amunicją w okno siedziby komisariatu policji w Radomiu. Nikomu nic się nie stało, ale uszkodzona została szyba i elewacja. Prokuratura sprawdzała czy doszło do "nadużycia uprawnień przez funkcjonariusza". Postępowanie zostało zakończone.

Policjant przeładowywał broń w komisariacie, wystrzał uszkodził szybę i elewację. Koniec śledztwa

Policjant przeładowywał broń w komisariacie, wystrzał uszkodził szybę i elewację. Koniec śledztwa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z podwarszawskiego Piaseczna zatrzymali kierowcę przewozu osób, który okradł i pobił swojego pasażera za brak napiwku. 24-latek przyznał się do winy, po usłyszeniu zarzutów został przewieziony do aresztu, gdzie spędzi trzy najbliższe miesiące.

Pasażer nie miał na napiwek, kierowca przewozu pobił go pałką i okradł

Pasażer nie miał na napiwek, kierowca przewozu pobił go pałką i okradł

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci kryminalni z Woli zatrzymali mężczyznę poszukiwanego przez Interpol za pranie brudnych pieniędzy oraz oszustwa. 28-letni obywatel Ukrainy był ścigany przez wymiar sprawiedliwości w USA, gdzie za te przestępstwa grozi kara do 30 lat więzienia.

28-latek poszukiwany czerwoną notą Interpolu wpadł w Warszawie

28-latek poszukiwany czerwoną notą Interpolu wpadł w Warszawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl