Zima w Warszawie. Na ulice wyjechało 170 posypywarek

Aktualizacja:
Autor:
dg/r
Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP
Sytuacja pogodowa w Warszawie
Sytuacja pogodowa w Warszawie
TVN24
TVN24Sytuacja pogodowa w Warszawie

W nocy z niedzieli na poniedziałek w województwie mazowieckim spadło sporo śniegu. Utrzymała się też ujemna temperatura. Od wczesnych godzin porannych po Warszawie jeżdżą posypywarki. Mimo to, w wielu miejscach na jezdni zalega błoto pośniegowe, które utrudnia jazdę.

Jak informował Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej około godziny 3, główna strefa opadów śniegu znajdowała się nad Mazowszem. Przemieszcza się ona na północ, ale pada również w innych regionach kraju. W nocy temperatura w województwie mazowieckim utrzymywała się na poziomie od -2 do -6 stopni.

Utrudnienia na POW

Jak relacjonowała po godzinie 7 reporterka TVN24, główne ulice w Warszawie są odśnieżone, a sytuacja jest stabilna. Jednak w porannym szczycie korki mogą doskwierać bardziej niż przy bezśnieżnej aurze. Trzeba uważać - miejscami nawierzchnia może być śliska. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ostrzega, że jazdę może utrudniać błoto pośniegowe.

- Śnieg cały czas pada. Po głównych ulicach jeżdżą posypywarki, ale w wielu miejscach błoto i śnieg zalegają na jezdni. Utrudniony jest przejazd na Południowej Obwodnicy Warszawy. Kierowcy muszą uważać ponieważ na jezdni tworzą się koleiny. Na tę chwilę nie ma informacji o większej ilości stłuczek. Widać, że kierowcy jeżdżą wolniej - relacjonował około godziny 8 reporter tvnwarszawa.pl Artur Węgrzynowicz.

170 posypywarek na drogach

W nocy Zakład Oczyszczania Miasta rozpoczął odśnieżanie i solenie najważniejszych tras. "170 posypywarek działa na tych ulicach, którymi kursują autobusy miejskie. To w sumie 1600 km stołecznych dróg. Pozostałe są oczyszczane m.in. na zlecenie urzędów dzielnic" – podał w komunikacie dyspozytor warszawskiego ZOM.

Jak wynika z komunikatu, Zarząd Oczyszczania Miasta przez całą dobę sprawdza stan nawierzchni ulic. Monitoruje aktualne dane meteorologiczne i prognozy pogody. "Jeśli będzie taka potrzeba, zleci kolejną akcję" – czytamy w komunikacie ZOM. 

– Warunki pogodowe sprawiają, że nasze działania mają charakter ciągły. Przez ponad dobę Warszawę odśnieżały tysiące ludzi. A to wciąż nie koniec tych prac, bowiem opady mają utrzymać się także w poniedziałek – powiedział cytowany w komunikacie Tadeusz Jaszczołt, dyrektor stołecznego ZOM.

Jak podkreślono w komunikacie, trwają też intensywne prace na terenach dla pieszych. "Ekipy mają do oczyszczenia 4,4 tys. przystanków, schody, kładki, dojścia do metra i przejścia dla pieszych. To łącznie 3,5 mln mkw. terenów. Ekipy odgarniają śnieg, a następnie oczyszczoną nawierzchnię posypują piaskiem. ZOM apeluje do zarządców innych terenów, aby również systematycznie oczyszczali chodniki" - przekazano.

Autor:dg/r

Źródło: tvnwarszawa.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Artur Węgrzynowicz/tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości