Rowerzyści zjeżdżają tu z mostu, kierowcy wyjeżdżają z tunelu. Bardzo niebezpieczny przejazd

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Niebezpieczny przejazd przez ulicę Świderską
Niebezpieczny przejazd przez ulicę Świderską
Artur Węgrzynowicz/tvnwarszawa.pl
Niebezpieczny przejazd przez ulicę ŚwiderskąArtur Węgrzynowicz/tvnwarszawa.pl

Na przejeździe rowerowym na ulicy Świderskiej dochodzi do niebezpiecznych sytuacji. - Kierowcy nie widzą rozpędzonych rowerzystów. Nie pamiętają o tym, by zatrzymać się przed ścieżką rowerową - mówi białołęcki radny Filip Pelc. Były plany rozwiązania problemu, ale poprawek wciąż nie wprowadzono. Jak zapewniają drogowcy, szykowany jest nowy projekt, ale termin realizacji pozostaje nieznany.

Droga rowerowa, przecinająca ulicę Świderską, w okolicach mostu północnego (Marii Skłodowskiej-Curie) to niebezpieczny punkt na mapie Białołęki. Z jednej strony rowerzyści zjeżdżają z górki, z mostu. Widoczność jest słaba. Prostopadle, ulicą Świderską, jadą kierowcy, a rowerzystów zasłania im wał, będący częścią mostu.

- Jest to problematyczny przejazd. Zarówno od lewej, jak i prawej strony na przejazd prowadzi długa ścieżka rowerowa, a od strony Wisły jest dodatkowo górka, która ułatwia rozpędzanie. Rowerzyści na pewno na przejeździe mają pierwszeństwo. Kierowcy przejeżdżający pod wiaduktem od strony mostu Północnego muszą bardzo uważać i praktycznie za każdym razem się zatrzymywać przed przejazdem dla rowerów i przejściem dla pieszych, aby upewnić się, że nikt z nich nie korzysta. Widoczność jest ograniczona przez nasyp - opisuje Artur Węgrzynowicz, reporter tvnwarszawa.pl. - Bezpieczeństwo na pewno poprawiłby migający znak ostrzegawczy dla kierowców wyjeżdżających z zacienionego tunelu - dodaje.

Radny: najbardziej niebezpieczne miejsce dla rowerzystów

Na początku czerwca do Filipa Pelca, radnego i wiceprzewodniczącego Rady Dzielnicy Białołęka w sprawie ścieżki rowerowej napisał mieszkaniec, który został w tym miejscu potrącony przez kierowcę. "Od dłuższego czasu słyszę o przebudowie niebezpiecznego przejazdu rowerowego z mostu Północnego przez ulicę Świderską. (...) na tym przejeździe zostałem potrącony przez samochód z winy kierowcy, który otrzymał 1100 złotych mandatu. Na szczęście w moim przypadku skończyło się tylko na siniakach. Czy na przebudowę ulicy trzeba będzie czekać do jakiejś tragedii (jak w przypadku ulicy Sokratesa)?" - zrelacjonował w informacji do radnego mieszkaniec.

- Takie sytuacje zdarzają się tam notorycznie. Kierowcy nie widzą rozpędzonych rowerzystów. Nie pamiętają o tym, by zatrzymać się przed ścieżką rowerową. To jest sprawa, która ciągnie się już od wielu lat. W mojej ocenie to jest najbardziej niebezpieczne miejsce dla rowerzystów w dzielnicy. Trzeba coś z tym zrobić. Przydałaby się tam sygnalizacja świetlna lub chociaż jakiś znak ostrzegający o niebezpieczeństwie - mówi nam radny Pelc.

Wcześniej Pelc złożył do rady dzielnicy interpelację w sprawie niebezpiecznego przejazdu. "W związku z licznymi uwagami mieszkańców zwracam się z prośbą o udzielnie informacji na temat planów związanych z poprawą bezpieczeństwa przy drodze rowerowej na ulicy Świderskiej" - czytamy w dokumencie.

Radny chciał się dowiedzieć, czy w tej lokalizacji planowane jest postawienie sygnalizacji świetlnej oraz jakie środki zostaną podjęte, by poprawić tam bezpieczeństwo. "W opinii wielu mieszkańców jest to jeden z najbardziej niebezpiecznych punktów w naszej dzielnicy" - dodał w interpelacji.

Miał być próg, miała być wyspa. Zmian na razie nie ma

Burmistrz Dzielnicy Białołęka Grzegorz Kuca odpowiedział na interpelację. Załączył do niej informację przekazaną przez Zarząd Dróg Miejskich. "Organizacja ruchu zaprojektowana na potrzeby ówczesnego przedsięwzięcia i funkcjonująca do dziś otrzymała stosowną opinię Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji oraz została zatwierdzona przez organ zarządzający ruchem m.st. Warszawy" - napisał ZDM.

Na skrzyżowaniu planowano jednak zmiany. Miały tam stanąć urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego, wymuszające na kierowcach zmniejszenie prędkości. Rozwiązanie zaproponowano w ramach projektu do budżetu obywatelskiego. Okazało się jednak, że nie da się go zrealizować. Przeszkodą był wiadukt prowadzący na most, przy którym - według przepisów - nie można stosować progów zwalniających.

Postawiono więc na inne rozwiązanie. Jak podał ZDM, zaproponowano stworzenie wyspy dzielącej jezdnie, która zmieniłaby przebieg łuku, znajdującego się przed przejściem, a w efekcie poprawiła widoczność. Dodatkowo likwidacja zatoki autobusowej i przeniesienie przystanku miały za zadanie "uniemożliwić występowanie sytuacji, gdy autobus ogranicza widoczność na drogę dla rowerów przed przejazdem dla rowerzystów".

Pojawiła się jednak kolejna przeszkoda. Zaprojektowana wyspa i związana z nią zmiana przebiegu jezdni wytworzyłyby kolizję z siecią energetyczną. "Realizacja projektu uzależniona została od uzyskania od gestora sieci stosownego uzgodnienia po uprzednim przeprowadzeniu inwentaryzacji tej sieci oraz sporządzeniu projektu jej przebudowy. Z uwagi na bardzo długi czas uzgadniania takiej dokumentacji oraz brak wystarczających funduszy na przebudowę sieci (przewidywany koszt miał wynieść ponad 400 tysięcy złotych), ZDM nie był w stanie zrealizować przebudowy układu drogowego" - tłumaczyli drogowcy w załączniku do odpowiedzi na interpelację.

Jak czytamy w załączniku ZDM, od 21 września 2022 roku weszły nowe przepisy dotyczące projektowania dróg. Dlatego podjęto decyzję o odstąpieniu od realizacji przedsięwzięcia w oparciu o dotychczasowy projekt.

"Zarząd Dróg Miejskich sporządzi nową dokumentację branży drogowej uwzględniającą poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego w oparciu o nowe rozwiązania zagwarantowane przepisami. Będzie to wymagać przygotowania projektu organizacji ruchu oraz ewentualnie projektów branżowych (oświetlenie, zieleń)" - wskazano.

Jest nowy projekt, ale terminu drogowcy nie podają

O niebezpieczne miejsce zapytaliśmy Zarząd Dróg Miejskich. Dowiedzieliśmy się, że projekt zmian korygujących drogę rowerową wzdłuż Świderskiej jest przygotowany. - Na tym przejeździe przy moście planowane jest przesunięcie drogi rowerowej tak, by przejazd znalazł się po drugiej stronie przejścia dla pieszych, rozdzielenie ddr-u i chodnika w bezpośrednim sąsiedztwie przejazdu, progi zwalniające i dodatkowe oznakowanie - zapowiada Jakub Dybalski, rzecznik prasowy ZDM. Jak dodaje, zmiany te mieszczą w sobie założenia jednego z projektów do budżetu obywatelskiego.

Termin realizacji projektu jest nieznany. - Ten rok mamy już wypełniony innymi projektami - przyznaje Dybalski.

Autorka/Autor:mg/tam/b

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Artur Węgrzynowicz/tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

Od czwartku mieszkańcy Pragi Południe i Rembertowa mają do dyspozycji wygodne i bezpieczne przejścia przez tory kolejowe. Zabiegali o nie od wielu lat. Przeprawy ułatwią dojście m.in. do rezerwatu przyrody Olszynka Grochowska.

Przez lata przechodzili przez tory w niedozwolonym miejscu. W końcu doczekali się bezpiecznego przejścia

Przez lata przechodzili przez tory w niedozwolonym miejscu. W końcu doczekali się bezpiecznego przejścia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tragiczny wypadek w miejscowości Borzęcin Duży. Kierujący autem osobowym potrącił dwóch nastolatków. Jeden zginął na miejscu. Policja podała, że kierowca był pijany, miał prawie trzy promile.

Jechali rowerami na zbiórkę drużyny pożarniczej, potrącił ich pijany kierowca. Jeden z 12-latków zginął

Jechali rowerami na zbiórkę drużyny pożarniczej, potrącił ich pijany kierowca. Jeden z 12-latków zginął

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Na ławie oskarżonych zasiądzie Tomasz G., który spowodował tragiczny wypadek w Gostyninie. Mężczyzna śmiertelnie potrącił kobietę prowadzącą wózek z 9-miesięcznym dzieckiem. Był pod wpływem alkoholu.

Był pijany, jechał za szybko, potrącił kobietę z dzieckiem. Jest akt oskarżenia

Był pijany, jechał za szybko, potrącił kobietę z dzieckiem. Jest akt oskarżenia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zgodnie z nowymi zasadami obowiązującymi w schronisku na Paluchu zainteresowani przyjęciem zwierzaka pod swój dach muszą najpierw zadzwonić do Biura Przyjęć i Adopcji. Zdaniem wolontariuszy to niepotrzebnie wydłuży proces adopcji i w efekcie doprowadzi do spadku ich liczby. Zarzutów wobec zmian wprowadzanych przez dyrekcję placówki jest więcej.

Wolontariusze krytykują zmiany w schronisku, obawiają się spadku liczby adopcji zwierząt

Wolontariusze krytykują zmiany w schronisku, obawiają się spadku liczby adopcji zwierząt

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Na weekend oraz pierwsze dni nowego tygodnia zaplanowano kilka remontów. Nowy asfalt zyska skrzyżowanie Powązkowskiej i Krasińskiego, a także ulica Jana Kazimierza czy plac Na Rozdrożu. Na Słomińskiego przy parku Traugutta wymienione zostaną rozjazdy tramwajowe. Zmieniona organizacja ruchu zawita także na nowo wybudowany odcinek ulicy Jana III Sobieskiego.

Prace drogowców na wielu ulicach. Zobacz, gdzie spodziewać się utrudnień

Prace drogowców na wielu ulicach. Zobacz, gdzie spodziewać się utrudnień

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Rusza Rodzinna Strefa Sportu przed Pałacem Kultury, z której mogą już korzystać warszawianki i warszawiacy. Atrakcje będą bezpłatne i dostępne do 29 września, ale na niektóre potrzebna jest wcześniejsza rejestracja.

Korty tenisowe i tor przeszkód przed Pałacem Kultury

Korty tenisowe i tor przeszkód przed Pałacem Kultury

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ciężkie, połamane konary starego drzewa zwisały nad chodnikiem na Pradze Południe. Zagrażały przechodniom i zaparkowanym obok samochodom. Na miejscu interweniowały służby.

Grube konary zwisały tylko na skrawkach kory

Grube konary zwisały tylko na skrawkach kory

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do Zarządu Zieleni Warszawy wpływa sporo zgłoszeń dotyczących konieczności wykoszenia lub wstrzymania koszenia trawników. - Racje dostrzegamy po obu stronach - przyznają miejscy ogrodnicy. Tłumaczą też, dlaczego w niektórych częściach miasta widać kawałki łąki, a w innych krótko przycięte trawniki.

Od lat ograniczają koszenie. Ciągle muszą tłumaczyć dlaczego

Od lat ograniczają koszenie. Ciągle muszą tłumaczyć dlaczego

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Rzecznik Praw Obywatelskich ma wątpliwości co do obowiązującej od początku lipca w Warszawie strefy czystego transportu. Chodzi o interpretację przepisów umożliwiających wjazd do miasta samochodom wszystkich seniorów, którzy mają ukończone 70 lat. RPO zwrócił się do drogowców o wyjaśnienia.

Strefa czystego transportu. Rzecznik Praw Obywatelskich ma wątpliwości

Strefa czystego transportu. Rzecznik Praw Obywatelskich ma wątpliwości

Źródło:
PAP

Policjanci z Płońska oraz inspektorzy ochrony środowiska pojawili się na terenie jednej z tamtejszych firm. W nieużytkowanych budynkach zastali mauzery z nieznaną substancją, zafoliowane kartony i worki ze śmieciami. Trwają badania, czy znalezisko może być niebezpieczne.

15 mauzerów z nieznaną substancją na terenie firmy. Interweniowała policja

15 mauzerów z nieznaną substancją na terenie firmy. Interweniowała policja

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci zatrzymali mężczyznę, którego podejrzewają o napastowanie kobiety na przystanku tramwajowym w Warszawie. Z relacji jej partnera wynikało, że złapał ją za biust i uciekł, kiedy zaczęła krzyczeć. Pokrzywdzona zdążyła zrobić mu zdjęcie, co ułatwiło zadanie policji.

Zgłosiła, że złapał ją za biust na przystanku. Mężczyzna ze zdjęcia zatrzymany

Zgłosiła, że złapał ją za biust na przystanku. Mężczyzna ze zdjęcia zatrzymany

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pod Piasecznem pociąg Intercity śmiertelnie potrącił mężczyznę. Strażacy ewakuowali 350 pasażerów. Wprowadzono wzajemne honorowanie biletów na pociągi wybranych relacji.

Pociąg śmiertelnie potrącił człowieka. 350 pasażerów ewakuowanych

Pociąg śmiertelnie potrącił człowieka. 350 pasażerów ewakuowanych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kilka dni temu 39-letni mieszkaniec podwarszawskiego Piaseczna został trzykrotnie ugodzony nożem. Znaleziono go na ulicy, ranny siedział przed budynkiem banku. Policjanci zatrzymali już dwóch podejrzanych. Usłyszeli prokuratorskie zarzuty.

"Trzykrotnie ugodzony nożem". Ranny mężczyzna siedział przed bankiem

"Trzykrotnie ugodzony nożem". Ranny mężczyzna siedział przed bankiem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek i niedzielę na Stadionie Narodowym w Warszawie zagra zespół Metallica. Stołeczni urzędnicy zapowiadają, że w związku z koncertami mieszkańców Saskiej Kępy czekają utrudnienia. Apelują też do fanów amerykańskiej grupy, by na koncert przyjechać komunikacją miejską. Tak najwygodniej.

Metallica zagra dwa razy. Stołeczny ratusz prosi uczestników: wybierzcie komunikację

Metallica zagra dwa razy. Stołeczny ratusz prosi uczestników: wybierzcie komunikację

Źródło:
PAP

42-latek i 38-latek zostali złapani na gorącym uczynku, kiedy włamali się do szpitalnej kuchni. Jak podała policja, mężczyźni tłumaczyli, że "kradli po to, żeby potem sobie to wszystko móc zjeść". Lista skradzionych produktów obfitowała w drogie morskie ryby. Straty wyceniono na 80 tysięcy złotych.

Ze szpitalnej kuchni znikało jedzenie. Byli pracownicy wpadli na gorącym uczynku

Ze szpitalnej kuchni znikało jedzenie. Byli pracownicy wpadli na gorącym uczynku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Radny Pragi Południe Robert Migas z klubu Lewicy i stowarzyszenia Miasto Jest Nasze, został odwołany z funkcji przewodniczącego Komisji Komunalnej i Spraw Samorządowych na dzień przed posiedzeniem w sprawie Centrum Lokalnego Kamionek. Centrum to niewygodny temat dla dzielnicy, na jego stworzenie wydano sześć milionów złotych, ale pawilony handlowo-usługowe stoją puste.

Szef komisji komunalnej stracił stanowisko, jego następca, zdalnie, odwołał posiedzenie. Poszło o Kamionek?

Szef komisji komunalnej stracił stanowisko, jego następca, zdalnie, odwołał posiedzenie. Poszło o Kamionek?

Źródło:
tvnwarszwa.pl

Centralne Biuro Śledcze Policji rozbiło zorganizowaną grupę przestępczą, rozprowadzającą narkotyki w stolicy. Służby znalazły 16 kilogramów marihuany, ponad 300 tabletek ecstasy i inne zabronione substancje. Zatrzymano 15 osób.

Znaleźli narkotyki i gotówkę. 15 osób zatrzymanych

Znaleźli narkotyki i gotówkę. 15 osób zatrzymanych

Źródło:
PAP

W Ząbkach policjanci zatrzymali pijanego 19-latka. Mężczyzna na torach kolejowych rozbijał butelki. Okazało się, że jest poszukiwany.

19-latek rozbijał butelki na torach kolejowych. Był poszukiwany

19-latek rozbijał butelki na torach kolejowych. Był poszukiwany

Źródło:
tvnwarszawa.pl

18 czerwca br. na Nowym Mieście pojawił się nowy, wybitny mural, który koniecznie musicie zobaczyć. Dlaczego? Bo zmienia się wraz z porą dnia! Niesie ważne przesłanie: motywuje do docenienia siebie, a przede wszystkim do pochwalenia się tym, co nas wyróżnia. Powstał z inicjatywy marki Oranżada Hellena, która w swojej komunikacji podkreśla, że warto spojrzeć na siebie życzliwym okiem. A z badań wynika, że Polacy czasem mają z tym problem.

Nowy warszawski mural #HELLENDŻ, który żyje!

Nowy warszawski mural #HELLENDŻ, który żyje!

Minęły ponad dwa tygodnie od zmiany przepisów, która nakłada na kierowców przewozu osób obowiązek posiadania polskiego prawa jazdy. Jak informuje jedna z większych platform skupiających kierowców, od wejścia w życie przepisów liczba kierowców przewozu osób w stolicy zmniejszyła się o 26 procent. Z kolei Komenda Stołeczna Policji wystawiła w tym czasie 31 mandatów i pięć wniosków o ukaranie do sądu.

Po zmianie przepisów w Warszawie ubyło prawie 30 procent kierowców przewozu osób

Po zmianie przepisów w Warszawie ubyło prawie 30 procent kierowców przewozu osób

Źródło:
tvnwarszawa.pl, tvn24.pl, PAP

Stołeczni radni zagłosowali w czwartek za podniesieniem maksymalnych opłat za przewozy taksówkami w Warszawie. Przyjęta uchwała likwiduje podział na strefy w granicach miasta. Wprowadza też zmiany w oznakowaniu taksówek.

Nowe stawki za przejazdy taksówkami. Nie będzie podziału na strefy

Nowe stawki za przejazdy taksówkami. Nie będzie podziału na strefy

Źródło:
PAP

Rada Warszawy przyjęła w czwartek uchwałę o przystąpieniu do sporządzenia strategii rozwoju Warszawy 2040 plus i planu ogólnego. To ważne dokumenty dla miasta, wytyczające kierunek jego rozwoju. Podzielą Warszawę na strefy planistyczne.

Radni przyjęli ważną uchwałę. Dotyczy przyszłości Warszawy

Radni przyjęli ważną uchwałę. Dotyczy przyszłości Warszawy

Źródło:
PAP

Monitoring, oświetlenie, obecność innych osób na ruchliwym skrzyżowaniu w Warszawie. To wszystko nie przeszkodziło mężczyźnie, który wieczorem podbiegł do kobiety i zaczął ją dotykać. Na komendzie poszkodowana miała usłyszeć od policjantki, że to "zwykły wybryk" i że zgłoszenia może dokonać następnego dnia. Molestowanie w miejscach publicznych zgłaszają nieliczne kobiety, które spotykają się z problemem.

Podbiegł do Magdy i złapał ją za pośladek. Na komendzie usłyszała: proszę przyjść jutro

Podbiegł do Magdy i złapał ją za pośladek. Na komendzie usłyszała: proszę przyjść jutro

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policja z Legionowa zatrzymała łącznie siedem osób, które mogą mieć związek z brutalnym pobiciem 15-letniego chłopca. Wśród zatrzymanych są dwie osoby, które ukończyły 17 lat. Będą odpowiadać jak dorośli.

15-latek pobity w lesie na oczach kilkunastu rówieśników. Policja zatrzymała siedem osób

15-latek pobity w lesie na oczach kilkunastu rówieśników. Policja zatrzymała siedem osób

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Prokuratura odmówiła wszczęcie postępowania w sprawie zburzenia ponad stuletniej willi Ronikierów w podwarszawskich Ząbkach. Burmistrz miasta nie składa jednak broni, złożył odwołanie.

Zburzyli stuletnią willę w Ząbkach. Prokuratura nie doszukała się przestępstwa

Zburzyli stuletnią willę w Ząbkach. Prokuratura nie doszukała się przestępstwa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jest śledztwo prokuratury w sprawie zderzenia ciężarówki z pociągiem w Ołtarzewie. Śledczy ustalili, że urządzenia przejazdu działały właściwie, a dyżurna ruchu zareagowała szybko. W wypadku zginął maszynista Kolei Mazowieckich.

Maszynista zginął po zderzeniu pociągu z ciężarówką. Prokuratura wszczęła śledztwo

Maszynista zginął po zderzeniu pociągu z ciężarówką. Prokuratura wszczęła śledztwo

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl