Przygotuj się na:

Utrudnienia na Ursynowie

W weekend na Płaskowickiej ciąg dalszy prac związanych z budową Południowej Obwodnicy Warszawy. Z utrudnieniami muszą liczyć się kierowcy i pasażerowie komunikacji miejskiej.

Koniec prac na Sadybie. Drogowcy: konstrukcja Powsińskiej nie została uszkodzona

TVN Warszawa | Najnowsze

Aktualizacja:
Autor:
r/ab/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP
Prace na Powsińskiej zakończoneTVN24
wideo 2/5
Prace na Powsińskiej zakończone

Zakończyła się naprawa ciepłociągu uszkodzonego w minioną środę. Jak poinformowała Karolina Gałecka z Zarządu Dróg Miejskich, konstrukcja ulicy Powsińskiej nie została uszkodzona w wyniku awarii rury. O niedzielnego wieczora ruch odbywa się w obu kierunkach.

- Pracownicy Instytutu Budowy Dróg i Mostów sprawdzili przy użyciu georadaru stan jezdni na ulicy Powsińskiej na odcinku, na którym doszło w minioną środę do awarii rurociągu sieci ciepłowniczej. Stwierdzili, że nie doszło do uszkodzenia konstrukcji jezdni - przekazała Gałecka. Wyjaśniła, że badania te trzeba było przeprowadzić, bo istniało uzasadnione podejrzenie, że woda wypływająca z rurociągu mogła dokonać uszkodzeń.

W wyniku awarii, uszkodzenia miały miejsce w pasie chodnika i trawnika przy Powsińskiej. Natomiast jezdnia ucierpiała nieznacznie. Pracownicy ZDM położyli na odcinku ulicy, który był zalany gorącą wodą i szlamem, wierzchnią, ścieralną warstwę asfaltu i namalowali znaki poziome.

Gałecka zapewniła, że koszty związane z usuwaniem skutków awarii na ulicy Powsińskiej pokryje firma ciepłownicza Veolia.

Powsińska już otwarta

W niedzielę po godzinie 18 udało się puścić ruch wschodnią jezdnią ulicy Powsińskiej. Tym samym zakończyła się naprawa ciepłociągu uszkodzonego w minioną środę.

- Wszystkie prace przy naprawie ciepłociągu na Mokotowie zostały zakończone. Ciepło od piątku płynie stabilnie do wszystkich mieszkańców Warszawy. Ostatnim elementem robót było odtworzenie uszkodzonej nawierzchni jezdni ul. Powsińskiej. Dziś, 15 grudnia, kilka minut po godzinie 18 przywrócony został ruch na tej drodze - poinformował w niedzielę wieczorem ratusz.

Ruch na jezdni w kierunku centrum był wstrzymany od środy, kiedy doszło do dużej awarii.

- Ekipy remontowe pracowały nieprzerwanie. Dziękuję firmie Veolia Energia Warszawa za sprawne usunięcie wszystkich skutków awarii oraz służbom miejskim, straży pożarnej i policji za sprawną reakcję - powiedział prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Ratusz przypomniał, że w piątek udało się wznowić dostawy ciepła do wszystkich odbiorców. Po naprawie rury konieczne było odtworzenie jezdni. - Ekipy pracowały przez całą dobę, by jak najszybciej udrożnić przejazd drugą nitką ul. Powsińskiej - zapewnia ratusz.

Na swoje podstawowe trasy wróciły autobusy linii 131, 164, 180, 185, 187 oraz N33 i N83.

Powsińska już przejezdna
ZDM

Poważna awaria

Zgłoszenie o awarii ciepłowniczej na ulicy Powsińskiej na warszawskim Mokotowie wpłynęło do straży pożarnej w środę około godz. 9.45. Nastąpił wyciek z rury ciepłowniczej z gorącą wodą, przez co wytworzyło się dużo pary wodnej. 

Na miejscu powstała wyrwa w ziemi i rozlewisko o długości około 600 m, w którym utknęło około 200 samochodów. Strażacy otrzymywali też zgłoszenia o zalanych piwnicach i garażach. Część mieszkańców miasta nie miała ciepłej wody i ogrzewania.

Na piątkowej konferencji z udziałem przedstawicieli Veolii szef tamtejszego sztabu kryzysowego Jakub Patalas poinformował, że awaria nastąpiła na magistralnym rurociągu. - Była to bardzo poważna awaria z punktu widzenia zarządzania systemem ciepłowniczym, gdyż nastąpiła na magistralnym rurociągu, który transportuje bardzo duże ilości wody, stąd tak spektakularne, można powiedzieć, efekty tej awarii - podkreślał Patalas.

W dniu awarii te ulice były wyłączone z ruchu:

Awaria ciepłownicza w Warszawie
Google Maps

Źródło: tvnwarszawa.pl, PAP

r/ab/b