Koszenie zakończone. W niektórych miejscach trawa pozostała wysoka

Autor:
b
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Warszawa ogranicza koszenie traw
Warszawa ogranicza koszenie traw
Tomasz Zieliński, tvnwarszawa.pl
Tomasz Zieliński, tvnwarszawa.plWarszawa ogranicza koszenie traw

Dobiega końca pierwsze koszenie trawników na terenach zarządzanych przez Zarząd Zieleni. Ale w niektórych miejscach wciąż można spotkać wysoką trawę. Dlaczego?

Wykonawcy pracujący na zlecenie Zarządu Zieleni m. st. Warszawy, koszą trawniki w parkach i skwerach oraz na ponad 800 hektarów trawników przyulicznych. Z uwagi na zmiany klimatu od kilku lat jednostka ogranicza te działania. Dlatego trawniki przyuliczne zamiast pięć razy w roku koszone są trzy razy, a wybrane pasy między jezdniami - jeden lub dwa razy w sezonie.

Dlaczego ograniczono koszenie trawy w mieście?

"Aby zapewnić jak najlepsze warunki zwierzętom żyjącym w mieście, w parkach i przy ulicach ZZW pozostawia miejsca, które koszone są tylko raz – jesienią. W ten sposób pielęgnuje się trawę pod koronami drzew i naturalne łąki miejskie. Można je podziwiać m.in. w parku Skaryszewskim, parku Pole Mokotowskie, parku Arkadia czy na skarpie mostu Marii Skłodowskiej-Curie. W tym roku wyłączonych z pierwszego koszenia jest przeszło 70 ha terenów ZZW" - czytamy w komunikacie ratusza.

Częstotliwość koszenia uzależniona jest także od pogody i typu trawnika.

Miejscy ogrodnicy apelują również do wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych, by ograniczyć koszenie, by chronić bioróżnorodność.

Niektóre trawniki koszą nawet 10 razy w roku

"Trawniki przy ulicach koszone są trzy razy w roku. To konieczne ze względu bezpieczeństwa użytkowników ruchu drogowego. W miejscach o dużym natężeniu ruchu koszenie jest też koniecznym zabiegiem sanitarnym – z wysokiej trawy trudniej usunąć śmieci. Jest ona też utrudnieniem dla właścicieli psów, którzy mają obowiązek sprzątać po swoich pupilach" - wyjaśnia ratusz.

Najczęściej koszone są trawniki reprezentacyjne - nawet 10 razy w sezonie. Często kosi także także trawniki nowo założone.

Łąki koszone są tylko raz w roku, by pozwolić im naturalnie rosnąć. W parkach czy na skwerach mogą być skoszone dwa razy, jeśli pozwalają na to warunki przyrodnicze. Polany w parkach, z których rekreacyjnie korzystają mieszkańcy, są koszone częściej.

Autor:b

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Tomasz Zieliński, tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości