Rowerzyści zjeżdżają tu z mostu, kierowcy wyjeżdżają z tunelu. Bardzo niebezpieczny przejazd

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Niebezpieczny przejazd przez ulicę Świderską
Niebezpieczny przejazd przez ulicę Świderską
Artur Węgrzynowicz/tvnwarszawa.pl
Niebezpieczny przejazd przez ulicę ŚwiderskąArtur Węgrzynowicz/tvnwarszawa.pl

Na przejeździe rowerowym na ulicy Świderskiej dochodzi do niebezpiecznych sytuacji. - Kierowcy nie widzą rozpędzonych rowerzystów. Nie pamiętają o tym, by zatrzymać się przed ścieżką rowerową - mówi białołęcki radny Filip Pelc. Były plany rozwiązania problemu, ale poprawek wciąż nie wprowadzono. Jak zapewniają drogowcy, szykowany jest nowy projekt, ale termin realizacji pozostaje nieznany.

Droga rowerowa, przecinająca ulicę Świderską, w okolicach mostu północnego (Marii Skłodowskiej-Curie) to niebezpieczny punkt na mapie Białołęki. Z jednej strony rowerzyści zjeżdżają z górki, z mostu. Widoczność jest słaba. Prostopadle, ulicą Świderską, jadą kierowcy, a rowerzystów zasłania im wał, będący częścią mostu.

- Jest to problematyczny przejazd. Zarówno od lewej, jak i prawej strony na przejazd prowadzi długa ścieżka rowerowa, a od strony Wisły jest dodatkowo górka, która ułatwia rozpędzanie. Rowerzyści na pewno na przejeździe mają pierwszeństwo. Kierowcy przejeżdżający pod wiaduktem od strony mostu Północnego muszą bardzo uważać i praktycznie za każdym razem się zatrzymywać przed przejazdem dla rowerów i przejściem dla pieszych, aby upewnić się, że nikt z nich nie korzysta. Widoczność jest ograniczona przez nasyp - opisuje Artur Węgrzynowicz, reporter tvnwarszawa.pl. - Bezpieczeństwo na pewno poprawiłby migający znak ostrzegawczy dla kierowców wyjeżdżających z zacienionego tunelu - dodaje.

Radny: najbardziej niebezpieczne miejsce dla rowerzystów

Na początku czerwca do Filipa Pelca, radnego i wiceprzewodniczącego Rady Dzielnicy Białołęka w sprawie ścieżki rowerowej napisał mieszkaniec, który został w tym miejscu potrącony przez kierowcę. "Od dłuższego czasu słyszę o przebudowie niebezpiecznego przejazdu rowerowego z mostu Północnego przez ulicę Świderską. (...) na tym przejeździe zostałem potrącony przez samochód z winy kierowcy, który otrzymał 1100 złotych mandatu. Na szczęście w moim przypadku skończyło się tylko na siniakach. Czy na przebudowę ulicy trzeba będzie czekać do jakiejś tragedii (jak w przypadku ulicy Sokratesa)?" - zrelacjonował w informacji do radnego mieszkaniec.

- Takie sytuacje zdarzają się tam notorycznie. Kierowcy nie widzą rozpędzonych rowerzystów. Nie pamiętają o tym, by zatrzymać się przed ścieżką rowerową. To jest sprawa, która ciągnie się już od wielu lat. W mojej ocenie to jest najbardziej niebezpieczne miejsce dla rowerzystów w dzielnicy. Trzeba coś z tym zrobić. Przydałaby się tam sygnalizacja świetlna lub chociaż jakiś znak ostrzegający o niebezpieczeństwie - mówi nam radny Pelc.

Wcześniej Pelc złożył do rady dzielnicy interpelację w sprawie niebezpiecznego przejazdu. "W związku z licznymi uwagami mieszkańców zwracam się z prośbą o udzielnie informacji na temat planów związanych z poprawą bezpieczeństwa przy drodze rowerowej na ulicy Świderskiej" - czytamy w dokumencie.

Radny chciał się dowiedzieć, czy w tej lokalizacji planowane jest postawienie sygnalizacji świetlnej oraz jakie środki zostaną podjęte, by poprawić tam bezpieczeństwo. "W opinii wielu mieszkańców jest to jeden z najbardziej niebezpiecznych punktów w naszej dzielnicy" - dodał w interpelacji.

Miał być próg, miała być wyspa. Zmian na razie nie ma

Burmistrz Dzielnicy Białołęka Grzegorz Kuca odpowiedział na interpelację. Załączył do niej informację przekazaną przez Zarząd Dróg Miejskich. "Organizacja ruchu zaprojektowana na potrzeby ówczesnego przedsięwzięcia i funkcjonująca do dziś otrzymała stosowną opinię Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji oraz została zatwierdzona przez organ zarządzający ruchem m.st. Warszawy" - napisał ZDM.

Na skrzyżowaniu planowano jednak zmiany. Miały tam stanąć urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego, wymuszające na kierowcach zmniejszenie prędkości. Rozwiązanie zaproponowano w ramach projektu do budżetu obywatelskiego. Okazało się jednak, że nie da się go zrealizować. Przeszkodą był wiadukt prowadzący na most, przy którym - według przepisów - nie można stosować progów zwalniających.

Postawiono więc na inne rozwiązanie. Jak podał ZDM, zaproponowano stworzenie wyspy dzielącej jezdnie, która zmieniłaby przebieg łuku, znajdującego się przed przejściem, a w efekcie poprawiła widoczność. Dodatkowo likwidacja zatoki autobusowej i przeniesienie przystanku miały za zadanie "uniemożliwić występowanie sytuacji, gdy autobus ogranicza widoczność na drogę dla rowerów przed przejazdem dla rowerzystów".

Pojawiła się jednak kolejna przeszkoda. Zaprojektowana wyspa i związana z nią zmiana przebiegu jezdni wytworzyłyby kolizję z siecią energetyczną. "Realizacja projektu uzależniona została od uzyskania od gestora sieci stosownego uzgodnienia po uprzednim przeprowadzeniu inwentaryzacji tej sieci oraz sporządzeniu projektu jej przebudowy. Z uwagi na bardzo długi czas uzgadniania takiej dokumentacji oraz brak wystarczających funduszy na przebudowę sieci (przewidywany koszt miał wynieść ponad 400 tysięcy złotych), ZDM nie był w stanie zrealizować przebudowy układu drogowego" - tłumaczyli drogowcy w załączniku do odpowiedzi na interpelację.

Jak czytamy w załączniku ZDM, od 21 września 2022 roku weszły nowe przepisy dotyczące projektowania dróg. Dlatego podjęto decyzję o odstąpieniu od realizacji przedsięwzięcia w oparciu o dotychczasowy projekt.

"Zarząd Dróg Miejskich sporządzi nową dokumentację branży drogowej uwzględniającą poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego w oparciu o nowe rozwiązania zagwarantowane przepisami. Będzie to wymagać przygotowania projektu organizacji ruchu oraz ewentualnie projektów branżowych (oświetlenie, zieleń)" - wskazano.

Jest nowy projekt, ale terminu drogowcy nie podają

O niebezpieczne miejsce zapytaliśmy Zarząd Dróg Miejskich. Dowiedzieliśmy się, że projekt zmian korygujących drogę rowerową wzdłuż Świderskiej jest przygotowany. - Na tym przejeździe przy moście planowane jest przesunięcie drogi rowerowej tak, by przejazd znalazł się po drugiej stronie przejścia dla pieszych, rozdzielenie ddr-u i chodnika w bezpośrednim sąsiedztwie przejazdu, progi zwalniające i dodatkowe oznakowanie - zapowiada Jakub Dybalski, rzecznik prasowy ZDM. Jak dodaje, zmiany te mieszczą w sobie założenia jednego z projektów do budżetu obywatelskiego.

Termin realizacji projektu jest nieznany. - Ten rok mamy już wypełniony innymi projektami - przyznaje Dybalski.

Autorka/Autor:mg/tam/b

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Artur Węgrzynowicz/tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

Zadzwoniła pod numer alarmowy w obawie o swoje życie. Okazało się, że bała się własnego syna. Sprawą zajęli się policjanci z Targówka. 39-latek usłyszał zarzuty i ma zakaz zbliżania się do bliskich.

Wezwała pomoc, bo bała się własnego syna

Wezwała pomoc, bo bała się własnego syna

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura przekazała pierwsze ustalenia dotyczące wypadku na ulicy Vogla w warszawskim Wilanowie. Dotyczą tożsamości ofiar i prawdodopodobnej przyczyny tragedii. Śledztwo będzie prowadzone w kierunku nieumyślnego spowodowania wypadku drogowego ze skutkiem śmiertelnym.

Spłonęli w rozbitym aucie. Prokuratura o ofiarach i prawdopodobnej przyczynie tragedii

Spłonęli w rozbitym aucie. Prokuratura o ofiarach i prawdopodobnej przyczynie tragedii

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W samolocie PLL LOT z Zurychu do Warszawy wykryto usterkę podwozia. Pasażerowie musieli opuścić pokład, a lot został ostatecznie odwołany. Informację o tym zdarzeniu otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Zablokowała się część podwozia, pasażerowie musieli wysiąść

Zablokowała się część podwozia, pasażerowie musieli wysiąść

Źródło:
Kontakt 24, tvnwarszawa.pl

Po zderzeniu auta osobowego z ciężarną klępą (samicą łosia) na świat przy drodze przyszły cielęta. Policjanci zadbali o specjalistyczną opiekę dla nich. Dwie samiczki przebywają teraz w Fundacji Wzajemnie Pomocni, na terenie gminy Pomiechówek.

Ich matkę potrącił samochód, na świat przyszły przy drodze

Ich matkę potrącił samochód, na świat przyszły przy drodze

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z relacji pracowników sklepu wynikało, że kobieta ze sklepowych półek wzięła banany oraz awokado i zapakowała je do trzech toreb, nabijając przy kasie jako jabłka. W torbach miała w sumie 30 sztuk awokado i ponad trzy kilogramy bananów.

"Kupiła" awokado i banany w cenie jabłek, grozi jej nawet osiem lat więzienia

"Kupiła" awokado i banany w cenie jabłek, grozi jej nawet osiem lat więzienia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Postępowania dyscyplinarne, zwolnienia, procesy cywilne i doniesienia do prokuratury - to okoliczności, w jakich przebiegają wybory nowego rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Teoretycznie mają się odbyć w poniedziałek, 6 maja. Choć zostało tak mało czasu, to wcale nie jest to pewne.

Wybory w poniedziałek, rektor wydaje "polecenie służbowe" wyłączenia systemu do głosowania

Wybory w poniedziałek, rektor wydaje "polecenie służbowe" wyłączenia systemu do głosowania

Źródło:
tvn24.pl

Ulice Rudnickiego, Perzyńskiego i Podczaszyńskiego na Bielanach wzbogacą się o 170 drzew. Nie zabraknie też nowych krzewów i bylin. Wszystko w ramach dwukilometrowego parku linearnego, który tam powstanie. Zarząd Dróg Miejskich wybrał wykonawcę prac. Ma na ich wykonanie 60 dni. 

Dwukilometrowy park linearny na Bielanach jeszcze przed wakacjami. Wybrali wykonawcę prac

Dwukilometrowy park linearny na Bielanach jeszcze przed wakacjami. Wybrali wykonawcę prac

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W niedzielę, 5 maja odbędzie się mityng lekkoatletyczny w chodzie sportowym "Korzeniowski Warsaw Race Walking Cup". Rywalizacja będzie się toczyła wokół Teatru Wielkiego – Opery Narodowej i placu Piłsudskiego.

Rywalizacja chodziarzy w historycznym sercu stolicy

Rywalizacja chodziarzy w historycznym sercu stolicy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Radomia zatrzymali 46-latka, który miał ugodzić nożem swojego kolegę. Między mężczyznami doszło do nieporozumienia. Przedmiotem sporu była kurtka.

Cios nożem w plecy podczas kłótni o kurtkę

Cios nożem w plecy podczas kłótni o kurtkę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 9 czerwca. Komitety wyborcze ogłosiły już listy kandydatów. Kto wystartuje w stolicy?

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Warszawskie "jedynki"

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Warszawskie "jedynki"

Źródło:
PAP

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 9 czerwca. Komitety wyborcze ogłosiły już listy kandydatów. Kto wystartuje na Mazowszu?

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Kto otworzy listy na Mazowszu?

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Kto otworzy listy na Mazowszu?

Źródło:
PAP

Minister spraw wewnętrznych i administracji Marcin Kierwiński przemawiał w czasie obchodów Dnia Strażaka na placu Piłsudskiego w Warszawie. To, jak brzmiał, wzbudziło pytania o jego stan. Minister w rozmowie z reporterką TVN24 tłumaczył, że winny był "straszny pogłos". Szef MSWiA poinformował później, że poddał się badaniu alkomatem, a jego wynik opublikował na X.

Nietypowe zachowanie w czasie przemówienia. Kierwiński pokazał badanie alkomatem

Nietypowe zachowanie w czasie przemówienia. Kierwiński pokazał badanie alkomatem

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Niebezpieczna sytuacja na drodze krajowej numer 50 w miejscowości Zawiszyn. Kierowca ciężarówki wyprzedzał, gdy z przeciwka jechał samochód osobowy. Gdyby kierujący autem nie zjechał z jezdni w ostatniej chwili, doszłoby do tragedii.

Ciężarówką wyprzedzał "na czołówkę". Nagranie

Ciężarówką wyprzedzał "na czołówkę". Nagranie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wybudowana pod koniec XIX wieku jednopiętrowa czynszówka przy ulicy Kawęczyńskiej na Starej Pradze przejdzie generalny remont. To pozwoli uratować jedyny zachowany w tej okolicy drewniany budynek.

W niezmienionej formie przetrwał 120 lat. Doczekał remontu

W niezmienionej formie przetrwał 120 lat. Doczekał remontu

Źródło:
PAP

Za pięć lat Lotnisko Chopina ma być gotowe do obsługi 30 milionów pasażerów rocznie. Wymaga to dużych inwestycji. Ale jaka nie byłaby ich skala stołeczny port lotniczy nie ma możliwości technicznych do przyjęcia większej liczby podróżnych. Z zapewnień przedstawiciela rządu jasno wynika, że po uruchomieniu Centralnego Portu Komunikacyjnego, warszawskie lotnisko powinno zostać zamknięte. 

Przyszłość Lotniska Chopina. 700 samolotów w ciągu doby, na więcej brakuje miejsca

Przyszłość Lotniska Chopina. 700 samolotów w ciągu doby, na więcej brakuje miejsca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Stołeczny ratusz poinformował o postępach w budowie zachodniego odcinka linii metra M2. Trwają prace konstrukcyjne. Niedługo rozpocznie się łączenie stacji techniczno-postojowej z pasażerską Karolin.

Budowa linii metra M2. "Prace przeniosły się pod ziemię"

Budowa linii metra M2. "Prace przeniosły się pod ziemię"

Źródło:
tvnwarszawa.pl