Zarząd Oczyszczania Miasta wyciąga konsekwencje wobec firm, które nie odśnieżyły przystanków po weekendowych opadach. Dwie spośród 14 zostały ukarane karami finansowymi. - Muszą zapłacić ponad 100 tysięcy złotych. Nie będą też zajmowały się odśnieżaniem tam, gdzie nie dały sobie z tym rady - poinformowała Zofia Kłyk z ZOM.
"Ze sprzątaniem po ostatnich opadach śniegu wykonawcy nie poradzili sobie zwłaszcza w obrębie przystanków autobusowych i tramwajowych. ZOM – zgodnie z umowami – naliczył kary m.in. za sytuacje, kiedy firma nie zaczęła odśnieżania w czasie sześciu godzin od wystąpienia opadów lub nie ukończyła prac w cztery godziny po całkowitym ustaniu opadów śniegu" - przekazała Zofia Kłyk z ZOM.
Zarząd Oczyszczania Miasta rozwiązał umowy i zmienił wykonawców prac w rejonach, gdzie niewydolność firm była największa, czyli na Białołęce, Ursusie, Ochocie i we Włochach.
"Powinni zmobilizować wszystkie siły"
- Sytuacja pogodowa w niedzielę i poniedziałek była bardzo ciężka, nie tylko w Warszawie. Przy tak długich opadach wykonawcy prac, których wyłoniliśmy w przetargach, powinni zmobilizować wszystkie siły, by osiągnąć oczekiwane standardy. Utrzymanie przejezdności dróg, którymi kursuje komunikacja miejska i minimalizowanie uciążliwości wynikających z warunków pogodowych dla mieszkańców, to priorytet naszych działań zimą. Pozostaje mi przeprosić mieszkańców za tę sytuację i zapewnić, że podjąłem szereg stanowczych działań, które ograniczą wystąpienie takich niedogodności w przyszłości – powiedział dyrektor ZOM Tadeusz Jaszczołt.
Zarząd Oczyszczania Miasta zleca w stolicy oczyszczanie 3,5 mln m kw. terenów dla pieszych wzdłuż dróg krajowych, wojewódzkich i powiatowych. To m.in. 4,4 tys. przystanków autobusowych i tramwajowych, dojścia do metra, przejścia dla pieszych, schody i kładki. ZOM organizuje też odśnieżanie i zabezpieczanie przed śliskością 1,6 tys. km ulic, którymi kursuje komunikacja miejska.
Za oczyszczanie pozostałych terenów odpowiadają w Warszawie: urzędy 18 dzielnic – 2100 km ulic, którymi nie kursują autobusy i 2 mln m kw. chodników wzdłuż tych dróg, Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad – drogi ekspresowe na terenie stolicy, część chodników, schodów oraz most Południowy im. Anny Jagiellonki i most gen. Stefana Grota-Roweckiego, Zarząd Terenów Publicznych na wybranych terenach Śródmieścia, Zarząd Praskich Terenów Publicznych na wybranych terenach Pragi-Północ, Zarząd Zieleni w zakresie alejek i chodników w parkach i wokół nich.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Artur Węgrzynowicz/tvnwarszawa.pl