Odeszła "Grażka" - łączniczka, żołnierz batalionu "Parasol"

Nie żyje Anna Mizikowska, uczestniczka Powstania Warszawskiego, łączniczka batalionu "Parasol" - poinformowała rzeczniczka prasowa Muzeum Powstania Warszawskiego Anna Kotonowicz. "Grażka" miała 94 lata.

Anna Mizikowska urodziła się 1 lutego 1926 w Siedlcach, gdzie ukończyła szkołę podstawową i pierwszą klasę w gimnazjum państwowym im. Królowej Jadwigi. Dalszą naukę przerwało wkroczenie Niemców do Siedlec i zamknięcie przez nich szkół ogólnokształcących. W szkole podstawowej należała początkowo do zuchów, a potem do harcerstwa, służbę kontynuowała również w szkole średniej. Gdy zbliżała się wojna, uczestniczyła w Pogotowiu Harcerskim służącym pomocą żołnierzom, którzy kierowali się na wschód, przejeżdżając przez Siedlce. Jeszcze w Siedlcach skończyła dwuletnią szkołę handlową.

Często zmieniała miejsca pracy

Pod koniec 1941 roku wraz z rodziną przeniosła się do Warszawy, zamieszkała na Tamce i rozpoczęła naukę w prywatnym gimnazjum Haliny Gepnerównej, wstąpiła też do Szarych Szeregów. Po rozstrzelaniu zastępowej przez Niemców i reorganizacji zastępu została wcielona wraz z tworzącym się własnym zastępem do scalonej z AK Bojowej Organizacji "Wschód". Pod pseudonimem "Grażka" była łączniczką w "Parasolu" - przenosiła meldunki, a także brała udział we wzmacnianiu barykad, ratowała rannych. Wypełniała najbardziej trudne i ryzykowne zadania. Była w słynnym Pałacyku Michla, w jej obecności narodziła się jedna z najbardziej znanych powstańczych pieśni autorstwa "Ziutka" - Józefa Szczepańskiego.

- Tam, na pierwszym piętrze, był salon, bo to był pałacyk (obok był młyn), tam stał fortepian i tam był "Ziutek" - wtedy jeszcze go nie znałam, bo przed Powstaniem nie miałam z nimi kontaktu. "Ziutek" usiadł i tam skomponował czy dopasował melodię do słów i śpiewaliśmy - wspominała pierwsze dni powstania. Brała udział w walkach na Woli i w Śródmieściu Północnym.

Po upadku powstania wyszła z miasta wraz z ludnością. Wydostała się z konwoju pędzonego przez Niemców do Dworca Zachodniego i zamieszkała w Pruszkowie-Tworkach. Po zakończeniu działań wojennych dojeżdżała do Warszawy, gdzie uczyła się w II klasie liceum wieczorowego przy ul. Jaworzyńskiej. 1 sierpnia 1945 roku, kiedy wyszła ze szkoły po ogłoszeniu wyników pisemnego egzaminu maturalnego, została zatrzymana na ulicy i przewieziona do Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego na ul. Koszykową. Tam przez trzy dni była przesłuchiwana, następnie osadzona w więzieniu na Mokotowie i skazana na osiem lat więzienia i cztery lata pozbawienia praw publicznych i obywatelskich praw honorowych. W wyniku amnestii kara została zamieniona na dwa lata w zawieszeniu. W grudniu 1945, po wyjściu z więzienia, rozpoczęła studia prawnicze, a cztery lata później wzięła ślub z Janem Mizikowskim.

Ze względu na przynależność do AK była zmuszona do częstych zmian miejsca pracy. W 1970 roku zaczęła pracować jako nauczycielka w szkole ekonomicznej dla dorosłych przy ul. Drewnianej. W 1980 roku współtworzyła na terenie szkoły Solidarność. W latach 1982-90, początkowo w ramach Prymasowskiego Komitetu Pomocy Bliźniemu, a następnie Duszpasterstwa Nauczycieli i Wychowawców Archidiecezji Warszawskiej, prowadziła Sekcję Pomocy Represjonowanym Nauczycielom. W 1990 roku została powołana przez ministra Henryka Samsonowicza na stanowisko przewodniczącej Odwoławczej Komisji Dyscyplinarnej dla Nauczycieli przy Ministrze Edukacji Narodowej. Funkcję tę pełniła do lutego 1995.

W październiku 2009 Anna Mizikowska została awansowana do stopnia majora WP. Otrzymała liczne odznaczenia wojskowe i cywilne, m.in. w Powstaniu Warszawskim Krzyż Walecznych. Była członkiem Zgrupowania "Parasol" w Światowym Związku Żołnierzy Armii Krajowej oraz Stowarzyszenia Szarych Szeregów. Mieszkała na Ursynowie. Zmarła we wtorek w Warszawie. Miała 94 lata.

Rocznica Powstania Warszawskiego. Obchody 1 sierpnia

Rocznica Powstania Warszawskiego. Obchody 1 sierpnia

Źródło: TVN24
Godzina "W" w 76. rocznicę Powstania Warszawskiego
Godzina "W" w 76. rocznicę Powstania Warszawskiego
Teraz oglądasz
76. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego
76. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego
Teraz oglądasz
Syreny w 76. rocznicę Powstania Warszawskiego
Syreny w 76. rocznicę Powstania Warszawskiego
Teraz oglądasz
Trzaskowski: niech to będzie przestroga na przyszłość
Trzaskowski: niech to będzie przestroga na przyszłość
Teraz oglądasz
"To są obrazy, które zostają w nas i budują determinację, żeby nigdy nie zapomnieć o powstaniu"
"To są obrazy, które zostają w nas i budują determinację, żeby nigdy nie zapomnieć o powstaniu"
Teraz oglądasz
"Wojna jest najohydniejszą rzeczą, jaka się może ludziom przydarzyć"
"Wojna jest najohydniejszą rzeczą, jaka się może ludziom przydarzyć"
Teraz oglądasz
Premier: było to powstanie, które miało przywrócić wolność
Premier: było to powstanie, które miało przywrócić wolność
Teraz oglądasz
Prezydent Andrzej Duda uczcił pamięć Powstania Warszawskiego
Prezydent Andrzej Duda uczcił pamięć Powstania Warszawskiego
Teraz oglądasz
"Lekarze nie odeszli od łóżek chorych"
"Lekarze nie odeszli od łóżek chorych"
Teraz oglądasz
"Przez cały rok czekam na godzinę 17"
"Przez cały rok czekam na godzinę 17"
Teraz oglądasz
Czytaj także: