Ze względu na epidemię COVID-19 miejska zabawa sylwestrowa została odwołana. Symbolicznie zastąpi ją pokaz świateł, który będzie widoczny na fasadzie Pałacu Kultury i Nauki. Ratusz przekonuje, że nie trzeba będzie się ruszać z domów, by go zobaczyć. Apeluje też o przestrzeganie zakazu przemieszczania się w nocy z 31 grudnia na 1 stycznia.
"W trudnym dla nas wszystkich 2020 roku zabawa z ulic miasta musi przenieść się do naszych domów. Chcemy jednak, aby warszawiacy mogli poczuć, choć odrobinę sylwestrowej atmosfery. Dlatego tuż przed północą na fasadzie Pałacu Kultury i Nauki, a także na warszawskim niebie, rozbłyśnie spektakularny pokaz świateł" - czytamy w komunikacie stołecznego ratusza.
Tymczasem, zgodnie z decyzjami, ogłoszonymi 17 grudnia przez ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, w sylwestrową noc będzie zakaz przemieszczania się od godz. 19 31 grudnia do 6 rano 1 stycznia.
Czy urzędnicy nie obawiają się, że pokaz przyciągnie do centrum miasta tłumu warszawiaków?
"Również o to apelujemy"
- Wszyscy wiemy o tym, że są wytyczne administracji rządowej, które jasno wskazują na to, aby się nie przemieszczać i pozostać w domach. My również, jako miasto, o to apelujemy. Pokaz iluminacji świetlnej jest tak zorganizowany, że będzie go widać praktycznie z każdego okna, balkonu czy tarasu. Tak, aby nie było konieczności przychodzenia przed Pałac Kultury – zapewnia Karolina Gałecka, rzeczniczka ratusza. - Jest to pewien symbol powitania nowego roku, który w tym trudnym epidemicznym czasie, chcemy dać mieszkańcom Warszawy - dodaje.
I przekonuje, że podobnie jest z w tym roku z iluminacją świąteczną, która choć w okrojonej wersji, jest obecna na ulicach miasta. - Dodatkowo wydłużyliśmy czas zamknięcia Traktu Królewskiego, aby dać więcej przestrzeni osobom spacerującym podczas iluminacji - dodaje Gałecka.
Sylwestrowy pokaz świateł będzie można również oglądać na profilu na Facebooku prezydenta stolicy Rafała Trzaskowskiego, urzędu miasta oraz Stołecznej Estrady. - Zachęcamy do śledzenia pokazu w internecie, tym bardziej, że przewidzieliśmy konkursy z nagrodami - mówi Gałecka.
Sylwester bez fajerwerków
Zgodnie z decyzją prezydenta Rafała Trzaskowskiego od 2018 roku w sylwestra obowiązuje zakaz używania wyrobów pirotechnicznych. Ratusz przypomina, że huki i błyski stresują zarówno domowe, jak i dzikie zwierzęta.
- Pracownicy Miejskiego Ogrodu Zoologicznego oraz Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Warszawie, co roku w okresie sylwestrowym obawiają się o zdrowie swoich podopiecznych. Zwierzęta w panice mogą zachowywać się nieprzewidywalnie, stanowiąc potencjalnie zagrożenie dla siebie i innych zwierząt. W sytuacji zagrożenia wzrasta poziom stresu, a w stresie dochodzi do spadku odporności, przez co mogą rozwijać się u nich różne choroby - podkreśla cytowany w komunikacie Rafał Trzaskowski.
Ratusz przypomina, że mieszkańcy mogą zgłosić przypadek znalezienia zagubionego zwierzęcia do straży miejskiej. Funkcjonariusze odwożą zaczipowane czworonogi pod przypisany adres właściciela. Ekopatrol przekazuje też zwierzęta do specjalistycznych placówek, takich jak schronisko Na Paluchu, ośrodek CITES i Ptasi Azyl działające przy warszawskim zoo, a także lecznic weterynaryjnych, które współpracują ze Strażą Miejską. Zdarzenia wymagające interwencji Ekopatrolu należy zgłaszać na numer alarmowy 986.
Ubiegłorocznego sylwestra stołeczny urząd miejski zorganizował wraz z TVN. Na scenie zbudowanej na placu Bankowym pojawiły się gwiazdy takie jak Beata Kozidrak z Bajmem, Edyta Górniak, Kombii, Perfect czy Sylwia Grzeszczak.
Źródło: tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: UM Warszawa / Facebook (zdjęcie ilustracyjne)